Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rezulta ca :Continental Conti Winter Contact TS 830 3,1 2,5 1,7 3,0 3,4 2,1 1,5 2,4 Adecvat
    cel mai bun pe zapada.
    Locul 2 pe zapada Maloya Davos 3,2 2,7 1,8 3,1 3,7 2,6 2,8 2,7 Adecvat
    PS: n-am auzit de Maloya niciodata.
    Last edited by mr.K; 17 November 2010, 11:17.

    Comment


    • Eu folosesc acum Esa Tecar alea. Va vine sa credeti sau nu, chiar si pe caldurile astea, au mai multa aderenta decat Conti Eco3 . Abia astept vreme de iarna sa vad comportamentul.

      PS: Michelin nici nu le vad in top...si mai costa si o caruta de bani.

      @cris_iasi: am impresia ca-s elvetiene, Maloya alea...si Esa-urile tot elvetiene sunt.
      Last edited by darksid3; 17 November 2010, 11:24.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • @cris_iasi: "calificativele sunt in ordinea asta (de la cel mai bun la cel mai prost): foarte bun - bun - adecvat - suficient - insuficient.
        Chiar si in lista aia sunt puse in oridine, incepand cu cel mai bun si terminand cu cel mai praf.
        Si ma vad iar nevoit sa repet, cu toate ca mai sunt colegii care isi bat capul, degetele si tastele pe tema asta, o anvelopa de iarna nu este cotata "buna" doar pentru ca merge bine pe zapada... nici nu mai vreau sa scriu continuarea pentru ca stiu ca scriu degeaba...
        Sunt convins ca cel care vrea sa inteleaga, a inteles deja din toate posturile in care s-a scris de treaba asta.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • @Vitriol, eu am punctat doar un aspect. Clasamentul ala e facut pentru toate suprafetele.
          Eu am selectat doar aderenta pe zapada.
          Clasificare de la 0,5(Foarte bun) până la 5,5 (Insuficient) Deci cifra mica-aderenta buna.

          O fi in clasament Dunlop Sp Winter Sport 3D MO 3,0 2,1 2,2 3,3 3,5 2,5 1,7 2,4 Bun
          cel mai tare din parcare, dar poate unii nu-s de acord ca pentru iarna sa isi ia asa ceva.

          Dupa clasament:
          Goodyear Vector 4Seasons H 2,6 2,8 2,8 3,1 3,4 2,5 1,1 2,6 Adecvat
          e inainte de:
          Vredestein Snowtrac 3 3,2 2,8 2,0 3,0 3,6 2,5 2,2 2,7 Adecvat
          Ai alege pentru iarna Goodyear Vector 4Seasons sau Vredestein Snowtrac 3?
          Last edited by mr.K; 17 November 2010, 12:03.

          Comment


          • apropo de michelin. imi este greu sa cred ca michelin alpin a4 la dimensiunea 215 sunt pe locul 1, iar la dimensiunea 185 nu se gasesc nici macar pe locul 10. nu pot sa cred ca este o diferenta atat de radicala. nu cred ca sunt chiar atat de praf sa fie sub nota 5.4. pe alte siteuri unde am vazut comparatii erau mereu in top 5. poate nu au fost testate la aceasta dimensiune. in fine.... nu vom sti niciodata..... ideea pe care mi-am facut-o este ca top 4 este alcatuit din continental, dunlop, michelin, goodyear.
            sigpic

            Comment


            • Nu am fost atent daca s-a luat in calcul si pretul de achizitie.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Maloya sunt din ţara lui Van Basten.
                Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                sigpic

                Comment


                • doar daca Van Basten s-a nascut in Elvetia!
                  ubi concordia ibi victoria

                  Comment


                  • E marca elvetiana
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Originally posted by darksid3 View Post
                      Nu am fost atent daca s-a luat in calcul si pretul de achizitie.
                      Cred ca au eliminat din start ce trecea de 100 de euro /bucata.

                      Originally posted by Gozmin View Post
                      Maloya sunt din ţara lui Van Basten.
                      Adica Romania?

                      Acum serios vorbind, poate se gandeste sa importe careva si marcile alea 2 elvetiene, Maloya si ESA, daca au un pret competitiv, vor avea succes la vanzari avand in vedere prevederile legale privind gumele de iarna, aplicabile din 2011.
                      Last edited by mr.K; 17 November 2010, 15:56. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Vin si eu cu un feedback despre michelin energy saver. Consum redus nu prea am simtit sau nu am mers eu suficient de elegant incat sa simt o scadere a consumului, fata de predecesoarele E3A aderenta mai buna pe uscat/umed, datorita canalelor longitudinale mai late efectul acvaplanari este redus considerabil insa rezistenta la uzura lasa de dorit, dupa 25.000 km rultati cele de pe fata au o uszura de 50 % iar cele pe spate de 60% cu toate ca nu conduc sportiv, nu franez brusc. Cred ca dupa inca 30.000 isi vor da duhul si eu care speram sa ma tina cel putin 80.000 km.Per total dezamagit.

                        LE: Sprijinul lateral imbunatatit putin fata de E3A.

                        Comment


                        • Cum se intampla la voi mai frate de se toceste mai mult spatele decat fata?
                          un 50-60 mii km sunt suficienti pentru o guma buna . Doar Kormoran rezista mai mult dar alea sunt opinci , nu sunt bune nici vara la 35 de grade ...
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Am scris gresit.Cele de pe fata sunt uzate 50% iar cele de pe spate 40%.

                            Comment


                            • Originally posted by cris_iasi View Post
                              Acum serios vorbind, poate se gandeste sa importe careva si marcile alea 2 elvetiene, Maloya si ESA, daca au un pret competitiv, vor avea succes la vanzari avand in vedere prevederile legale privind gumele de iarna, aplicabile din 2011.
                              Maloya se mai gasesc...rar dar se gasesc...probabil au vanzari mici pentru ca lumea nu cunoaste despre aceasta marca. Esa-Tecar doar aduse din afara.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • indiferent de teste, nemtii sunt carcotasi, nu cred ca exista pe aici vreo persoana din cele active care sa nu stie acest lucru.
                                Deci de asta Michelin nu au aparut; nu zic ca sunt cele mai bune pe 185, dar parca totusi............

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google