Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In concluzie:
    1. Exista anvelope care sunt marcate cu Inside/Outside si se pot muta de pe stanga pe dreapta si invers. Ele sunt ASIMETRICE.
    2. Exista anvelope care sunt marcate cu o sageata care indica sensul de rotatie, pe acestea nu le puten pune decat pe aceeasi parte, daca le mutam de pe stanga pe dreapta se vor invarti in sensul opus si vom merge cu opinci. Ele sunt SIMETRICE UNIDIRECTIONALE sau foarte rar ASIMETRICE UNIDIRECTIONALE.
    3. Exista anvelope care nu au nici un marcaj din cele de mai sus, ele sunt SIMETRICE, merg puse de pe stanga pe dreapta.
    Si poze...
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by crull View Post

      O anvelopa marcata OUTSIDE/INSIDE o poti pune pe orice roata, chiar si pe rezerva .
      Si unde ma rog am scris eu ca nu se monteaza pe orice janta. Si vezi ca roata inseamna tot ansamblul JANTA+ANVELOPA. Deci nu pot monta o anvelopa pe o roata...ci pot monta o anvelopa pe o janta!

      Originally posted by B997NDL View Post
      @ivan marian
      vad ca aberezi. inside-outside inseamna ca anvelopa e asimetrica si se monteaza cu o anumita parte spre exterior, nu ca are sens de rotatie. mai citeste inainte sa postezi.
      dupa cum se vede, tu esti cel care s-a facut de ras. nu stii, nu te baga...
      Traiasca GOOOOOGLEEEEEE fara sa dai citate din el nu se poate

      Originally posted by bad_hrc View Post
      In concluzie:
      2. Exista anvelope care sunt marcate cu o sageata care indica sensul de rotatie, pe acestea nu le puten pune decat pe aceeasi parte, daca le mutam de pe stanga pe dreapta se vor invarti in sensul opus si vom merge cu opinci.
      Anvelopele care indica sensul de rotatie le punem doar pe aceiasi parte (stanga cu stanga si dreapta cu dreapta) doar daca le ai deja montate pe jante.Le putem pune pe partea cealalta doar daca demontam anvelopa de pe janta si sucim janta!

      In concluzie,,,,,roata cu o anvelopa marcata cu inside si outside o poti monta pe orice parte a masinii..dar nu o poti monta si invers pe janta datorita marcajului ce trebuie respectat.

      Roata cu o anvelopa ce indica sensul de rotatie printr-o sageata o poti monta doar pe aceiasi parte daca deja este montata pe janta...daca vrei o poti pune in acelasi timp pe orice parte a masinii inversand janta!

      Comment


      • Eu ma refeream la permutarea rotilor fara sa dejantezi anvelope care se poate face acasa cu o capra si un cric.

        Comment


        • Ca altfel, trebuiau proiectate anvelope directionale pentru partea stanga/dreapta separat.

          Comment


          • Originally posted by bad_hrc View Post
            Eu ma refeream la permutarea rotilor fara sa dejantezi anvelope care se poate face acasa cu o capra si un cric.
            Am inteles partea asta,,,dar poate mai sunt si altii care nu au inteles-o si cauta apoi pe GOAGAL un tutorial despre anvelope deaia am fost mai explicit si am facut doar o completare la ce ai scris tu.

            Comment


            • Aceeasi discutie ... iar si iar si iar si iar. O reluam la fiecare 3-4 luni. E simplu ... se respecta ce scrie/e desenat pe amaratu ala de cauciuc.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by Ivan Marian View Post
                Am inteles partea asta,,,dar poate mai sunt si altii care nu au inteles-o si cauta apoi pe GOAGAL un tutorial despre anvelope deaia am fost mai explicit si am facut doar o completare la ce ai scris tu.
                vad ca tu n-ai inteles. "goagal" era pt tine ca erai pe langa. mie imi era clar care era diderenta intre anvelope asimetrice si unidirectionale. tu bateai campii. eu inteleg ca vrei sa te scoti dar las-o asa ca dai si mai mult in penibil.

