Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adica te invata cum sa echilibrezi corect o anvelopa. Si de ce asta acum? pt ca se ruleaza cu viteze mari si se folosesc multe materiale eco. Anyway, concluzia este ca acele puncte nu arata cum ca anvelopa e rebut

    Comment


    • Acea bulina reprezinta punctul de greutate real al anvelopei. Anvelopa trebuie montata cu bulina respectiva in dreptul valvei.
      Recomandarea de a pune acel punct in dreptul valvei ar putea sa anuleze necesitatea de echilibrare. Prin urmare merge perfect cu punctul in alta parte daca mai pui niste plumbi. Daca ai janta in regula si pui punctul in dreptul valvei, nu mai ai nevoie de plumbi.

      Originally posted by Cezar View Post
      Adica te invata cum sa echilibrezi corect o anvelopa. Si de ce asta acum? pt ca se ruleaza cu viteze mari si se folosesc multe materiale eco. Anyway, concluzia este ca acele puncte nu arata cum ca anvelopa e rebut
      Bine punctat.
      Last edited by Fanez; 20 March 2016, 02:18. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post


        Habar n-ai despre ce s-a scris aici pana acum.
        Ei pe bune? Pai nu zicea nea hyroshima ca punctul galben e defect de fabricatie?
        Si mai lasa citarile din webs.com ca-i de rasul curcilor. Serios acum.

        Comment


        • Am citat din doua saituri scrise in romana.
          Hirayama asa a inteles.

          "Habar n-ai despre ce s-a scris aici pana acum" am zis ca sa vad daca si in seara asta te inflamezi repede ca de obicei.

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Asa. Si cine-s astia? Au vulcanizare la colt de strada?
            Pe netul asta tot se preiau din gura in gura multe prostii.

            Comment


            • Poate astia te satisfac: https://www.yokohamatire.com/tires-1...match-mounting
              Important este ca s-a lamurit problema cu bulinele. O problema bulinoasa.

              Am trimis un e-mail la unii de la care vreau sa cumpar gume, unde am cerut niste detalii printre care si despre DOT. Voila raspuns:
              Cauciucurile pe care le comercializam, nu sunt mai vechi de 2 ani.

              Data fabricatiei - DOT (saptamana si anul) o puteti gasi inscrisa pe flancul cauciucului. Va rugam sa retineti, totusi, ca printr-o buna pastrare a cauciucului de-a lungul timpului, proprietatile specifice ale materialului se imbunatatesc, deoarece compusul din cauciuc poate intari anvelopa si se elimina stresul rularii imediate.

              Conform BRV ( Asociatia Federala de Comercializare a Pneurilor si Statiilor de Vulcanizare ) daca sunt depozitate in mod corespunzator, anvelopele intre 3 ani si 5 ani sunt considerate anvelope noi.
              Last edited by Fanez; 21 March 2016, 16:22. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Este posibil dpvd tehnic montarea de anvelope de 205/60/R15 pe jantele originale ale loganului?

                Pe calculatoarele online apare ca pot fi montate anvelope cu latime pana la 225 pe jantele de 6 inchi.
                sigpic

                Comment


                • Conform BRV ( Asociatia Federala de Comercializare a Pneurilor si Statiilor de Vulcanizare ) daca sunt depozitate in mod corespunzator, anvelopele intre 3 ani si 5 ani sunt considerate anvelope noi.
                  Cine-s ciumecii astia?
                  Gume "noi" de 5 ani sa-si puna ei pe carutele lor, eu le vreau de maxim 6 luni, hai 12 luni daca ofera un discount mare.

                  Va rugam sa retineti, totusi, ca printr-o buna pastrare a cauciucului de-a lungul timpului, proprietatile specifice ale materialului se imbunatatesc, deoarece compusul din cauciuc poate intari anvelopa si se elimina stresul rularii imediate.
                  Adica daca se intareste in timp cauciucul, e de bine? Astia rescriu tot ce se stie despre cauciucuri.

                  Comment


                  • Adica gumele de iarna care le am eu cu dot din 2011 asta inseamna ca acum sunt mai bune fata de acum 5 ani ?? WTF???astia sunt dusi cu pluta!!
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Doar nu era sa zica : Frate, incearca sa nu mai cumperi anvelope daca au DOT mai vechi de un an. Au zis si ei ce s-au priceput, sa le vanda si pe alea cu DOT de acum 5 ani.
                      Insa specifica foarte clar:
                      daca sunt depozitate in mod corespunzator
                      si ca
                      se elimina stresul rularii imediate
                      deoarece compusul din cauciuc poate intari anvelopa
                      cu alte cuvinte e mai "tare" anvelopa...
                      Last edited by Fanez; 24 March 2016, 18:39.

                      Comment


                      • salut!
                        Am si eu o intrebare: anvelopele motrio winter far away 185/65R15, 92T XL sunt bune pentru logan sau nu trebuie sa fie XL?
                        Multumesc!

                        Comment


                        • n-are nicio treaba. xl inseamna ca au talonul mai tare pentru masini ceva mai grele, dar in rest, le poti folosi

                          Comment


                          • anvelopele motrio winter far away
                            Stii ca-s de iarna, nu?

                            Comment


                            • Originally posted by nicu78 View Post
                              salut!
                              Am si eu o intrebare: anvelopele motrio winter far away 185/65R15, 92T XL sunt bune pentru logan sau nu trebuie sa fie XL?
                              Multumesc!
                              dar la cat le-ai gasit, ca sa merite sa le cumperi ?!
                              mai bine le cumperi pe astea in loc de doua seturi de anvelope (iarna-vara)



                              sau ia-le pe astea de iarna, care sunt mult mai bune decat motrio.

                              Comment


                              • 145 lei bucata

                                si au DOT 3815

                                pai le vreau pentru la iarna
                                Last edited by nicu78; 25 March 2016, 09:24. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google