Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa prima zapada revin si eu cu impresii in legatura cu Tigarurile cumparate. Si-au mai dat drumul la franarea pe uscat si pe ud, adica franeaza mai bine ca atunci cand le-am pus prima data pe masina, nu multumitor dar se vede diferenta. Pe zapada treaba sta in felul urmator, franeaza acceptabil pe zapada, adica nu tind sa rupa aderenta decat la franari violente si de la oarecare viteza. In schimb sunt slabe spre foarte slabe pe zapada moale, topita amestecata cu apa, masina devina instabila cu cat cresti viteza iar la demarajul de pe loc tind sa patineze de parca as avea de vara. In concluzie sunt mediocre si-mi cam pare rau de banii dati pe ele pt daca stiam ce gasesc online nu mai faceam afacerea asta. Nu le recomand decat pensionarilor si celor care au un stil de mers linistit, cei care mai sar calul sa-si ia ceva premium.

    Comment


    • e prima data cand conduci cu cauciucuri de iarna? Daca da inseamna ca ai avut asteptari mult prea mari dupa atata tevatura cu cauciucurile de iarna. Cauciucurile de iarna pe zapada sau mocirla maresc aderenta dar nu o fac sa fie ca vara.

      Comment


      • Adevarul e ca Tigar sunt sub ORICE critica, indiferent ca sunt de vara sau de iarna, se tocesc repede, cu aderenta nu prea s-au intalnit, zgomot la rulare de zici ca mergi pe pana, vorbesc de tigar hitris de vara pe un citroen c5 2006 ...
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Nu e prima data, am mai condus o masina echipata cu Bridgestone LM32 si se comporta mai bine, cel putin cand dadeam sa plec de pe loc mai tare nu rupeau aderenta, prindeau foarte bine. Zgomotul la rulare e in limitele bunului simt, nu mi se par deloc zgomotoase, mai zgomotos e motorul.

          Comment


          • Originally posted by ham04 View Post
            Dupa prima zapada revin si eu cu impresii in legatura cu Tigarurile cumparate. Si-au mai dat drumul la franarea pe uscat si pe ud, adica franeaza mai bine ca atunci cand le-am pus prima data pe masina, nu multumitor dar se vede diferenta. Pe zapada treaba sta in felul urmator, franeaza acceptabil pe zapada, adica nu tind sa rupa aderenta decat la franari violente si de la oarecare viteza. In schimb sunt slabe spre foarte slabe pe zapada moale, topita amestecata cu apa, masina devina instabila cu cat cresti viteza iar la demarajul de pe loc tind sa patineze de parca as avea de vara. In concluzie sunt mediocre si-mi cam pare rau de banii dati pe ele pt daca stiam ce gasesc online nu mai faceam afacerea asta. Nu le recomand decat pensionarilor si celor care au un stil de mers linistit, cei care mai sar calul sa-si ia ceva premium.
            Daca esti nemultumit de tigar incearca RIKEN. pe astea nu le recomand nici macar pensionarilor... mai degraba le-as da unui profesionist ca poate reuseste s-o mai redreseze cumva
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • @ Ivan Marian:
              1.ti-a explicat burtosu cum "devine" treaba cu a fi pe jante si umflate sau a fi dejantate

              2. era vorba de anvelope de iarna care oricum sunt moi dar la 40 grade intr-un sopron sau garaj pe toata perioada verii, cum ccrezi ca se fac?! tu tine-le cum vrei... de ce crezi tu ca aia cu "hotelurile" de anvelope au rasteluri unde anvelopele stau in picioare?! repet! esti liber sa le pui cim vrei tu. e o tara libere..

              Comment


              • Asa se depoziteaza anvelopele:
                Attached Files
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Astea sunt, cred, recomandări pentru retaileri, nu pentru șoferu' de rând. ;)
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Eu le pastrez fix cum incap in beci, la tara. Acum sunt acolo cele de vara (pe jante) si un set mai vechi (fara jante). Cele montate pe jante, una peste alta, dar si pe cele fara jante, le asez tot unele peste altele, ca economisesc spatiul.
                    N-am notat niciodata anvelopele sa stiu care cum vin, n-au necesitat reechilibrare nici cele de vara nici cele de iarna. O fi fost doar noroc.

                    Comment


                    • Originally posted by madi View Post
                      Pot fi conditiile de depozitare de vina.
                      ee..le-am asezat pe raft, in saci..le-am rotit..deci cred ca nu asta e cauza

                      Comment


                      • ce cauciucuri sunt astea (la sfarsitul filmarii le arata) ? http://www.libertatea.ro/video/detal...sca-video.html bf goodrich cumva??

                        Comment


                        • BF G. par a fi, da.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • socant ce a patit baiatul asta. nu doresc nici dusmanilor. pacat de el....
                            incepuse sa imi para rau ca am luat motrio cu 200lei/buc si nu am mai rupt pana la 245 cat erau bfg-urile. de fapt nu stiu care sunt bune... :| . bfg am pe masina de la serviciu. incerc sa o las mai usor pe vreme umeda.

                            Comment


                            • Poti sa ai si Michelin Pilot Sport, daca fortezi peste limitele anvelopelor si ale masinii, esti "pa" si cu popa langa tine.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • dupa rationamentul asta nu mai iesi din casa/ nu ca nu ai avea dreptate intr-un fel. totusi ai o sansa in plus cu o anvelopa mai buna. poate face diferenta intre viata si moarte de multe ori. de ce sa nu ai o sansa la viata?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google