                Originally posted by Ivan Marian View Post

                Ndl...numai bancuri seci spui pe aici...mai bine pe viitor te rog sa nu mai spui astfel de aberatii ca te faci de ras si culmea culmilor ii induci si pe altii in eroare! Tu probabil trebuie sa vezi SAGEATA cu sensul de rotatie ,,,dar daca scrie OUTSIDE si INSIDE nu e de ajuns



                De schimbat le schimbi dupa fata pe spate sau intre ele pe aceiasi parte,,dar respecti marcajul OUTSIDE si INSIDE ...nu se monteaza anvelopa cu marcajul inside la exterior si outside la interior.

                Mai exact,,,marcajul ala cu outside si inside tine locul sagetii cu sensul de rotatie..e acelasi lucru !!!
                pun ineptia ta aici ca sa n-o mai dai la intors.
                Last edited by B997NDL; 19 April 2012, 19:03. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                  daca te uiti la cele de la postul 410 o sa constati ca sunt montate gresit.
                  taieturile oblice sunt la ambele roti inclinate spre stanga. ar fi trebuit sa fie "imagine in oglinda"
                  Nu Razvan, nu sunt montate gresit.
                  La fel ca si in cazul SP01, Parada au marcaj lateral inside/outside, pentru a putea fi montate gen "imagine in oglinda" trebuiau sa aiba sens de rotatie, iar daca aveau sens nu se mai respecta simetricitatea stanga - dreapta.

                  M-ai inteles?
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • mie mi se par montate gresit.
                    uite aici se specifica de anvelope dedicate. la tread patterns.
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • Uite ce mai spun baietii de pe site-ul ala:
                      Asymmetrical tyres tend to also be unidirectional tyres
                      Luand cazul Yokohama Parada, cum crezi tu ca trebuiau montate corect?


                      Edit pentru Cristi_Xp: atasez poza cu un set complet de Yokohama Parada. E clar ca toate anvelopele sunt identice ca profil, deci la fel de clar ca nu sunt dedicate pentru stanga/dreapta.
                      Attached Files
                      Last edited by Niki; 20 April 2012, 09:48.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • ia urca-le pe masina ... exact cum sunt in poza...
                        Se pun in oglinda cauciucurile, bot in bot, nu cum sunt in poza aia 2 aranjate.Probabil nu mai au sens de rotatie,ca atunci n-ai avea cum sa le montezi corect.Expresia cauciuc pentru dreapta sau pentru stanga ,intr-adevar e un pic deplasata in cazul asta,corect e interior exterior ...
                        Last edited by Cristi_Xp; 20 April 2012, 10:02.
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • Originally posted by Niki B View Post
                          Uite ce mai spun baietii de pe site-ul ala:

                          Luand cazul Yokohama Parada, cum crezi tu ca trebuiau montate corect?


                          Edit pentru Cristi_Xp: atasez poza cu un set complet de Yokohama Parada. E clar ca toate anvelopele sunt identice ca profil, deci la fel de clar ca nu sunt dedicate pentru stanga/dreapta.
                          aseaza-le pe cele 4 sa fie cu taietura longitudinala in felul urmator : doua cu ea spre stanga si doua spre dreapta si alatura-le. o sa vezi ca taieturile oblice formeaza un V.
                          si o sa constati ca fiecare isi are locul ei pe masina (stanga - dreapta)
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • Ma baieti, noi vorbim aceeasi limba, dar ne intelegm separat. )

                            Cristi, asta am zis si eu, ca NU au sens de rotatie ci sunt marcate cu inside/outside.
                            Razvan, ele se monteaza cu acel canal pe partea exterioara, exact ca in poza 1.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Yokohama Parada au marcaje inside/outside, care e treaba cu anvelope de stanga si anvelope de dreapta?
                              Razvan, te faci de ras, ia o gura de apa si revino-ti, cauciucul il intorci la 180 de grade nu il pui in oglinda. Vezi poza, arata exact ca pe masina, sper sa te lamuresti.
                              Attached Files

                              Comment


                              • se pare ca stau cam rau cu vederea in spatiu in cazul acesta )

                                sustin in continuare chestia cu stanga dreapta pentru ca am avut ocazia sa vad intr-o vulcanizare o situatie de genul acesta. nu reuseau sa pupe de nicio culoare anvelopele astfel incat sa vina bine pe masina. si nu este o vulcanizare de cartier. este una destul de "lux" ...

                                o sa mai trec pe la ei si o sa ii intreb . comercializeaza si anvelope. (noi nu SH)
                                pana atunci o sa ma abtin sa mai comentez pe aceasta tema. o zi buna !

                                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google