Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cred ca ai uitat lituania, cel putin conform celor scrise de tine. oricum se stie ca noi am inventat democratia originala, ca nu ne vindem tara si in general ca suntem cei mai buni din europa si poate din lume la furat si la dat spaga.
    cauciuchistii de iarna sa stea linistiti ca acum suntem in siguranta cu totii si nu vor mai fi accidente iarna asta care deja a inceput de la 1 noimebrie
    si-altadata, si-altadata o s-o facem si mai si mai lata -adica de la anu' (daca o mai fi ministru doamna respectiva).

    Comment


    • salut
      am gasit la oferta anvelope de iarna :
      tigar winter 1 - 169ron
      motrio winter far away - 175 ron
      ce ma sfatuiti sa iau intre cele 2?

      Comment


      • Alege Motrio.

        "Lansarea anvelopelor Motrio face parte dintr-un proiect mai amplu al Grupului Renault, care presupune comercializarea unei game noi de piese de întreţinere şi uzură oferite ca alternativă la piesele de origine. Disponibile tot sub marca Motrio, aceste piese pot fi achiziţionate deja din reţelele Dacia şi Renault, gama urmând să se îmbogăţească progresiv pe parcursul anului 2010.

        Pneul Motrio Impulsion oferă un contact optim cu solul datorită concepţiei direcţionale şi armonioase a profilului, care se traduce printr-un comportament silenţios şi confortabil pe şosea. Blocurile robuste de pe talon şi nervurile centrale şi longitudinale asigură o stabilitate şi o manevrabilitate excelentă, iar canalele longitudinale şi laterale ample contribuie la reducerea riscului de acvaplanare şi a distanţei de frânare pe sol umed. Durabilitatea pneurilor este asigurată de conturul plat, care permite o uzură egală a bandei de rulare."
        Last edited by florin.fanatik; 15 November 2010, 12:46.
        sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

        Comment


        • Aici ai rezultatul unor teste făcute cu Tigar WinterA (nu am găsit Winter 1, dar pare să fie singurul lor model pe acel site). Pare cam susceptibil la acvaplanare din cauza faptului că nu are niciun canal longitudinal, de unde și rezultatul slab la aderență și frânare în condiții de umiditate.

          Comment


          • @florin era vorba de mtrio winter far away -anvelope iarna nu motrio impulsion -anvelope vara ,
            ideea e ca e primul an de viata pt ele si... nu am niste informatii precise despre motrio, eu presupun ca sunt ceva america rebranduite - facute de continental la timisoara

            @vlak da vlad asa e dar la winter 1 vad ca au rezolvat problema si exista 2 canale longitudinale

            Comment


            • Mi-am luat eu Motrio, miercuri ma duc sa le montez. La prima vedere par super ok. Profil frumos (atat functional cat si estetic dupa parerea mea), indice de viteza T, si indice de greutate (surprinzator) 92, scrie MADE IN ROMANIA pe ele. Pana cand nu va da inghetul, zapada, poleiul, nu prea am ce sa va spun despre ele.
              Last edited by gigelgicuta; 15 November 2010, 17:48.

              Comment


              • @gigelgicuta: Anvelopele Motrio sunt fabricate la Continental Timisoara. Printre altele, fabrica de la Timisoara avea zilele trecute o comanda de anvelope de iarna pentru Mercedes, dupa cum mi-a zis un tirist al carui baiat lucreaza acolo.
                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                Comment


                • Imi inchipui ca la Mercedes nu livra anvelope Motrio. Cineva zicea ca fabricile Continental au aceleasi standarde de calitate, indiferent unde sunt amplasate in lume. Presupunem ca e adevarat, dar comanda aia pentru Mercedes cred ca era pentru autoturismele Mercedes ce urmau sa fie livrate in Romania.

                  Comment


                  • Mai degraba erau alte modele de cauciucuri superioare celor solicitate de Renault pentru logane.
                    Daca Mercedes cerea EcoConti sunt aproape sigur ca erau de aceeasi calitate ca cele de pe Logan.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • Am vazut la multi ofertanti MasterSteel.
                      Astia de unde au aparut si ce rasa sunt?

                      Comment


                      • Thailanda din ce stiu eu. Cel putin asa scria pe anvelopa. Cam scumpisoare pentru ceva necunoscut la noi. Prin 2008 erau in oferta in reteaua Renault, dar n-au avut succes.

