Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mitosu View Post
    de anul asta cam 1000 km facuti ,prinde bine pe ud ca aderenta ,acum pe zapada sa le vad ce poate. arata cam asa.
    au cam acelasi profil cu michelin alpin 4. si eu sunt curios ce pot ca de laudate sunt laudate

    Comment


    • ...pana la prima zapada cauciucurile se tocesc inutil ... unii se rugau sa ninga mai repede ca sa nu-si mai uzeze anvelopele pe nenorocitul de asfalt. Ca sa fac o paralela, cand eram mic imi doream sa fie razboi ca sa trag cu pusca.

      Comment


      • Si alti se roaga la o vreme cat mai frumoasa pentru a platii mai putin pe factura de incalzire

        Comment


        • adevarul e ca ar fi mai bine fara zapada chiar daca ai anvelope de iarna

          si nu se tocesc inutil. asa cere legea. oricum la prima zapada nu mai ies cu masina
          Last edited by B997NDL; 22 November 2011, 01:00. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by vasile78 View Post
            ...pana la prima zapada cauciucurile se tocesc inutil ... unii se rugau sa ninga mai repede ca sa nu-si mai uzeze anvelopele pe nenorocitul de asfalt. Ca sa fac o paralela, cand eram mic imi doream sa fie razboi ca sa trag cu pusca.
            Nu stiu de unde conceptia asta ca se uzeaza anvelopele aiurea daca nu e zapada. Ele sunt anvelope DE IARNA nu de zapada, se uzeaza mai repede la temperaturi foarte mari dar si atunci tin suficient (am 2 prieteni care au mers de iarna trecuta pana acum doar pe anvelope de iarna si nu s-au stricat). Atata timp cat sunt <7* C se uzeaza absolut normal iar la temperaturile de acum care sunt si sub 0 grade binisor oricum sunt mai bune ca alea de vara si daca e uscat asfaltul. Vad ca cei care nu au anvelope de iarna vin cu tot felul de afirmatii/conceptii doar ca sa isi justifice optiunea de a nu cumpara, desi in cele mai multe cazuri e fals ce sustin. Deh, asta e Romania...

            PS - nu prea seamana cu Alpin A4 BFG-urile alea ca profil =>
            Attached Files
            Last edited by Shakar; 22 November 2011, 01:11.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • @shakar: ma rog... in linii mari. nu am stat sa le studiez de cand le-am pus. ce-mi place e ca sunt f silentioase. ma refer la alpin4

              Comment


              • Si eu am 2 Alpin A4, maine imi montez rotile de iarna, sa vad cum se comporta.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • basmul ala cu tocitul de ce nu-l cititi tot, doar prefata? gumele de iarna se uzeaza purtate vara, la 60 de grade, nu cand afara sunt sub 7 grade, cand toti producatorii le recomanda din cauza ca guma de vara devine un fel de plastic cu aderenta ca o vaza de flori pe un fier uns...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • super bine se comporta. merge masina exact unde vrei serios au manevrabilitate super si sunt silentioase. acum ma "muncesc" sa decid ce iau pt vara . maine cred ca fac comanda. am ca variante energy saver la 267 lei sau bfgoodrich g grip la 200 lei. o merita diferenta de 268 lei intre seturi? ideea e ca nu ies prea mult din bucuresti. doar un drum in ardeal cca 700 km. dus intors si unul la mare . cam atat. muntele nu pot sa-l sufar deci n-ar fi asa mult de mers in afara.

                    @ seba. pai cine a zis ca se tocesc?! oricum e normal sa se uzeze mai repede ca cele de vara cand sun 40 de grade afara.dar asta nu inseamna ca se tocesc chiar asa cum s-ar crede.
                    Last edited by B997NDL; 22 November 2011, 01:27. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Pai cine nu vrea sa cumpere anvelope e si normal sa nascoceasca fel si fel de basme
                      De fapt daca stam stramb si sa ne gandim drept masina e predispusa uzurii de cand iese pe poarta fabrici, deci ce rost mai are sa ne vaitam pe aici ca tocim anvelope inutil fara sa vina zapada ,cand pana la anvelope ne tocim bocancii pana ne suim in masina!

                      Revenind la subiect,,dupa cum am mai zis,am si eu alpin A4 si nu pot sa spun decat ca am fost placut surprins de cat de silentioase sunt.

                      Comment


                      • @ ivan .asta ziceam si eu si cred ca e singurul motiv pt care inclin spre energy saver. cred ca linistea e mai importanta decat siguranta. asta s-ar putea intelege din ce-am zis...

                        Comment


                        • la iatsa campina motrio 199ron si kebler 236ron.
                          nu sunt sine stie ce la performanta dar pentru un buget limitat ar fi bune.
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                            la iatsa campina motrio 199ron si kebler 236ron.
                            nu sunt sine stie ce la performanta dar pentru un buget limitat ar fi bune.
                            kleber krisalp 2 sunt chiar bune. tot michelinuri...

                            Comment


                            • @B997NDL: da' tu de unde stii ca sunt bune? Ai mers cu asa ceva? Motrio nu sunt bune?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • parca nu aveau taieturile de krisalp 2. mi s-a parut ce era destul de rigid materialul desi erau 4-5 grade afara unde erau expuse.
                                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google