Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In conditii asemanatoare e bine sa nu ajungi. Daca totusi ajungi, o tii din acceleratie si cauti sa o proptesti intr-un morman de zapada, sau in ceva unde sa ai daune cat mai mici, apoi cobori din masina, te duci sa bei o cafea si te mai atingi de ea doar atunci cand drumul este curatat. Daca stai pe langa ea/in ea, e posibil sa vina altii peste tine si nu cred ca e chiar ok sa te prinda in/pe langa masina.
    Last edited by vitriol; 6 December 2016, 11:41.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Pai si daca iesi din masina te poate folosi careva pe post de proptea. Macar in masina esti mai protejat, cobori daca nu mai e alta in miscare prin preajma.
      L.E. Toti aia aveau anvelope de iarna. Asa si? Nu e suficient.

      Comment


      • Te orientezi tu la fata locului ce si cum.

        L.E. Niciunul nu avea șenile.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Acolo nu faceai fata nici cu senilele, prea accentuata rampa si prea alunecos drumul.
          Primaria Sinaia stie doar sa ia taxa de sedere in statiune, turistii sa se descurce.
          Unul cu BMW-ul a scapat cel mai usor dupa ce a pupat bordura si a ratat stalpul ce-l astepta, apoi o rasucire la 180 de grade si gata de coborare.
          Am pus mana e niste Decica Frigo 2 si am vazut ca lamelele sunt fooooarte moi si flexibile. Astea de pe TS860 nu sunt asa flexibile.
          Imi aduc aminte ca asa erau si Frigo 1.
          Cand am luat Dunlop, parea mai dur cauciucul, pe frig.
          Last edited by mr.K; 6 December 2016, 12:00.

          Comment


          • numai niste inteligenti puteau merge pe acolo

            pe serpentinele din sinaia n-ai ce sa cauti cu masina pe o vreme ca aia, indiferent de cat de performant ar fi cauciucul. mno, asa le trebuie si ne mai miram ca de ce creste rca-u. pai uite dasta, din cauza unor soferi de genu celor prezentati la stiri

            Comment


            • Acolo, daca se da cu material anti-derapant...eu stiu ca se poate urca...si fara lanturi...dar doar daca se da cumaterial antiderapant (saurri+nisip). Vorbeam cu un patron a unui hotel (cum urci spre cota 1400)...si mi-a spus ca el iarna pe acolo (ca cina nu prea se obisnuieste a se da cu material antiderapant)...el urca la hotel cu lanturi

              Comment


              • cel mai bine si safe e sa lasi masina jos, la baza, si de acolo perpedes. pana la urma doar de asta ai venit la munte, ca sa te bucuri de zapada si peisaje si atmosfera. dar daca berbecu merge tot in masina si la munte pana la usa restaurantului ce sa-i faci..

                eu de ex cand merg la munte, la sinaia de ex ca doar aici imi place, mi se pare singura statiune la standarde europene de pe toata valea prahovei, las masina in parcare, la hotel paltinis sau cum ii zice, langa international, si de acolo merg pe jos peste tot. daca vreau sa merg la taverna sarbului de ex nu iau masina, asa cum fac majoritatea turistilor. ce, imi strica putina miscare? si asa suntem destul de sedentari, stam ca sclavii la servici cate 8h pe scaun, bla bla, o prostie mai mare nici nu cred ca exista
                Last edited by cristi....; 6 December 2016, 15:31.

                Comment


                • cristi.... dar ce te faci daca ai cazarea spre cota 1400? Sunt ceva hoteluri pe calea cotei? Daca imi aduc aminte denumirea corecta. Cum urci cu bagaje? hai daca esti singur...este ok un rucsac mic...dar daca esti cu nevasta...si cele trei trolere...si poseta ei care-ti dubleaza greutatea masinii?

                  Comment


                  • da eu ma iau dupa nevasta?! uite draga asta e oferta de hoteluri de jos de la baza si cu asta basta.

                    oferta e f buna si jos . pot sa merg si sus dar vara, cand e uscat. iarna no way

                    sunt si hoteluri spre cota, unele chiar f faine. casa teo imi vine acu in minte. am stat o singura data acolo si mi-a placut f mult, dar asta bineineteles vara. mai sunt si ceva mai jos dar nu te prea poti atinge de preturi, iti trebuie un buget de 6-7-10 mii de lei doar pt cazare cateva zile

                    si spre cabana schiorilor e fain dpdv al ofertelor de cazare
                    Last edited by cristi....; 6 December 2016, 15:41.

                    Comment


                    • Alo! Despre cauciucuri vorbim aici! Si nu d-alea din farmacie, ci alea de se monteaza pe jante.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • cristi.... sa inteleg ca nu esti insurat...
                        Vitriol dap...corect boss...astea-s de ce ne trece prin cap...si aici se include tarnacopul si ciclaeala nevestei

                        Comment


                        • nu, macar din pct asta de vedere sunt linistit

                          sa revenim deci la "cauciuce" dalea pt masina, nu pt alte indeletniciri..

                          Comment


                          • cu doua debica frigo 2 si doua motrio winter nu-stiu-ce am traversat acum cativa ani moldova pe cod rosu de ninsori.
                            urmatoarele anvelope nu vor depasi pragul dat de debica frigo doar daca banii ma vor da afara din casa
                            sigpic

                            Comment


                            • Pe zapada Debica se descurca foarte bine.

                              Pe asfalt umed si rece era punctul lor slab.
                              Ca urmare, din punctul meu de vedere, merita cativa banuti in plus pe niste gume care franeaza bine si pe umed. Iarna nu inseamna doar troiene, prin oras toata iarna e mai mult asfalt umed. Pe DN-uri -la fel.

                              Comment


                              • Am repetat pana am deranjat audienta; nu-ti ei anvelope de iarna care sa fie prima antaia pe zapada, pentru simplul motiv ca pe zapada mergi foarte putin.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google