Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope mediocre, nimic deosebit.
    Pentru nepretențiosi, sunt ok, au un raport preț - calitate, corect.

    Comment


    • Anvelopele NEXEN se fabrica numai in Coreea si dupa mine au un excelent raport calitate pret (mai bun ca Falken).
      Indicii la Falken sunt A/C, la Nexen sunt B/C.
      La pret egal, Falken pare ca are un raport calitate /pret superior.
      In Europa Nexen nu are piata, s-au bagat pe echiparile de uzina cine stie cu ce cost, probabil ca dau anvelopele gratis la Seat, Skoda, Dacia....

      Anvelope coreene cu raport pret/calitate bun sunt Hankook.
      Last edited by mr.K; 14 March 2016, 22:26.

      Comment


      • Originally posted by Kojak View Post
        Anvelope mediocre, nimic deosebit.
        Pentru nepretențiosi, sunt ok, au un raport preț - calitate, corect.
        Ai incercat tu nexen n'fera su1, sambata l-am pus pe un c class 200 si au inlocuit niste Falken care si-au dat duhul. Daca nu te-am convins am nexen n'fera su4 pe slk 350 272cp si pot sa iti spun ca sunt peste, falken, uniroyal sport 3, toyo proxes t1r, pirelli nero,hankook v12 ( sau crapat in 2 ni de nu mai aveai ce sa faci cu ele) sau continental. Pana nu probezi nu ai cum sa te convingi.
        Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like i860.

        Comment


        • De acord si cu voi, eu mi-am spus parerea ca o concluzie a descrierii care se face pe unele site-uri si a unor teste ADAC, as fi vrut totusi si o parere de la cineva care le foloseste. Avand in vedere ca se monteaza ca prima echipare de fabrica si faptul ca mai aveam nevoie de un rand de jante, le-am comandat pe astea (168 lei/buc), sunt firme care le comercializeaza si la peste 200lei/buc.

          Comment


          • Prima echipare a fost si Kormoran, asa ca asta nu e un criteriu de luat in calcul intotdeauna.
            Pretul e bun, cat sunt de bune anvelopele ramane sa vezi.

            Comment


            • Originally posted by i860 View Post
              ... Daca nu te-am convins am nexen n'fera su4 pe slk 350 272cp si pot sa iti spun ca sunt peste, falken, uniroyal sport 3, toyo proxes t1r, pirelli nero,hankook v12 ( sau crapat in 2 ni de nu mai aveai ce sa faci cu ele) sau continental. Pana nu probezi nu ai cum sa te convingi.

              http://imgur.com/a/CnVRx

              Si pe BMW sunt Nexen.....nu ai cum sai convingi ( pe unii din ei) pana nu zici cuvantul magic ; cred ca iti racesti gura de pomana, ca si in cazul meu dealtfel

              On topic, pe "coaja" ( ca sa folosesc cuvantul folosit de multi de aici ) am Goodyear efficient grip Performance......pe 195 adevarat, dar cu mult peste tot ce poate face loganul....chiar si al meu

              Intentionez sa pun curand Blueresponse insa nus decis...

              Comment


              • Eu mi am montat Duminica noile anvelope de vara Nexen HD Blue 185/65/15 si le consider super ok. Bineinteles le compar cu alte cauciucuri low cost (debita, matador, taurus si alte....).
                Au dot 4115 si am dat 160 ron/ buc si 3 ani garantie....
                Daca nu fortezi masina....si nu ai cine stie ce principii preconcepute (ca doar unele mărci fac cauciucuri), iar restul sunt praf....eu zic ca sunt ok.
                Au profil ok, masina se comporta bine, sunt noi.
                Mereu o sa prefer cauciucuri noi in detrimentul unora de 2-3 ani (cum fac unii care isi cumpara cauciucuri sh Michellin cu 2-3 ani vechime la pret de anvelopa noua low cost)

                Am uitat sa specific ca am facut 2 teste (1 test la franare si 1 test la plecarea de pe loc) si au aderenta...
                La franare, chiar si brusca, nu aluneca, nu imi intra abs-ul
                La plecarea de pe loc (chiar si sportiva....) nu rup aderenta/patineaza
                La viraje bruste, masina se comporta exemplar, nu imi lasa impresia ca o fortez la limita...
                Ptr mine sunt super suficiente...
                Last edited by enc_edy; 15 March 2016, 11:58. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • am Goodyear efficient grip Performance.
                  Intentionez sa pun curand Blueresponse insa nus decis...
                  Pai, de ce nu pui Nexen daca tot sunt asa bune?
                  Sau nu esti prea convins de ele, dar vrei sa fie altii?
                  Last edited by mr.K; 15 March 2016, 13:56.

