Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da, intr-adevar sunt michelin energy e3a , tot prastii din astea vreau sa-mi cumpar!

    Comment


    • odata ce respecti indicatia de pe cauciuc cu INSIDE/OUTSIDE nu mai are nicio importanta unde montezi anvelopa, stanga, dreapta, important e sa pastreze asimetria, la anvelopele ce au sageata care directioneaza rotatia cauciucului nu le poti muta de pe stanga pe dreapta fara a fi dejantate
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Samy, iti dau ca exemplu, BF Goodrich Profiler 2, folosite pe masina personala.

        Sunt anvelope simetrice unidirectionale, cu sageata pe lateralul lor, indicand sensul de rotatie.
        Fiind simetrice, se pot muta de pe stanga pe dreapta, fara a fi dejantate.
        Attached Files
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • ...daca nu poti sa le intorci si pe dos, n-ai facut nimic. Zau asa, cred ca au prins pana acum ideea chiar si cei mai saraci cu duhul, nu trebuie sa dati chiar toate profilele existente ca exemplu...

          Comment


          • Parule, asa credeam si cu legea privind echiparea cu anvelope de iarna.
            Mai stai nitel, ca imediat apare unu' nelamurit...
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Originally posted by Niki B View Post
              Samy, iti dau ca exemplu, BF Goodrich Profiler 2, folosite pe masina personala.

              Sunt anvelope simetrice unidirectionale, cu sageata pe lateralul lor, indicand sensul de rotatie.
              Fiind simetrice, se pot muta de pe stanga pe dreapta, fara a fi dejantate.
              Doar daca le dejantezi. Samy stie ce zice, a avut Debica Frigo Directional. Daca muti roata de pe stanga pe dreapta, "spicul" va fi invers fata de normal, cand masina merge cu fata, de exemplu.

              Comment


              • daca e directional urmezi indicatia sagetii sensului de rulare, fapt in care nu poti muta cauciucul de pe stanga pe dreapta fara a dejanta, pentru ca nu mai respecti directia de "invarteala" a cauciucului
                daca e directional si-l muti cu tot cu janta schimbi sensul de rulare. intai ganditi...
                Si samy ce-a vrut sa zica?
                Sau repeti ce zice el?

                Comment


                • Originally posted by Niki B View Post
                  Samy, iti dau ca exemplu, BF Goodrich Profiler 2, folosite pe masina personala.

                  Sunt anvelope simetrice unidirectionale, cu sageata pe lateralul lor, indicand sensul de rotatie.
                  Fiind simetrice, se pot muta de pe stanga pe dreapta, fara a fi dejantate.
                  niki , cum se prezinta gumele acestea ?
                  o sa`mi trebuiasca 4 gume de vara noi si nu stiu ce sa aleg.
                  90% cred ca`mi iau yokohama parada2 , dar intreb si pentru alte marci.

                  Comment


                  • De cateva posturi citesc acelasi lucru.
                    Oare pe BMW se pot muta anvelopele directionale de pe stanga pe dreapta, fara dejantare?
                    Last edited by mr.K; 10 November 2011, 13:38.

                    Comment


                    • Cate pagini de discutii si insulte pentru o "problema" simpla si logica. Nu trebuie sa fii geniu sa iti dai seama daca pot fi mutate anvelopele de pe o parte pe alta, daca trebuie dejantate sau daca e imposibil in functie de caracteristici (simetrice, asimetrice, cu sens de rotatie, etc). Sunteti culmea.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Am sters posturile flame ca sa nu ma apuc sa impart cartonase. Multumesc pentru intelegere!
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • da ma ... aiurea
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Originally posted by CataFOF View Post
                            niki , cum se prezinta gumele acestea ?
                            o sa`mi trebuiasca 4 gume de vara noi si nu stiu ce sa aleg.
                            90% cred ca`mi iau yokohama parada2 , dar intreb si pentru alte marci.
                            yokohama sunt bune dar nu cele mai

                            dunlop vs yokohama

                            Comment


                            • Misto site-ul , am vazut ca preturile pentru dunlop-urile din link variaza intre 250 si 280 ron buc. , nu pare mult , la ce indica in tabel.
                              yokohama sare de 300 ron , din ce m`am uitat asa la repezeala pe site-uri.
                              dupa sarbatori , o sa caut sa`mi iau , poate gasesc si reduceri ca le iau iarna

                              Comment


                              • dupa sarbatori prin ianuarie ? cam atunci as vrea si eu sa iau. sunt reduceri mari

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google