Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parca la vremea aia, prin anii 1985-1988, se oprea circulatia iarna din decembrie pina prin martie-aprile, stiu de la un var de-al meu care a dat examen de sofer in martie 1986, nu era nici o masina pe strada, totul era sa faca poligonul pe gheata ...!

    Comment


    • nu se oprea nicio circulatie. poate, daca era iarna grea, nu se programau examene de soferi
      dar atunci chiar erau ierne grele, nu ca acum.
      am terminat liceul in '84 si n-am intrat din prima la facultate, asa ca m-am angajat.
      cand plecam dimineata la munca in iarna 84-85 erau -30 de grade. scoteam ceasul de pe mana ca simteai ca iti cade mana.
      si asteptai.... mijloace de transport in comun. "caldura mare" pe autobuze.

      Comment


      • Crossclimate 88T nu se mai gasesc,acum sunt 92 XL T. Pentru Logan oare sunt cu mult mai rigide astea 92 XL T decat cele de vara Continental ContiEcoContact 5, 88T ?

        Comment


        • Eu nu știu să fi existat CC-uri 88T. Ale mele sunt din prima generație (cele care au A la frânarea pe umed), sunt tot 92T și DA, sunt excelente pentru Logan.
          Iarna care se apropie va fi a treia cu ele.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Am comandat Falken Eurowinter HS01. Am Falken sincera pentru vara, care s-au comportat foarte bine si m-a convins sa comand si de iarna. Am avut Fulda de iarna.

            Comment


            • Sa ne spui daca Falken sunt mai bune decat Fulda (de iarna, desigur).

              Comment


              • Masuratori facute astazi, profitand de ceva timp liber si vreme frumoasa.
                Pozele sunt in urmatoarea ordine; dr. spate, stg. spate, dr. fata si stg. fata. Peste 40 de mii rulaj.
                Ultima e tot dr. spate, pentru a arata mai clar cum arata profilul anvelopei cand uzura se apropie, se apropie spun de martorul acela.
                In mod normal, anvelopele de pe spate, mutate pe fata ar mai duce inca un sezon (10-12 mii); decizia o voi lua cand le voi inlocui cu cele de iarna(inspectie atenta si masurare, inca odata)
                Din informatiile mele acest tip de anvelope au cca. 6,7mm. inaltime profil. (nerulate).
                Pozele prin urmare:
                Attached Files
                Last edited by IancuMIC; 3 October 2018, 18:39.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • La cât mergi tu, te mai duc fara probleme minim 2 sezoane.
                  Asta ca sa nu mai zic ca până la 1.6 cat e limita legală....mai bagi 40 mii km.

                  Comment


                  • Fac in medie cam 14 mii pe an.
                    Nu cred ca mai pot fi utilizate asa de mult, pentru ca la un moment dat apare uzura mai pronuntata pe flancurile profilului, chiar daca geometria e perfecta.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Sal

                      Ce părere aveți despre aceste anvelope Matador? https://www.anvelope-oferte.ro/anvel...gn=direct_link

                      Comment


                      • Matador = Montana = Kormoran...cam pe acolo se invart.
                        Anvelope low cost. Depinde de pretentii si de stilul de mers.
                        Daca sunt ptr loganul din semnatura, de ce te intereseaza tocmai pe dimensiunile alea?
                        Mergi pe clasic (185/65/R15), sunt mai ieftine plus ca ramai mai mult timp cu talonu' in buzunar.

                        Comment


                        • Au venit anvelopele, mai putin de 24 ore de la comanda.
                          Attached Files
                          Last edited by 77sky; 4 October 2018, 18:38.

                          Comment


                          • Sa le uzezi fara incidente.. arata bine.

                            de la Anveloshop?

                            NU mai cita postul anterior! Foloseste Post Reply!
                            Last edited by 77sky; 4 October 2018, 18:39.

                            „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                            Comment


                            • Mulumesc. Da de la anveloshop, mi-au dat i 2 saci imensi cred ca intra 4 anvelope într-un sac. Am avut Fulda, le-am vândut cu 400 lei si am pus diferenta pana la 710 lei, cat au costat falken. Mergeam tot pe fulda dar nu prea le-am gasit. Sper ca falken sa fie macar la nivel cu fulda.
                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 4 October 2018, 18:40.

                              Comment


                              • Or sa fie peste Fulda.

                                Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google