                  Comment


                  • Nexen Nfera SU4 195/50/16 - le-am cumparat iarna, sa le montez pe jante si sa le am pt martie (anul trecut)

                    A trebuit sa plec intr-o calatorie de 5000 km. COSMAR ! Anvelopele deformate au facut masina sa topaie intr-una. Mai mult de 100 km/h nu mergea, ca tremura volanul .

                    Am returnat anvelopele, mi-am primit banii inapoi si am mers pe Yokohama C.drive.
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by enc_edy View Post
                      Am uitat sa specific ca am facut 2 teste (1 test la franare si 1 test la plecarea de pe loc) si au aderenta...
                      La franare, chiar si brusca, nu aluneca, nu imi intra abs-ul
                      La plecarea de pe loc (chiar si sportiva....) nu rup aderenta/patineaza
                      La viraje bruste, masina se comporta exemplar, nu imi lasa impresia ca o fortez la limita...
                      Ptr mine sunt super suficiente...
                      Mai fa un test:
                      Cand nu e nimeni pe sosea, 80 km/h, iar cand incepe linia aia continua care separa benzile de circulatie inainte de trecerea de pietoni, baga piciorul in frana, dar fara sa te duci taras. Daca te opresti pana in trecere e bine, daca nu... nu.
                      Repetat pe uscat si pe ud.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Un test cam greu de realizat sa prinzi 80km/h in oras e riscant pentru permis.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • diferenta dintre nblueHD si gGrip

                          Nu sunt multe reviewuri pentru nexen, insa e clara treaba ca daca sunt macar 4-5 utilizatori pentru care cauciucurile alea sunt pocnitori, e suficient cat sa-ti faci o parere

                          Comparatia cu anvelope premium nu mai are rost ...

                          Toata lumea are informatia la un click distanta, nu inteleg totusi de ce va aruncati cu capul inainte
                          Un set de bfgoodrich pe dimensiunea loganului costa 189 lei bucata, pentru o diferenta per total de 120 lei ai preferat nexen ...
                          Attached Files
                          Last edited by 827sam; 15 March 2016, 15:55.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • In cazul meu Nexen au costat 1000 lei montate, echilibrate, etc. Am avut banii atunci in iarna, trebuiau folositi. Mai multi nu aveam, iar review-urile citite in comparatie cu celelalte variante la banii astia le-au dat castigatoare.

                            De unde mama ciorii sa stu ca au fost depozitate prost? Pt ca sunt convins ca am avut ghinion, n-au cum sa fie toate la fel.
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • vitriol,

                              Mai mult ca sigur nu se va opri in 25 m (parca de atunci incepe linia continua) la 80km/h....de fapt, nu stiu cate masini se opresc in distanta asta + aptitudinile soferilor (nu este usor sa menti frana in zona maxima inainte de abs...ca sa zic...cumva..)
                              Tocmai ca sa evit asemenea situatii, nu merg cu 80km prin oras....(si chiar daca as fi avut super cauciucuri, Logan-ul este destul de slab pe frana, sau asa mi se pare mie si tot nu cred ca se opreste in 25 m de la 80km/h).
                              Ma uitam la filmuletul facut de Cristi si postat pe youtube, 55 m frana in blana, 45 m cu frana controlata.....sincer, ca sa scot 25 m nu stiu ce cauciucuri treb sa am....
                              Pe ud nici nu mai vorbesc...

                              Dsign, sper sa fie doar ghinion si situatie izolata....ca nu as vrea sa am si eu probleme...
                              App: la cat timp de la montare au inceput problemele? a mea la 130km/h pe autostrada nu vibra nimic.....volanul drept, totul perfect....

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Pai, de ce nu pui Nexen daca tot sunt asa bune?
                                Sau nu esti prea convins de ele, dar vrei sa fie altii?
                                Aaa....desigur....
                                Nu inteleg care este problema ta cu ce pun eu, nu asta era in discutie, nu eu sunt cel care se plange in sus sin jos

                                Eu nu am scris nicaieri sa le puna altii....asta insinuezi tu, insa stii miai dat o idee.....daca tot e "trendul" cu dacia oil si elf la uleiuri unde nu ma ascultat nimeni ma gandesc ca nexen sigur o sa puna deoarece se incadreaza la fix in profil...
                                Deci dacia oil elf si cauciucuri nexen fratilor, ca sa nu va mai vad suparati....

                                P.s sper ca intelegi ce am scris

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google