                        O alta anvelopa de iarna de care am auzit lucruri bune e Viking - Stop 5000. Preturile tot asa, acceptabile, un pic mai mari decat Debica, de exemplu.
                        Last edited by mr.K; 16 November 2010, 12:15.

                        Comment


                        • Ce parere aveti de verdestein snowtrack 3 ? Le pot luat sh cu 350ron sunt din 2008 saptamana 43 uzura cam 30 %.Se merita?
                          Last edited by vallio; 16 November 2010, 15:55.

                          Comment


                          • Daca vorbesti de 4 bucati la pretul asta, merita. Vredestein Snowtrac sunt anvelope de calitate.

                            Comment


                            • o anvelopă nouă are cca. 7 mm profil. Ele se înlocuiesc (se recomandă de producător) la cca. 4 mm rămas. Chestiunea e că dacă le cumperi să aibă măcar cei 4 mm să le mai poţi folosi EFICIENT cel puţin doi ani, adică 2 sezoane.
                              Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                              sigpic

                              Comment


                              • am descoperit un articol interesant. vrajeala sau nu, ramane la aprecierea fiecaruia dintre voi. eu vi-l propun dezbaterii. este adevarat ca se refera la anvelope mai late, dar poate este relvant si pt masura loganului.

                                teste si pt dimensiunea originala logan, 185/65 R15 88T

                                Test Anvelope Iarna 2010 Dim.: 185/65R15 88T Drum Uscat Drum Umed Zăpadă Gheaţă Zgomot / Comfort Consum Combustibil Abraziune Totaluri Clasificare ADAC
                                Ponderare 15% 30% 20% 10% 5% 10% 10%

                                Dunlop Sp Winter Sport 3D MO 3,0 2,1 2,2 3,3 3,5 2,5 1,7 2,4 Bun
                                Goodyear Ultra Grip 7+ 2,8 2,3 2,1 2,9 3,3 2,4 2,3 2,5 Bun
                                Esa-Tecar Super Grip 7 2,9 2,5 2,0 3,1 2,8 2,3 2,2 2,5 Bun
                                Continental Conti Winter Contact TS 830 3,1 2,5 1,7 3,0 3,4 2,1 1,5 2,4 Adecvat
                                Fulda Kristall Montero 3 2,9 2,7 1,9 2,9 3,3 2,0 2,5 2,5 Adecvat
                                Semperit Speed-Grip 2,7 2,6 2,6 3,0 3,2 2,6 1,5 2,6 Adecvat
                                Kleber Krisalp HP2 2,6 2,9 2,6 3,4 4,4 2,1 0,6 2,6 Adecvat
                                Goodyear Vector 4Seasons H 2,6 2,8 2,8 3,1 3,4 2,5 1,1 2,6 Adecvat
                                Firestone Winterhawk 2 EVO 2,9 2,7 2,2 3,0 2,8 2,5 2,8 2,7 Adecvat
                                Vredestein Snowtrac 3 3,2 2,8 2,0 3,0 3,6 2,5 2,2 2,7 Adecvat
                                Maloya Davos 3,2 2,7 1,8 3,1 3,7 2,6 2,8 2,7 Adecvat
                                Kumho I ZEN KW23 2,6 2,7 2,9 3,5 3,9 2,2 3,1 2,9 Adecvat
                                Yokohama W.drive V903 2,4 3,1 2,4 3,4 3,5 2,4 2,1 2,7 Suficient
                                Vredestein Quatrac 3, H (4 Season) 2,6 2,6 3,1 3,0 3,3 2,6 2,2 3,1 Suficient
                                Star Performer Winter 4,0 5,4 2,5 3,5 2,9 2,4 1,2 5,4 Insuficient

                                Clasificare de la 0,5(Foarte bun) până la 5,5 (Insuficient)


                                sursa originala in linkul de mai jos. e in germana, dar chiar daca nu stiti germana, va pica fisa pana la urma.

                                Im ADAC Winterreifen Test werden die besten Reifen der verschiedenen Reifengrößen ermittelt. Welche Reifen haben sicheren Grip, welche sparen am meisten Sprit?
                                Last edited by darksid3; 17 November 2010, 11:17. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google