Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Am avut un set de Frigo 1...
    Decente...
    Acum, aud numai plangeri despre Frigo 2....
    Offtopic:
    Ai un Logan 1 si acum auzi numai plangeri despre Logan 2.
    Scuze. La ora asta n-am putut sa ma abtin.
    On topic:
    Astept zapada sa vad cum se comporta fuldele. La L1 as fi luat crossclimate daca-l mai tineam.
    Last edited by Fanez; 13 November 2016, 00:51.

    Comment


    • Loganul urmeaza trendul Debica Frigo, din ce in ce mai low cost.

      Comment


      • De continentalutile mele TS860 195/55 R16 ce parere aveti? vad ca in topuri sunt foarte sus

        Comment


        • Sunt buuune. Cele mai de top. Sa rogi pe cineva sa tina scara cand te urci dupa ele acolo sus.
          Acum serios. Sunt foarte bune. Ca si altele.

          Comment


          • De astea le-am si luat, pt ca in mai toate topurile erau daca nu primele macar pe acolo, numai ca nu prea par a cauciucuri de iarna. Poate mi se pare mie dar parca nu au santurile acelea dintre sectiuni atat de adanci, de zici ca sunt deja uzate. Singura chestie care intradevar se cunoaste, sunt foarte foarte moi.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Am avut un set de Frigo 1 directional, cu profil in spic.
              Decente pe asfalt, bune pe zapada mica, si mai bune pe zapada mare.
              Acum, aud numai plangeri despre Frigo 2.
              \
              Eu am frigo 2, doua din ele folosite 4 sezoane, celelalte doua 3 sezoane... Sunt foarte foarte multumit de ele, nu am avut niciodata emotii cu ele. Vineri le-am pus pe masina, si se comporta ok.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • Originally posted by alinn28 View Post
                [...]numai ca nu prea par a cauciucuri de iarna. Poate mi se pare mie dar parca nu au santurile acelea dintre sectiuni atat de adanci, de zici ca sunt deja uzate.[...]
                Ai dreptate. Nici mie nu imi par a fi anvelope de iarna. Am impresia ca merg cu anvelope de vara; stau bine pe curbe, franeaza ca unele de vara si accelereaza ca unele de vara.
                Adancimea profilului este la la fel ca la orice anvelopa de iarna, numai ca grosimea santului este mai mic.

                Am facut un drum pana la Campulung, jud. Arges. Cum am iesit pe autostrada m-am dus direct in 160 km/h fara sa simt; le-a reusit echilibrarea baietilor de la vulcanizare.
                Pe la km 70 a inceput ploaia. Am mai scris, stiu, dar pe cuvant ca nu si-au schimbat comportamentul. Se lipeau pur ai simplu de carosabil.

                Sunt foarte incantat de ele. Chiar mai incantat decat in primavara, cand am cumparat Conti de vara.
                Last edited by vitriol; 13 November 2016, 23:21.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  ...grosimea santului este mai mic.
                  ...
                  Sunt foarte incantat de ele. Chiar mai incantat decat de Conti de vara.
                  Grosimea santului mai mic e pentru zapada. Grosimea santului mai mare e pentru noroaie.
                  Si mie mi se par astea de iarna mai misto decat conti de vara (sunt si mai silentioase printre altele).

                  Comment


                  • Tote anvelopele de iarna mi s-au parut mai silentioase ca alea de vara.
                    Ieri la un drum de 150 km am prins prima zapada pe anul asta. Cam devreme.
                    Last edited by mr.K; 14 November 2016, 09:41.

                    Comment


                    • mr.K da...pentru ca iarna scade viteza de rulare (conditiile meteo )

                      Comment


                      • Mai degraba datorita compozitiei mai moi a gumelor de iarna.
                        Ca viteza e aceeasi, doar nu vrei sa stau pe loc pe drum uscat.

                        Comment


                        • mr.K dap...si asta-i adevarat. Cauciucul de iarna este mai moale decat cel de vara.

                          Comment


                          • Este mai moale, dar la generatiile mai vechi de anvelope, cele de iarna erau mai zgomotoase...
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • si eu cand ziceam ca alpin 4 sunt clar mai silentioase decat energy saver, lumea zicea ca mi se pare. ca e placebo.

                              Comment


                              • Originally posted by Old Driver View Post
                                Am uitat de roata de rezerva,ca trebuie neaparat sa aiba anvelopa de iarna ,asa ca am mai comandat una bucata janta+anvelopa MA4.Eu mergeam cu cea de vara in portbagaj In caz de D-ne fereste vreo pana,ma "saluta" Garcea cu o amenda consistenta.
                                Sunt foarte silentioase MA4.Ce-i drept le-am testat prin oras(80 km/h).
                                Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google