Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astazi mi-am achizitionat si eu 4 anvelope Tigar Winter din Norauto si cat timp am pierdut pana au venit anvelopele (ca la ora 9 dimineata deja eram 6 persoane asteptand dupa acele tipuri de anvelope), am vorbit cu cel de la Norauto care mi-a aratat jantele care se folosesc pentru acele pachete, iar acestea aveau in interior acele stante cu Dacia Renault, erau la 150 de lei bucata, deci teoretic originale.

    Acum, daca stai sa te gandesti, iei anvelopele de la Norauto, dai 220 pe ele + 20 montatul la ei, cu o janta de origine la 150-160 lei, tot la 1600 de lei ajungi... Singura problema ar fi increderea pe care o ai sau nu in cei de la Norauto.

    Comment


    • Nu stiu ce incredere aveti voi in tigar.... sunt praf din toate punctele de vedere, pierde aderenta instant, zgomot destul de mare la rulare, se tocesc foarte repede si se intaresc aiurea ...
      astazi am montat si am mers vreo 30 km prin oras cu o astra g, in prima faza am mers cu ea incaltata cu 195/60R15 anvelopele de fabrica, apoi am incaltat-o cu fulda kristall montero 3 185/65R15, mi s-a parut mult mai slaba pe franare, stabilitatea s-a redus din cauza balonului mai mare, abs intra mult prea repede ...
      raman la parerea mea ca pe uscat anvelopele de vara, chiar si la -15 grade franeaza mai bine ca anvelopele de iarna, indiferent de profil ...
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • In privinta zgomotului la rulare eu te contrazic, pana la 100 km/h nu se simt, se aude motorul cum rage, zgomotul la vant, ele abia sunt perceptibile. La franarea pe uscat ca doar aici am avut ocazia sa testez Tigarurile, intr-adevar nu sunt prea ok. Pe zapada astept sa vad ce rezultate au desi nici aici nu ma indoiesc ca eu o sa stau pe loc si altii cu anvelope all-season sau de vara o sa plece instant. Problema lor rezultata si din teste e la franarea pe uscat/ud, in rest au performante aferente sumei pe care o platesti pt ele.

        Comment


        • Nu e vorba de increderea pe care o am intr-o anumita marca de anvelopa, daaar, sunt primele anvelope de iarna pe care le cumpar si cum nu am mai mers cu enjdemii de alte marci de anvelope de iarna inainte, pretul a fost un factor determinant in alegerea anvelopelor.

          Despre comportamentul lor pe zapada, zgomotul si alte variabile din acestea prefer sa-mi formez propria opinie din experienta pe care o voi avea cu ele...

          Comment


          • Ultima ora;la insistentele celor care au masinile dotate cu anvelope de iarna in Galati ,A INCEPUT SA NINGA.
            Hai baieti, puneti Winter-ul la treaba.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by samy0388 View Post
              raman la parerea mea ca pe uscat anvelopele de vara, chiar si la -15 grade franeaza mai bine ca anvelopele de iarna, indiferent de profil ...
              Subscriu .
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Originally posted by ham04 View Post
                La Piatra nu se fabrica nimic, dar Asam sunt varza si nu ca sunt din Iasi ci pur si simplu notiunea de calitate le lipseste. Si nici la 159 lei nu cred ca sunt atat de rezistente, eu unu nu mi-as lua.
                Alea la 159 au scris pe ele "Renault".
                Alea ASAM sunt produse in China.

                Comment


                • Originally posted by samy0388 View Post
                  Nu stiu ce incredere aveti voi in tigar.... sunt praf din toate punctele de vedere, pierde aderenta instant, zgomot destul de mare la rulare, se tocesc foarte repede si se intaresc aiurea ...
                  astazi am montat si am mers vreo 30 km prin oras cu o astra g, in prima faza am mers cu ea incaltata cu 195/60R15 anvelopele de fabrica, apoi am incaltat-o cu fulda kristall montero 3 185/65R15, mi s-a parut mult mai slaba pe franare, stabilitatea s-a redus din cauza balonului mai mare, abs intra mult prea repede ...
                  ))) o sa fii surprins tare sa aflii ca e 99,9% aceeasi inaltime a balonului ?)
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • Originally posted by samy0388 View Post
                    raman la parerea mea ca pe uscat anvelopele de vara, chiar si la -15 grade franeaza mai bine ca anvelopele de iarna, indiferent de profil ...
                    Gresit. Sau cel putin intre Bridgestone B250 de vara si Barum Polaris de iarna, aceiasi dimensiune 185/65/R15 testate de mine. In general ideea de mai sus e ridicola.
                    Nu uita; anvelopele noi au nevoie de vreo cateva sute de km sa ajunga la aderenta normala, sunt inca pline de substanta demulatoare din matrita.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Alea la 159 au scris pe ele "Renault".
                      Alea ASAM sunt produse in China.
                      Tot am dubii ca rezista la gropile din zona mea, in fine topicul e despre anvelope

                      Intr-adevar 195/60/15 si 185/65/15 au acelasi balon ca dimensiune, vad ca acel calculator virtual imi confirma afirmatia, plus ca asta stiam din vara cand voiam sa trec pe anvelope mai late si cu balonul mai mic de 195/50/15.
                      Last edited by ham04; 23 November 2011, 13:44.

                      Comment


                      • Si anvelopele stau pe ceva.
                        Alea la 159 sunt originale. Inseamna ca nici cele de pe masina ta nu rezista la gropi?

                        Comment


                        • Sincer nu prea, cand am schimbat acum o saptamana cele de vara cu cele de iarna, am observat ca o janta era ciupita pe alocuri, putin stramba la margine. Am prostul obicei de a merge tare pe drumuri de tara si probabil de acolo mi se trage. Cineva si-a luat recent jante pe 15 cu 6J la 240 lei bucata, jante de otel. Ele arata identic cu cele de pe logan, doar ca persoana in cauza le foloseste pe un Fiat Doblo, de aceea si ziceam ca pot sa coste si atat.

                          Comment


                          • @ham04: Jantele rezista la gropi, nu rezista la stilul tau de mers.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Da, ce-i drept observ ca am scris dandu-ma pe mine exemplu, iar cazul meu nu e unul universal valabil.

                              Comment


                              • Originally posted by sicka View Post
                                Astazi mi-am achizitionat si eu 4 anvelope Tigar Winter din Norauto si cat timp am pierdut pana au venit anvelopele (ca la ora 9 dimineata deja eram 6 persoane asteptand dupa acele tipuri de anvelope), am vorbit cu cel de la Norauto care mi-a aratat jantele care se folosesc pentru acele pachete, iar acestea aveau in interior acele stante cu Dacia Renault, erau la 150 de lei bucata, deci teoretic originale.

                                Acum, daca stai sa te gandesti, iei anvelopele de la Norauto, dai 220 pe ele + 20 montatul la ei, cu o janta de origine la 150-160 lei, tot la 1600 de lei ajungi... Singura problema ar fi increderea pe care o ai sau nu in cei de la Norauto.
                                sicka alea ale mele sunt de culoare argintiu , originalele nu sunt negre? tu tot jenti argintii ai luat la pachetul de la norauto? ca daca ai luat argintii si sunt originale am si eu bucuria asta macar atat!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google