Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai sa nu exageram cu dusu ca sania la temperaturi mari cu cauciucurile de iarna...O anvelopa buna de iarna se comporta oricand mai bine decat un Kormoran, Debica Passio sau Montana. Faptul ca guma este mai moale duce la o uzura mai mare, dar nu neaparat la o aderenta mai proasta...

    Comment


    • am si eu o intreabare: daca am cauciuc de iarna 195 in loc de 185 ma gandesc ca ma poate sanctiona doar ca nu respect dimensiunea din talon si nu-mi poate imputa ceva legat de el ca nu e de iarna sau ceva, ca vad ca s-au pus urat gaborii pe amenzi.
      Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

      Comment


      • fratilor, a intrat legea in vigoare sau o sa intre? de cand, daca o sa intre?

        Si ce cauciucuri bunicele si ieftine imi recomandati sa-mi iau si de unde (poate chiar la oferta daca stiti)? Zilele astea vreau sa-mi iau si eu! Jenti de tabla pe unde gasesc si la ce bani? cred ca sunt destui ce-i care vor sa stie aceste lucruri ! Multumesc.
        Last edited by RADU 1.6 16V; 10 November 2010, 03:20. Reason: Automerged Doublepost
        Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

        Comment


        • radu la reduceri gasesti doar dalea nasoale...dar bineinteles daca nu ai bani iei ce poti si tu..

          1.6 MPI 8Vsigpic

          Comment


          • Originally posted by brinco218 View Post
            Daca pe anvelopa apare doar M+S (nu si fulgul) inseamna ca sunt all-season ? Este vorba de modelul Scop VS780
            Nu toate anvelopele de iarna au fulgul desenat pe ele, dar toate au M+S (Mud + Snow). Deci, da, daca au M+S sunt de iarna. Asa isi vor da si seama la controale daca ai gume de iarna sau nu.

            Originally posted by RADU 1.6 16V View Post
            fratilor, a intrat legea in vigoare sau o sa intre? de cand, daca o sa intre?
            Vineri (5.11.2010), Ministrul Transporturilor Anca Boagiu a declarat ca guvernul va aproba Legea (de fapt Ordonanta de UrGenta) in maxim 2 saptamani: Echiparea maşinilor cu anvelope de iarnă, obligatorie peste două săptămâni!

            Dupa aprobare, OUG se va publica in Monitorul Oficial, apoi va intra in vigoare la 15 zile dupa publicare.

            Originally posted by RADU 1.6 16V View Post
            Si ce cauciucuri bunicele si ieftine imi recomandati sa-mi iau si de unde (poate chiar la oferta daca stiti)? Zilele astea vreau sa-mi iau si eu! Jenti de tabla pe unde gasesc si la ce bani? cred ca sunt destui ce-i care vor sa stie aceste lucruri ! Multumesc.
            Eu personal mi-am cumparat Barum Polaris 2, (Made in Germania, sub licenta Continental), la 210 lei / buc., iar jante mi-am luat originale Dacia la 160 lei / buc.

            Cauciucuri ieftine noi, am mai vazut Debica Frigo 2 la 190 lei / buc. (in oferte la Carrefour si bauMax dar nu am gasit deloc pe stoc 185/65 R15), Tigar Winter 1 (Made in Serbia, sub licenta Michelin) la 185 lei / buc. si Motrio (Made in Romania, sub licenta Continental) la 175 lei /buc.

            Si ceva interesant...
            Compania de drumuri cumpără cauciucuri mai scumpe, de la o singură firmă
            Last edited by emanuelserban; 10 November 2010, 09:09. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by pervert_dory View Post
              am si eu o intreabare: daca am cauciuc de iarna 195 in loc de 185 ma gandesc ca ma poate sanctiona doar ca nu respect dimensiunea din talon si nu-mi poate imputa ceva legat de el ca nu e de iarna sau ceva, ca vad ca s-au pus urat gaborii pe amenzi.
              Pentru orice dimensiune diferita de ce se gaseste pe talon poti lua amenda, la control. Ideea era ca militienii nu prea se uitau la gume cu atentie, cand te opreau, doar de departe sa vada in ce stare sunt.Acum se vor uita de aproape, sa vada daca sunt de iarna si e simplu sa citeasca si dimensiunile anvelopei.
              Oricum, iarna se recomanda mai inguste, anvelopele mai late nu ajuta in plus pe zapada, ba dimpotriva.
              Last edited by mr.K; 10 November 2010, 09:41.

