Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • chiar asa "exigent" nu am fost sunt doar aceeasi dimensiune si acelasi tip de profil.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Trebuia...inclusiv usura. profilul de uzura...si eticheta sa fie identica. Stai sa vezi ce mai debitez daca si beau ceva...

      Comment


      • Cel mai sigur e sa aveti 2 roti de rezerva, in caz de pana schimbati pe toata puntea cu roti incaltate cu gume identice.

        Aia cu toata de rezerva ingusta au pus-o daca nu gasesc guma de iarna adecvata.

        Comment


        • Hai ca deja v-ati apucat sa vorbiti de lucruri sfinte. Unii se uita ca diferenta de 10 lei/anvelopa este prea mare atunci cand cumpara anvelope si voi vreti anvelope de iarna pe roata de rezerva.

          In 2015 mi s-a rupt toba chiar la granita cu Bulgaria si nici nu mergeam departe, dăcât pana in Grecia. A trebuit sa ma intorc din drum pentru ca masina scotea un zgomot infernal; stiti cate echipaje de politie am intalnit in drumul meu, doar in orasul Giurgiu? 6. La toate am oprit, si ghici ce! Niciunul nu m-a lasat fara talon, desi aveau toate motivele s-o faca.

          Daca te apuci sa-i spui politistului "pai ce vrei, bah, nu vezi ca am facut pana!", atunci sa fii sigur ca iti iei amenda.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Asa am veni si eu dun husi pana in TM cu toba indermediara sparta...duminica. Am fost oprit de doua echipaje...toate au ras de mine...ca eram zabauc de cap de la zgomot. Nu-l mai suportam...si trebuia sa ajung pana lunea in TM (ca eram programat sa o repar). N-am luat amenda...chiar am fost compatimit...su umplut de sfaturi (cum sa conduc ca sa nu faca zgomot...de parca eu nu m-am prins...si mai conta la atatea ore...)

            Comment


            • Eu la Sandero stepway am roata de rezerva pe 15" si rotile masinii de 16"(asa au venit din fabrica).Daca dau de un politist plin de zel pot sa-mi iau o amenda de nu o pot cara cu sandero, in cazul in care ma prinde cu rezerva pe masina.

              Comment


              • Nu. Pe Logan/Sandero sunt omologate si rotile pe 15", si cele pe 16".

                Vezi in CI-ul masinii; ar trebui sa fie trecute ambele dimensiuni.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Pe Logan/Sandero sunt omologate si rotile pe 15", si cele pe 16".

                  Originally posted by vitriol View Post
                  Nu. Pe Logan/Sandero sunt omologate si rotile pe 15", si cele pe 16".

                  Vezi in CI-ul masinii; ar trebui sa fie trecute ambele dimensiuni.
                  @vitriol La mine sunt trecute numai cele de 16" S-au nu stiu eu unde sa ma uit.

                  Comment


                  • In Cartea de Identitate, nu in Certificatul de Inmatriculare.

                    Comment


                    • Nu conteaza unde te uiti atat in carte cat si in certificat trebuie sa fie amandoua

                      Comment


                      • Da, sigur. In taloanele noi nici nu mai apar dimensiunile la anvelope.

                        Comment


                        • Nu conteaza unde te uiti atat in carte cat si in certificat trebuie sa fie amandoua
                          Astia care fac noile taloane stiu?

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Da, sigur. In taloanele noi nici nu mai apar dimensiunile la anvelope.
                            Adevarat!

                            In CIV apare 185/65/R15 88T

                            Dar pe cantul portierei de la sofer apar mai multe marimi:

                            -185/65/15
                            -195/55/16
                            -205/55/16

                            Sa inteleg ca RAR accepta sa am pe masina numai 185/65/15 ??
                            De ce le-a mai trecut in lista si pe celelalte?
                            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                            Comment


                            • ca sa poti cere hartie de la dacia cum ca si alea sunt bune, apoi te duci cu hartia la rar si contra unei sume modice de cateva sute de lei, primesti omologare. chestie de care ai fi scapat daca cei de la rar n-ar fi fost lenesi sa completeze lista de gume conform cu certificatul de acreditare/omologare dat de dacia...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Parca erau Dacia cu 195/55/16 in CIV.
                                SL10 asa venea, cu jante de 16", iar ala avea doar 75 CP, ori 1.2 15V, ori 1.5 dci.
                                S-or fi facut niste omologari, doar ca nu-s inscrise in carte de RAR.
                                Last edited by mr.K; 16 November 2016, 13:27.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google