Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    In talonul meu nu specifica niciun fel de anvelope. Pot sa pun orice vreau. Daca ma opreste si ma intreaba, il pun sa-mi arate mie unde scrie in talon ce roti am voie sa pun.
    Daca nu scrie pe certificatul de inmatriculare dar in CIV scrie, iti iei o amenda ( cam cat 2-3 anvelope noi, la dimensiunile omologate ) + talon ridicat.

    Totusi, se poate ca sa nu scrie absolut nimic in CIV legat de dimensiunea anvelopelor. Am vazut asta la o cunostinta si nici eu n-am crezut, pana n-am vazut. Efectiv, nu are trecuta nici o dimensiune la anvelope in CIV. Cum s-a intamplat ? Habar nu are...asa a cumparat masina de noua, din reprezentanta. Totusi, in manualul de utilizare, ii este specificat ce dimensiuni sa aiba la jante/cauciucuri

    Comment


    • Pentru anvelope neconforme raspunsul este DA, iti suspenda permisul daca "e al dracu" politistul. Si poti tu sa ii zici verzi si uscate, atata timp cat autovehiculul nu are omologat de catre RAR acea dimensiune (la anvelopa, ca pentru jante mai mari e sigura treaba) iti iei cum a zis si colegul de mai sus, o amenda frumusica si talon ridicat. Te duci cu masina la RAR unde mai platesti vreo 250 lei doar ca sa iti dea dovada ca ai remediat modificarea ( jante, anvelope) dupa care te duci la Politie dupa talon.

      Comment


      • prometheus si B997NDL am intrebat cum se comporta, pt ca nu am mers cu ele pe gheatza sau zapada de 15cm sau mai mult. Daca vedeai mai bine anuntu cu ceea ce vindeam erau noi noutze nu cele de pe masina mea. Vroiam doar o parere atat, nu am obligat pe nimeni sa cumpere.
        Asta e o poza in care se vede clar ca folosesc acest model de cauciucuri la masina vara (inclusiv se pot vedea pe masina inca nu am pus rotile de iarna), si doua poze din iarna, in care masina era incaltzata cu debica frigo 2. Am nevoie pt astfel de drumuri nu sa merg cu ele pe asfalt cu 3cm de zapada.
        Attached Files

        Comment


        • Acum astept sa vad cum merg pe zapada goodyear ultragrip 9 , toata vara s-au comportat perfect, le-am pus din martie. Mi s-au parut destul de bune si zgomot redus, si nici nu s-au tocit avand in vedere ca le-am folosit toata vara (aproximativ 20 000Km)
          Asta e o poza in care se vede clar ca folosesc acest model de cauciucuri la masina vara
          Deci vara mergi cu UG9.

          (inclusiv se pot vedea pe masina inca nu am pus rotile de iarna)
          Si iarna cu ce mergi, ca nu inteleg?

          Daca rotile de vara au cauciucuri de iarna, sper ca "rotile de iarna" sa nu aiba cauciucuri de vara.

          Comment


          • Am prins o oferta in primavara la cauciucuri pe emag. Le-am luat la un pret foarte k, conditia era sa iau cantitate mai mare. Iarna asta o sa imi pun tot din astea 4 buc noi noutze. Vroiam pareri ca sa stiu cum se comporta poate imi alegeam altceva. Folosesc si vara cauciucuri de iarna pt ca uneori mai urc pe varfuri de munte sau drumuri pline de noroi. Cei care m-au vazut anu trecut la intalnirea de la Brasov au putut observa ca si atunci aveam pe masina vredestein snowtrac 3 si au mers perfect pe circuitul de indemanare. Primii 4 ani am folosit doar cauciucurile de vara ale masinii, apoi un set de allseazon, si apoi doar de iarna.

            Comment


            • Eu nu va mai suport pe astia care tot fentati si va "descurcati" si la final cand se infunda incepeti cu "sefule iarta-ma, nu am vrut sefule!".

              Comment


              • Fiti voi legali ca Statul va creeaza conditii: gropi, canale, santiere, ridicari abuzive si multe alte surprize.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Nu se mai ridica. Cu restul sunt perfect de acord.

                  Comment


                  • Originally posted by prometheus View Post
                    Pai eu stiu asa ca atunci cand te deplasezi cu masina personala (gen un Logan) pe un drum public trebuie sa ai la tine urmatoarele acte :

                    Buletin de identitate valabil
                    Permis de conducere neexpirat
                    Talonul masinii cu ITP Valabil
                    Asigurare RCA Valabila.

                    Nu indeplinesti cele de sus ti-o iei in "barba" de la politist.
                    Eu asigurarea RCA originala o tin acasa. Am cu mine doar o copie. Am avut o tamponare usoara si am fost la politie in Bucuresti cu acea copie; nu au fost niciun fel de probleme. RCA-ul original il iau doar cand merg la ITP. O singura data am fost oprit de politie. Motivul a fost depasirea limitei de viteza cu 20-30 km/h. Mi-a cerut doar cartea de identitate, de permis nu m-a intrebat.

                    Comment


                    • eu stiam ca niste copii nu au valabilitate... ca te pot verifica acum pe loc e altceva dar nu stiu sa se fi schimbat legea cu actele.

                      Comment


                      • Motivul a fost depasirea limitei de viteza cu 20-30 km/h. Mi-a cerut doar cartea de identitate, de permis nu m-a intrebat.
                        Tare asta. Ori prinzi tu fluturi, ori politaiul.
                        Numai la pietoni li se cere doar CI, dar nu pentru depasire viteza.
                        Fiti voi legali ca Statul va creeaza conditii: gropi, canale, santiere, ridicari abuzive si multe alte surprize.
                        Eu n-am carnet de PVCC-uri, statul are.
                        Last edited by mr.K; 16 November 2015, 11:00.

                        Comment


                        • Poate va ajuta sa va faceti o idee, despre anvelopele de sezon.

                          Automarket a conspectat testele germanilor de la ADAC pentru anvelope de iarnă din ultimii 3 ani şi vă prezintă o sinteză a rezultatelor pentru fiecare dimensiune testată, uşor de înţeles de orice cititor.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Tre' să-mi montez și eu Alpinele A4, că se zbârlește în perioada următoare, cică. Ar fi a patra iarnă cu ele, parcă, deși anul trecut le-am avut și vara pe mașină.
                            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                            Comment


                            • Daca sunt inca pe "carne"
                              Eu deja le am puse de vreo 2 sapt.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Ce parere aveti de anvelopele acestea de iarna Falken HS 449 de mai jos
                                Preț redus la Anvelope ieftine | Cauciucuri online în magazinul online. Comandă cu reducere pe site sau telefonic orice anvelopă sau set de Anvelope ieftine | Cauciucuri online la cel mai bun preț. Livrare rapidă în toată țara. Garanție 3 ani. Oferte Cauciucuri ieftine și de calitate pentru mașina ta.

                                a folosit cineva?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google