Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca au luat in calcul pretul de achizitie, e clar de ce nu-s in top
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • o fi michelin scumpe, dar nici cu goodyear, dunlop sau continental nu mi-e rusine. am vazut la metro goodyear ultragrip 7 erau 321 ron, dunlopurile am vazut ca sunt si ele in jur de 300 ron bucata, la fel si continental. acum preturile variaza in functie si de adaosuri, promotii etc. am vazut undeva michelin alpin a4 la promotie cu 290 ron. nu cred ca este, intre aceste firme, o diferenta extraordinara de pret. eu consider ca sunt din aceeasi categorie de pret +/- 20-30 ron.
      sigpic

      Comment


      • Ba nu....Michelin sunt cele mai bune.
        Mai ales cele energy saver, care sunt la pret de anvelope de top.

        Cat despre ADAC, adevarat este ca ei modeleaza parte din opinia cumparatorilor de anvelope, masini, si cam tot ce tine de autoturisme.
        Insa, uite, ESA-TECAR...cine mama zmeilor a auzit de acestea (evident, in Europa "civilizato-consumatoare")? Iar din spusele lor si ale intunecatului sunt excelente.

        Mai sunt si alte teste existente, unde au fost implicate si Michelinurile. N-au iesit prea bine...

        PS: michelin energy cur, pardon saver, este la pret de yokohama/toyo proxes.
        Last edited by Cezar; 17 November 2010, 19:35.

        Comment


        • Originally posted by darksid3 View Post
          E marca elvetiana
          Dăcă citiţi atent fabrica mare este la Eschende Olanda (la secţiunea History). Poate de aceea am zis "van BASTEN". Plus de asta are cineva două anvelope şi scrie pe ele made in "van Basten".
          legat de Goodyear UG 7+ pot să spun că sunt cele mai bune (pe care le-am avut vreodată) dar sunt mulţumit şi de Kleber Krisalp de pe cealaltă maşină. Sunt foarte bune la capitolul uzură, silenţiozitate şi confort, acvaplanare şi zăpadă.

          God bless america and no one else.
          Last edited by Gozmin; 18 November 2010, 09:07.
          Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
          sigpic

          Comment


          • cezare am sesizat ironia din vorbele tale. nu sunt fan michelin, dar nici nu-mi displac.

            singura intrebare pe care o am este, de ce la testul cu anvelope de 215 michelin alpin a4 a iesit prima, iar la testul cu anvelope de 185 michelin alpin a4 nu se regaseste nici macar in primele 10?????? mi se pare cusuta cu ata alba diferenta asta. celelatle anvelope se regasesc, iar primele in top au ramas primele si la 215 si la 185. daca se tinea cont de pretul de achizitie nu trebuia sa fie prezente nici la 215. in fine.... este singurul lucru neclar. cat despre calitate.... fie michelin, dunlop sau goodyear nu exista anvelopa perfecta, cum nu exista nici masina perfecta... fiecare cu avantaje si dezavantaje pe diferite aspecte...
            sigpic

            Comment


            • Mie imi displac la modul subiectiv Michelin, de cand la un MP de F1 numit Indianapolis, in 2005, nu au asigurat gumele adecvate echipelor ce foloseau Michelin, asa ca au rulat doar masinile a 3 echipe pe care le echipa Bridgestone. A fost ca un meci de fotbal fara spectatori. De aici rezulta ca europenii sunt diletanti in prognoza evenimentelor care tin de un cauciuc, vis-a-vis de japonezi.
              Ma rog, anvelopele de strada Michelin sunt bune, dar umflate cu pompa in reclame, la performante. Oricum, clasamentele alea conteaza mai mult sau mai putin, pe primul loc va fi un cauciuc din tara de origine a testului. Ca si rezultatele sondajelor privind popularitatea unui partid in Romania, depind de cine le comanda.

