Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    ... ma bate gandul sa-mi iau laudatele CC-uri.
    Am „bifat” a treia iarnă cu mașina încălțată cu CC-uri. Aici în Petroșani a fost, probabil, cea mai grea iarnă de la sezonul rece 1984-85 încoace dar, chiar și în astfel de condiții, CC-urile au fost mai mult decât OK. Doar când am urcat la munte, în Parâng, pe drumul județean curățat în „bătaie de batjocură”, am simțit de vreo două ori un mic „dans” al spatelui mașinii pe mâzga șoselei. Adâncimea profilului s-a micșorat sub 4 mm și, având în vedere că până prin noiembrie, când vor împlini 3 ani, rulajul anvelopelor va fi undeva la 45-47000 km, vreau să le schimb înainte de venirea iernii. Tot CC-uri vor fi și cele noi.

    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • Bine ca m-ai lamurit. Am si eu de gand sa iau CC astea "minunate" dar dupa ce "profit" de pe urma celor doua seturi (vara/iarna) pe care le am. Nu ma chinui sa vand anvelopele de iarna vara si nici invers. (sau vice-versa, cum am citit eu in Caragiale ). Pana una alta, inca am gumele de iarna, mai ales ca vreau sa fac un drum pe la munte inainte de Sfintele Pasti. Bine ca nu m-am grabit cu schimbarea lor (recunosc acum ca si Nenea Iancu are o parte de vina ). In rest... drumuri bune!

      Comment


      • Salut,
        Am cauciucuri de iarna inca,(santuri adinci de 6 ,1 mm)dar vreau sa-mi pun de vara.Iarna asta am facut aprox 3200 km cu masina .Oare mai trec o iarna cu ele,daca fac vreo 3000 km??Daca nu,oare ajung cu ele pina in toamna(iar atunci sa-mi iau altele de iarna), avind in vedere ca estimez ca voi face cam 5-6 mii km vara asta???Sint intr-o dilema,pt ca masina mai am de gind sa o tin cam 2 ani pina invata si copilul sa conduca.
        Ma gindeam sa-mi pun gume de vara second care sa ma duca 2 veri,(asta si urmatoarea) si actualele gume sa le tin pt iarna viitoare.Anul viitor ,spre sfirsit ,poate imi iau alta masina.
        Vreau pareri pozitive sau nu,nu conteaza.
        As mai avea o varianta ,sa pun noi pe fata si second pe spate.

        Comment



        • Oricum ai intoarce-o, tot va trebui sa mai cumperi un set de anvelope..asa ca ia-ti de vara.
          Garantat mai treci o iarna cu cele actuale, cu conditia sa treci pe anvelope de vara.
          Prieteneste itu recomand anvelope de vara pe timp de vara, pentru siguranta ta, daca se poate cat mai noi.
          Sub nici o forma nu se recomanda sa mergi vara cu cele de iarna..

          Comment


          • Pentru 600 de lei / set de 4 Motrio Conquest de vară care sunt făcute de Continental și sunt absolut decente, nu văd rostul SH-ului, chiar și pentru 2 ani.

            Comment


            • gasesti enxen si kumho la aceiasi bani, banuiesc ca mai bune. la o diferenta minima apare si debica, viking, sebring, si un kumho mai calumea, la 170 de lei/buc deja apare prirelli. adica "nume", nu trompete facute de conti pt renault. la banii astia, evident vor fi mai slabe si decat conti eco-contact. la 190/buc barum brillantis, la 200 iar kumho si nexen. ma gandesc ca daca gama "eco" de la conti vine dupa 230-240lei/buc, motrio alea nu pot fi foarte bune. personal el vad ca pe kormoran/montana de la inceputurile loganului, doar niste gume negre, rotunde si cam aici se termina punctele comune cu "cauciucurile" ganditi-va ca o pata de 15cm patrati va tien pe drum si ati vrea ca pata aia sa aibe aderenta maxima oricand.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Cand ati schimbat cauciucurile le-ati si rotit? Daca da, cum? Eu am facut anul trecut 6500 km cu cele de vara, nu sunt multi dar sunt tentat sa le rotesc pentru viata lor lunga.