              Comment


              • pana la urma in oras(Bucuresti) masina trebuie echipata cu cauciucuri de iarna numai pe tractiune?sau integral? tinand cont ca este logan o masina cu masa mai mica de 3,5t?sau cum este exact procedeul in oras si afara localitatii?
                sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
                Simply Stance

                Comment


                • Din proiect reiese ca: Autoturism-echipat cu anvelope de iarna= 4 gume, ca nu se incadreaza la prevederile privind dotarea numai pe puntea cu tractiunea.
                  Intrebare cu oras/in afara orasului nu isi are rostul, ca doar e iarna/ninge peste tot. Si peste tot e drum public, iar regulamentul se refera fix la circulatie pe drumurile publice (inclusiv comunale).
                  Dar mai intai sa asteptam votat actul normativ, un proiect e doar un proiect.

                  Comment


                  • Originally posted by george74ionescu View Post
                    Daca mergi cu cauciucuri de iarna cind afara sint 25 grade este acelasi lucru ca si cum ai merge cu cauciucuri de vara pe zapada, deci te duci aproape ca sania, si in plus se uzeaza foarte repede cauciucurile daca mergi aiurea cu ele, cauciucurile de iarna se recomanda atunci cind afara sint temperaturi sub 7 grade constant, astia dau aiurea legea, ca poate vine iarna in octombrie si e zapada de juma de metru si tu prin lege esti obligat din noiembrie sa ai echipata masina, unde nu e cap vai de picioare, dar oare de ce au dat aceasta lege? sa cistige baietii destepti, binenteles daca ei nu dezapezesc strazile si zapada e de 30-40 cm degeaba ai lanturi si cauciucuri de iarna
                    teoretic iarna incepe in noiembrie si se termina in martie(in cele mai multe dintre cazuri)!!restul e..logan ..consider ca daca ninge in octombrie este normal sa le montezi de atunci,nu?

                    Comment


                    • Originally posted by cris_iasi View Post
                      Pai in localitate nu-s tot drumuri publice? Nu se respecta acelasi Cod Rutier?
                      Am intrebat.atat
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • N-am vrut sa sune asa, doar ne informam aici.
                        Numai bine.

                        Comment


                        • E de kko sa impuna cauciucuri de iarna si in localitate, 75% dintre autoturisme nu vor mai circula sau vor circula ilegal pentru ca sunt multi care folosesc masina preponderent in oras (ca mine)! Eu unul nu am bani de cauciucuri de iarna si daca as avea tot as fi revoltat, iarna trecuta am avut zapada de 2 palme pe strada pe care stau pentru ca municipalitatea nu a binevoit sa bage lama si pe acolo. Si totusi am iesit cu masina fara sa ma impinga nimeni si fara lanturi (cam greu e adevarat).

                          Comment


                          • Originally posted by detail View Post
                            Hai sa nu exageram cu dusu ca sania la temperaturi mari cu cauciucurile de iarna...O anvelopa buna de iarna se comporta oricand mai bine decat un Kormoran, Debica Passio sau Montana. Faptul ca guma este mai moale duce la o uzura mai mare, dar nu neaparat la o aderenta mai proasta...
                            Ai dat ex de marci de anvelope super tari sa sti, mi se pare ca montana nu se mai fabrica adica se fabrica dar sub alta denumire , aceea este Kormoran, daca ziceai si tu michelin, continental, dunlop etc te credeam

                            Comment


                            • @vasile: anvelopa de iarna, nu-i doar pt zapada. Pt asa ceva s-au inventat lanturile.

                              Comment


                              • @george74ionescu
                                Sa ridice mana care s-a dus vara sanie cu anvelope de iarna.
                                Si apoi sa ridice mana sus care s-a dus iarna sanie cu anvelope de vara.
                                Cred ca e relevant si fara numaratoare. Ca la parlament.

                                Ai afirmat asa
                                -"Daca mergi cu cauciucuri de iarna cind afara sint 25 grade este acelasi lucru ca si cum ai merge cu cauciucuri de vara pe zapada, deci te duci aproape ca sania" -fals, dar ma poti contrazice si nu ramane decat proba practica.
                                - si in plus se uzeaza foarte repede cauciucurile daca mergi aiurea cu ele- asta e adevarat
                                -cauciucurile de iarna se recomanda atunci cind afara sint temperaturi sub 7 grade constant-si asta e adevarat dar nu litera de lege, cauciucurile de iarna nu sunt doar pentr zapada ci si pentru noroi. Unii le folosesc si vara in regiuni mlastinoase.
                                Last edited by mr.K; 10 November 2010, 16:55.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google