Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Dn_DR stiu ca anvelopele de iarna nu sunt exclusiv pentru zapada, nici nu am sugerat asta... Am spus doar ca m-am descurcat echitabil cu pneuri de vara... in oras!

    Comment


    • A, perfect adevarat.
      Si eu am mers anul trecut cu anvelope de vara, si am reusit sa merg relativ decent.
      Cam la limita, dar m-am deplasat.

      Comment


      • ma copii, treaba sta in felu urmator: am niste anvelope 195/65, sunt cam uzate, 2-3mm
        o sa am probleme din cauza dimensiunii? adica...pentru 4% diametru mai mare si 1cm latime comenteaza politistu/
        ele sunt cam uzate dar merg sezonu asta, m-am descurcat pe nameti cu de vara, greu dar m-am descurcat...mie mi-e panica de amenda aia de 2500 ron pe care o vehiculeaza media online, ca de mers merc incetisor si pe uscat
        Last edited by RSX; 10 November 2010, 18:23.

        Comment


        • si eu am intrebat acelasi lucru da vad ca toti s-au omorat sa raspunda...
          Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

          Comment


          • Da, veti avea probleme cu dimensiunea de 195/65. Este aceiasi treaba ca si cand ati avea 285/35, legea nu aduce si alte lamuriri, gen: "daca dimensiunea anvelopei este doar putin mai mare... atunci nu mai conteaza, ce mi-e 185, ce mi-e 195, dar daca ai 285... atunci e chiar nesimtire si se da amenda".
            Legea este foarte clara si vad ca voi va chinuiti sa gasiti portite ca la clasa a 3 a ("doamna invatatoare, eu nu mi-am facut tema pentru ca... am uitat/nu m-am simtit bine/a murit pisica etc"). Daca in talon e trecuta o dimensiune si tu ai alta dimensiune, primesti amenda, mai clar de atat cum sa explice?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Amenda iei pt ca anvelopele nu corespund cu ce scrie in talon. Nu stiu cat este.

              Comment


              • eu intelesesem asta
                dar practic...a mers cineva cu 195 si a luat amenda?

                Comment


                • Eu am mers cu 215/45/17 si n-am luat amenda.
                  Altii merg cu roti pe 18, faruri fumurii, tobe si altele asemeni. Tot n-au luat amenda.

                  Insa un alt exemplu: 195/50/15 - talon ridicat.

                  Comment


                  • da cat ai mers tu cezarica ? 1 luna

                    Comment


                    • Putin, da. Insa sunt cazuri care au mers mult cu ele.

                      Comment


                      • @RSX daca plangi un pic in fata politistului este posibil sa te ierte... adica poti sa-i spui politistului ca tu esti copil si ca pneurile le-a montat taicatu... si gata, sti pasibil de iertare...

                        Comment


                        • Originally posted by detail View Post
                          Hai sa nu exageram cu dusu ca sania la temperaturi mari cu cauciucurile de iarna...O anvelopa buna de iarna se comporta oricand mai bine decat un Kormoran, Debica Passio sau Montana. Faptul ca guma este mai moale duce la o uzura mai mare, dar nu neaparat la o aderenta mai proasta...
                          corect, aici sunt de acord cu tine
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by george74ionescu View Post
                            Ai dat ex de marci de anvelope super tari sa sti, mi se pare ca montana nu se mai fabrica adica se fabrica dar sub alta denumire , aceea este Kormoran, daca ziceai si tu michelin, continental, dunlop etc te credeam
                            Cred ca ori nu ai citit ceea ce am spus, ori esti capos...
                            Spuneam ca nu te duci ca sania nici vara cu anvelopele de iarna fabricate de un "nume". Daca vrei sa exemplific: GoodYear UG7+ sau UGice+, Michelin Primacy Alpin, Vredestein Snowtrac 3, Nokian WR G2 etc
                            In schimb chiar si vara te duci ca sania cu Debica, Kormoran, Tigar etc, etc...

                            Iar discutia despre cand si cum se monteaza este foarte din punctul meu de vedere simpla:
                            In a treia zi in care simti ca anvelopa de vara nu mai are aceeasi aderenta ca vara, motivele fiind doua: temperatura si/sau umiditatea, te duci fuga si pui anvelopele de iarna...Evident daca nu ninge din prima zi...
                            Anul acesta in Bucuresti a fost o singura dimineata acum vreo doua sptamani cand datorita temperaturii scazute si a cetii care facea condens la sol, s-ar fi cerut anvelopele de iarna.

                            Comment


                            • ajutati-ma si pe mine ce sa aleg dintre : fulda montero3 ,GOODRICH G -FORCE WINTER GO , Debica frigo 2, maragoni (va rog sa-mi ziceti voi ce model )sau alte anvelope pana in 250lei/bucata va rog daca puteti sa-mi dati si PM

                              Comment


                              • Vezi pe testcauciucuri.com unde ai report-uri ale utilizatorilor si punctaje acordate pentru fiecare guma...
                                Din experienta mea personala: NU Debica

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google