                Comment


                • La 6500 sunt ca si noi; poti s-o faci dar nu e neaparata nevoie. Eu am inceput sa fac asta pe la fo' 30 de mii.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • legal este voie sa folosesti pneuri de iarna vara ? stiu ca nu e indicat dar legal este voie ? iarna cu pneuri de vara iei amenda, dar vara cu pneuri de iarna iei amenda sau e acceptat ?

                    doar o intrebare, nu dau cu parul !

                    Comment


                    • inca e aceptat, in unele tari insa se discuta despre obligativitatea anvelopelor de vara pe timpul verii tocmai ca multi isi folosesc gumele de iarna tot timpul anului. la noi, ca de obicei, mai merge asa
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Originally posted by sunshine View Post
                        Pentru 600 de lei / set de 4 Motrio Conquest de vară care sunt făcute de Continental și sunt absolut decente, nu văd rostul SH-ului, chiar și pentru 2 ani.

                        unde ai gasit asa ceva?eu am gasit numai peste 800 gume.cele actuale sint motrio si sint ok.
                        Last edited by misugaby; 22 April 2019, 22:01.

                        Comment


                        • @misugaby : Sunt chiar mai ieftine de atât. Fără să fac vreun fel de reclamă, le-am luat de la Altex acum 2 săptămâni și au DOT pe la jumătatea lui 2018.

                          Comment


                          • Azi am luat si eu de acolo cu acelasi pret,ultimele bucati!!
                            Last edited by 77sky; 27 April 2019, 11:35.

                            Comment


                            • Dupa ce parcurgi cateva sute de km asteptam o parere despre cum se comporta Motrio Conquest .
                              Eu folosesc la Logan (Laureat din 2005 1.4) Motrio de iarna Winter FarAway . Cand le-am luat credeam ca sunt doar ''decente'' ,dar mi-au depasit toate asteptarile .Raportul calitate/pret cred ca e imbatabil(daca nu se iveste o promotie la vreo alta marca) , iar tinuta lor de drum e buna (ma refer aici la comportamentul pe zapada afanata sau inghetata ,zgomotul de rulare,uzura lor in timp ,etc ).
                              Am fost asa de multumit incat la noua masina (Logan 1.0 B&W-2018) pt sezonul de iarna am luat tot MotrioWinter FarAway(700 lei 4 buc) imperecheate cu jante de 15 de la Alcar.
                              Sa nu ma intelegeti gresit : Sigur nu se pot compara cu Continental sau Michelin-uri din clasele superioare , dar eu ma simt in siguranta cu ele .
                              Daca as face cu masina de la minim 100 km zilnic atunci (poate) m-as reorienta spre alceva (macar pt confortul psihic ...)

                              Comment


                              • Nu sunt rele deloc..in fiecare an, la reprezentante, la schimbul de anvelope, Motrio sunt primele care dispar de pe stoc si nu ma refer doar la Dacia, ci si la suratele de alaturi, Renault.
                                De la cunoscutii care au pus pe masina am auzit doar vorbe de lauda, atat pentru cele de vara cat si pentru cele de iarna.
                                In iarna trecuta i-am luat si socrului pe un Logan tot Motrio (desigur era reticent ca nu a mai auzit de marca aceasta) si toata iarna spunea ca a mers pe drumuri pe care nici nu se incumeta..initial incepuse iarna cu niste Michelinuricam vechiute.
                                In primavara a luat si doua Mitrio de vara, de la Altex.
                                Stiu ca am studiat/comparat indicii si dau bine si pe hartie.
                                Deci decat niste sh-uri premium, coapte, "cu carne" pe ele, mai bine Motrio..
                                Desigur, nu doresc sa fac reclama in vreun fel, e doar o parere construita pe cazuri concrete.
                                Sarbatori fericite!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google