              Comment


              • sunt total de acord..... acum rememorez si eu acea intamplare jenanta de la indianapolis. oricum, dupa acea intamplare nu au mai avut acelasi succes in F1, dupa care au disparut de tot.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Gozmin View Post
                  Dăcă citiţi atent fabrica mare este la Eschende Olanda (la secţiunea History). Poate de aceea am zis "van BASTEN". Plus de asta are cineva două anvelope şi scrie pe ele made in "van Basten".
                  legat de Goodyear UG 7+ pot să spun că sunt cele mai bune (pe care le-am avut vreodată) dar sunt mulţumit şi de Kleber Krisalp de pe cealaltă maşină. Sunt foarte bune la capitolul uzură, silenţiozitate şi confort, acvaplanare şi zăpadă.

                  God bless america and no one else.
                  Tot ce se poate, adica sa fie facute in Olanda, eu m-am referit la marca...si Continental sunt facute in Romania, Portugalia, Germania ...s-a globalizat tot.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Eu cred ca va contraziceti degeaba aici pe tipurile de anvelope si va zic ca cel mai mult conteaza PRESIUNEA in aceste anvelope.
                    Acu nu zic ca nu conteaza o marca de renume fata de una No Name...ci zic doar de cele apropiate ca renume!
                    De ce zic asta..Acum 2 ierni cu Michelinurile de fabrica umflate la 2,2 cand era ger afara si uscat pe jos la plecarile de pe loc derapau rotile fata de ziceai ca sunt Sumi .....iar iarna trecuta tot cu aceleasi anvelope umflate la 1,9 atmosfere nu am mai avut probleme de acest fel si vorba aia a fost zapada si gheata multa.
                    Chiar daca as lua anvelope de iarna eu unul tot la 1,8-2 atmosfere le-as umfla pt o mai buna aderenta cand este afara zapada multa pe carosabil.

                    Comment


                    • asta se stie demult timp ca pe timp de iarna anvelopele trebuie sa fie o idee mai moi. cele 4x4 care merg exclusiv pe zapada au anvelopele chiar dezumflate.
                      sigpic

                      Comment


                      • Cam asta zice Dacia, recomandarile sunt de la ei de pe site.

                        RECOMANDĂRI PRIVIND MONTAREA ANVELOPELOR DE IARNĂ
                        În ceea ce priveşte anvelopele de iarnă, ţineţi minte:

                        Montaţi anvelopele de iarnă odată cu apariţia sezonului rece.
                        Autoturismul trebuie echipat cu anvelope de iarnă din Octombrie până în Mai.
                        Montaţi anvelope de iarnă pe toate cele patru roţi ale autoturismului.
                        Verificaţi starea anvelopelor de iarnă folosite înainte de remontare.
                        Anvelopele de iarnă pot fi folosite pe timpul verii atunci când adâncimea profilului căii de rulare scade sub 4 mm, nemaifiind astfel indicată utilizarea lor pe timp de iarnă.

                        Comment


                        • Stie cineva unde pot gasi in Iasi Anvelope debia Frigo 2 185/65/r15 la niste preturi rezonabile?
                          Au fost in carrefour la 190 dar s-au terminat. Am gasit la 220 dar la 2 anvelope se aduna 50-60 ron destul de mult in vremurile actuale.
                          Poate nu or fi la 190 dar pe la 20 ar fi excelent.

                          Multumesc anticipat.

                          Comment


                          • salut ! tocmai mi-am pus un plus pe bugetul pentru gumele de iarna si ... ce imi recomandati pana in 300 lei / bucata ? va rog sa-mi spuneti cei care au pe masina acele anvelope si de dimensiunea 185/65/r15 (jantele din fabrica)

                            Comment


                            • Iti recomand:

                              - GoodYear UtraGrip 7+
                              - Dunlop WinterSPort
                              - Continental WinterContact TS 830

                              Nu musai in ordinea asta.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Care stie ceva despre cauciucurile Fortuna Winter Challenge?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google