Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by jonnie007 View Post
    E recomanda vreo presiune anume pe gume in sezonul rece?
    doar daca e plolei sau zloata unii mai dezumfla putin anvelopele, cam la 1,8

    Comment


    • Multam Fane si Nedelica.
      Ma gandeam ca s-ar impune vreo presiune mai mica...
      Keep walking...

      Comment


      • Din câte știu eu ,nu e recomandat să se facă presiunea la roți când sunt temperaturi negative, risc să rămână ventilul blocat pe deschis , așadar grijă mare.

        Comment


        • Erau vreo 3-4 grade peste 0.
          Keep walking...

          Comment


          • Eu fac presiunea la diferenta de o saptamana, indiferent ca sunt 40 sau -20 grade.

            Gioni, la temperaturi negative presiunea scade singura, nu e nevoie sa o ajustezi tu la 1.8 bar.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Am auzit si eu ca in anumite conditii (nu stiu ce zapada ) te ajuta daca mai dezumfli rotile. Dar nu e recomandat sa mergi mult cu ele asa.

              Comment


              • Rotile se pot dezumfla un pic atunci cand mergi pe nisip sau pe zapada afanata astfel incat masina sa nu se mai afunde asa mult in substratul moale. Nu iti dau un plus de aderenta ci limiteaza doar "scufundarea" rotilor.

                Pe zapada batatorita sau polei nu te ajuta cu nimic desumflatul rotilor.
                Ba mai rau, daca le uiti desumflate poate duce la uzura mai rapida si neuniforma a anvelopelor.
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • Unde mai pui ca exista riscul unei explozii. Scrie in manual.

                  Comment


                  • Ce explozie risti daca mergi cu 1.7?
                    Daca dezumfli un pic rotile, creste suprafata de contact cu solul, deci ajuta pe orice suprafata , inclusiv pe polei, zapada, nisip.

                    Comment


                    • Se vor uza neuniform in acest caz.(mai mult pe laterale).

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Ce explozie risti daca mergi cu 1.7?
                        https://www.baileygreer.com/dangers-...nflated-tires/

                        Comment


                        • As vrea sa vad si eu anvelopa aia care face explozie iarna cand mergi cu viteza redusa, pe timp rece si carosabil acoperit cu gheata, zapada.
                          Aici se vorbea doar despre rulaj ocazional, iarna in anume conditii, nu in general.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Intrebarea initiala a fost daca se recomanda alta presiune iarna.
                            Originally posted by jonnie007 View Post
                            E recomanda vreo presiune anume pe gume in sezonul rece?
                            In manual scrie ca exista riscul exploziei in cazul rularii cu presiune scazuta in pneuri, fara sa specifice temperatura de afara sau cat de scazuta e presiunea. Nici cat timp rulezi.
                            Last edited by Fanez; 25 January 2017, 20:42.

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              As vrea sa vad si eu anvelopa aia care face explozie iarna cand mergi cu viteza redusa, pe timp rece si carosabil acoperit cu gheata, zapada.
                              Eu am raspuns la intrebarea "Ce explozie risti daca mergi cu 1.7?" Nu am spus se va intampla, dar e un lucru care trebuie luat in considerare si stiut cand iti reduci presiunea in roti,

                              Comment


                              • Asta vara am mers câteva zile cu presiune redusa (1,1-1,2 bari) la un pneu din spate, din cauza unui por.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google