Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    poti sa muti anvelopele doar pe aceeasi parte. cele din fata, in spate si invers. la cele cu profil asimetric ma refer. singura optiune
    Iar anvelopele asimetrice se pot interschimba dupa cum doresti fara a fi nevoit sa le dai jos de pe jante.

    Comment


    • Asimetricele au prostul obicei sa fie si directionale deci cumperi anvelope de stanga sau anvelope de dreapta, ca manusile. Din fericire, astfel de profile sunt apanajul dimensiunilor mari, de masini puternice.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • anvelopele directionale sunt doar directionale... fara stanga dreapta.

        Comment


        • Exact ,la alea unidirectionale se respecta sensul de rotatie la montaj , si se fac perechi la montajul pe jante, 2 pentru stanga 2 pentru dreapta. Toate cele 4 anvelope sunt idnentice nu le cumperi ca pe manusi.

          Alea asimetrice se tine cont de partea care se pune pe exterior ( sunt marcate INSIDE /OUTSIDE) . Acestea se pot permuta dupa cum doresti, la fel toate cele 4 anvelope montate pe masina sunt identice.
          Last edited by crull; 9 November 2011, 22:04.

          Comment


          • Stiti ce nu inteleg eu;cum a ajuns un asemenea tip de anvelopa pe un logan?
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Ma mir sa ai o asemenea indicatie;de obicei se indica sensul,de anvelope stanga-dreapta n-am auzit.
              Dunlop SP 01 (parca asa se numea) este o astfel de anvelopa. am avut o eu. era mentionat pe ea cum se aseaza

              Comment


              • Continental EcoContact 3, ESA Tecar Super Grip 6, alte exemple.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Masinile Logan au fost echipate cu asemenea anvelope?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Alea care au venit cu Conti Eco Contact 3, da. Nu stiu sigur despre Michelin EnergySaver
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Si alea tot asimetrice sunt.

                      Comment


                      • nu cred ca pe logan au fost puse Energy Saver. am vazut ca scrie doar energy. si acelea sunt asimetrice

                        profilele asimetrice au tendinta de a fi mai silentioase decat cele simetrice. cel putin asa a fost la tot ce am folosit eu
                        Attached Files

                        Comment


                        • mcornel;
                          Am vazut ca despre Michelin era vorba.Ce model era,sa lamurim treaba asta.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Michelin energy E3A a fost pus pe logan.

                            Comment


                            • Originally posted by crull View Post
                              Iar anvelopele asimetrice se pot interschimba dupa cum doresti fara a fi nevoit sa le dai jos de pe jante.
                              daca sunt marcate cu exterior-interior se vand perechi stanga-dreapta si nu se pot pune unde vrei nici fara jante, nu mai vbesc cu pt ca daca le-ai pune pe partea cealalta le-ai schimba sensul de rulare

                              si niciuna n-o poti muta cu tot cu janta de pe o parte pe alta ca iar schimbi sensul de rulare
                              Last edited by B997NDL; 9 November 2011, 23:21. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Masinile Logan au fost echipate cu asemenea anvelope?
                                De ce te miri? ti se pare ca sunt vre-un varf de gama. Si conti ecocontact si michelin enegysaver sunt cele mai prastii anvelope de la producatorii lor.

                                @B997NDL
                                Anvelopele asimetrice nu sunt sinonim cu unidirectionale ;)
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google