Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai si atunci cu ce te ajuta pe tine in alegerea anvelopelor, faptul ca stii ca Pilot Super Sport sunt pe primul loc in anumite topuri sau ca Pirelli "incalta" Formula1?
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • cu nimic e doar chestie de prestigul marcii. nu zic ca nu pot face si proaste, dar nu asa proaste ca o marca care n-are istorie si deci experienta. gen china. apropo de china...parca vad ca anvelopele colorate vor fi un fiasco. cred ca adaugandu-le pigmenti se pierde la rezistenta si elasticitate.

      Comment


      • ET

        Originally posted by gigelgicuta View Post
        Eu am la masina din fabrica jante cu ET43, anul trecut am cumparat inca 3 jante de la Dacia, sa pun cauciucurile de iarna pe ele plus pe aia de rezerva. la vremea aia nu stiam ce e ala ET. Numai ca jantele alea aveau ET-ul de 50. Acum am 5 jante cu ET43 si 3 cu ET50. Are vre un efect negativ faptul ca una din cele 4 jante de pe masina are alt ET?
        Buna ziua, eu am pe Logan jante cu ET 43 si am cumparat una cu ET 50, pt ca nici eu nu am stiut de ET ul asta.

        Suntei interesat de un schimb: va dau ET 50 si imi da ti ET43.

        Comment


        • Ai luat decat una ? Daca da, nu e problema, o pui in locul rotii de rezerva si o folosesti pe aia. Majoritatea sunt ET50, nu stiu daca gasesti sa faci schimb.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Deci eu am luat rezerva de pe masina si i am pus cauciuc de iarna si am mai cumparat una tot pt cauciuc de iarna. Momentan imi pun cauciucuri de iarna numai pe fata si d asta mi am luat una + rezerva sa mi le pun pe fata.
            La anu o sa imi mai iau inca 2 cauciucuri.
            Last edited by Seba; 21 November 2011, 01:04.

            Comment


            • Momentan imi pun cauciucuri de iarna numai pe fata si d asta mi am luat una + rezerva sa mi le pun pe fata.
              Pana la anul, ai sanse sa iei amenda la prima ninsoare.

              Comment


              • Salut, eu am jantele de pe masina cu ET 43, dar roata de rezerva cu ET 50. Tot cu ET 50 am cumparat si jantele pt cauciucurile de iarna.

                Comment


                • Originally posted by systemusb View Post
                  Deci eu am luat rezerva de pe masina si i am pus cauciuc de iarna si am mai cumparat una tot pt cauciuc de iarna. Momentan imi pun cauciucuri de iarna numai pe fata si d asta mi am luat una + rezerva sa mi le pun pe fata.
                  La anu o sa imi mai iau inca 2 cauciucuri.
                  Cauciucuri de iarna numai pe fata este una dintre cele mai periculoase situatii, la franare pr drum cu polei/zapada etc, spatele va derapa si risti sa ai pe constiinta oameni nevinovati.

                  Comment


                  • La franare pe polei poate sa ai senile ca sa te opresti, crezi ca atunci mai conteaza ca ai sau nu anvelope de iarna? Iar daca atat isi perimte omul asta e, fiecare se intinde cat e plamuma, oricum o sa fie multi participanti in trafic care nu o sa aibe masinile echipate cu anvelope de iarna, sunt atatia cu Bmw cu nr de Bulgaria si daca te loveste unu' dala ai puso

                    Comment


                    • Numarul de bulgaria nu te scuteste de a respecta legislatia Romaniei. Adica daca nu ai anvelope de iarna, iti ridica talonul bulgaresc. Teoretic ar trebui, asa cum te trimite la RAR sa certifice ca ai pus anvelope conforme, pe ei sa ii trimita in Bulgaria, sa o duca pe platforma acolo sa certifice aia ca au intrat in legalitate
                      Last edited by ParuLuScorilo; 20 November 2011, 14:54.

                      Comment


                      • E cu dus si intors.Lumea zice ca bine ar fi sa le pui pe spate anvelopele de iarna indiferent de tractiune.Deoarece prima data spatele iti va derapa.Insa daca ai tractiune fata si anvelopele le-ai pus pe spate...ciuciu aderenta.Dai sa pleci,hopa ca nu pleaca.Eu am avut iarna trecuta anvelope de iarna doar pe fata.Cat timp mergi regulamentar si conduci preventiv,nu pui frana in curbe,etc...nu ai probleme.Insa trebuie atentie mai multa.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by b 98 tul View Post
                          parca motrio sunt fabricate la aceeasi fabrica unde sunt turnate si conti , sau ma insel ?
                          de ar fi asa mare diferenta / aduc alt tip de cauciuc ? sau e si mult marketing de firma /
                          Banuiesc ca treaba asta e ca in industria berii din Ro: URBB Romania produce si Tuborg si Carlsberg dar si Skol si Holsten.
                          SABMiller produce URSUS, Timisoreana, Ciucas, Stejar , Azuga. Iar gustul si calitatea...sunt total diferite.

                          Am vazut recent un Duster nou cu Motrio deci banuiesc ca sunt bune de ceva.

                          Legat de treaba cu simetria/asimetria anvelopelor discutata in paginile anterioare (nu vreau sa generez scandaluri si alte discutii inutile ) am avut dubii si dileme serioase cand am avut de montat debica pasio 2 de vara.
                          Sunt simetrice, nu au sageata pe ele si nici nu au "inside" si "outside". Oricum le puneam nu dadeau aceesi forma a urmei.
                          Attached Files
                          Last edited by lord_wader; 20 November 2011, 19:50.

                          Comment


                          • Salut.
                            Se recomanda ca toate anvelopele sa fie de iarna,nu doar fata sau spatele.
                            Dar fiecare face cum crede de cuviinta.
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • Ordonanta 5/2011 vorbeste despre obligativitatea echiparii autovehicolelor cu anvelope de iarna ;nu spune ca pe o axa sau alta;se intalege ca e vorba de rotile autovehiculuicare niciodata nu sunt 2. Singura referire la axa de tractuine se face la autovehiculele ca sarcia >3.5T si cele care transporta persoane cu >9locuri pe scaune.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Sa mai spunem ce s-a intamplat pe autostrada Transilvania? cred ca ati aflat si masinile erau echipate cu anvelope de iarna, in situatia aia mai conteaza ca ai sau nu anvelope pe spate?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google