Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-ai dat un link pentru anvelope de constructie speciala, pentru utilizari in regiuni gen Alaska.
    Mai ai si alte branduri cu anvelope de iarna pentru tonaj mare?
    Ai vazut vreun camion echipat cu asa ceva?
    Noi vorbim de generalitati, nu exceptii. Eu n-am vazut pana acum nicio anvelopa de iarna pentru tonaj mare, iar tu vad ca le-ai vazut pe net.

    Ca fapt divers, am oprit zilele trecute langa o masina de deszapezire. Avea pe rotile de tractiune niste anvelope cu profil mai aparte, care sa sape in zapada/noroi/sol moale. Dar nu erau de iarna, soferul mi-a zis ca merge cu alea si vara, cand masina e folosita la altceva. Mi-a mai zis ca patronul nu a gasit anvelope de iarna pentru ca nu exista, aceasta fost raspunsul primit peste tot. Imi inchipui ca unul ca Umbrarescu ar fi avut bani pentru niste anvelope, avand in vedere sumele castigate de pe urma statului roman.
    Last edited by mr.K; 27 December 2011, 16:41.

    Comment


    • Originally posted by darksid3 View Post
      Ma bag ca musca in lapte cu un fapt real. Am un prieten cu firma de camioane: Trebuie stiut faptul ca, marea majoritate a transportatorilor (cel putin in Romania) folosesc anvelope resapate.
      Fenomenal, asa e peste tot in lume; diferenta e ca o carcasa de anvelopa de camion e mult mai sigura ca resapata decat una auto (verificata radioscopic etc). E o metoda de redus costurilor si f ecologica in acelasi timp reducand deseurile. In plus, banda de rulare de camion se si resculpteaza (se adanceste profilul dupa un anumit rulaj).
      :mr k, ai zis ca nu se fabrica. Cand ti le arat, zici ca sunt exceptii, ca nu se gasesc etc etc. Fii barbat si recunoaste ca habar nu ai. Anvelople exista bine merci (acum 10 ani nu existau), ca nu o fi economic sa le exploatezi in RO e alta problema. In Suedia o fi.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Avand in vedere ca masinile grele schimba anvelopele ca pe ciorapi, dat fiind faptul kilometrilor parcursi, in special, fireste ca este o metoda foarte economica si ecologica. Stiu ca se practica metoda si peste hotare, ba chiar este incurajata de autoritati, insa nu cunosc procentajul si nici nu vreau sa generalizez. Pana la urma, legile difera de la stat la stat, clima, infrastructura, economie.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • mr k, ai zis ca nu se fabrica. Cand ti le arat, zici ca sunt exceptii, ca nu se gasesc etc etc. Fii barbat si recunoaste ca habar nu ai. Anvelople exista bine merci (acum 10 ani nu existau), ca nu o fi economic sa le exploatezi in RO e alta problema. In Suedia o fi.
          Eu traiesc in Romania, nu in Suedia, nu in Alaska.
          Mi-ai fluturat un link despre Michelin, vrei sa ma convingi ca anvelopele de iarna pentru tonaj mare se gasesc pe toate drumurile si eu nu pot recunoaste asta?
          Michelin produc cele mai exclusiviste anvelope, asa cum le consider si eu pe cele pe care mi le-ai pictat tu.
          Productie pentru mine inseamna productie de masa, ca asa, or fi existand si roti din aliaj de titan, folosite la vehiculul selenar.
          Pana la urma, ai vazut, ai pipait, ai probat acele anvelope din link? Sau doar ai citit undeva pe net?

          PS. Da-mi te rog un link cu anvelope de iarna pentru camioane-axa de tractiune.
          Daca e si din Romania, ar fi si mai bine. Ca sa nu vorbim pe de rost.

          Ca tot ce am gasit, chiar cu cuvantul "Winter" in denumire, erau de fapt all season M+S.
          Last edited by mr.K; 27 December 2011, 18:16. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Eu ce am zis de "nu prea sunt la curent" cu ce se fabrica pentru tonajele mari?
            M+S scrie si pe majoritatea all season.
            Daca citesti inca odata, am zis ca pentru tonajele mari nu se fabrica anvelope de iarna. Sau pentru tine M+S inseamna automat anvelope de iarna?
            Din cate stiu eu M+S inseamna mud (noroi) si snow (zapada), cele allseason au pe ele scris allseason sau 4 pictograme care arata cele 4 anotimpuri.
            Pt mine M+S inseamna cauciucuri cu care poti circula iarna legal conform legii de circulatie din romania.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post

              PS. Da-mi te rog un link cu anvelope de iarna pentru camioane-axa de tractiune.
              Daca e si din Romania, ar fi si mai bine. Ca sa nu vorbim pe de rost.

              Ca tot ce am gasit, chiar cu cuvantul "Winter" in denumire, erau de fapt all season M+S.
              Tu ori nu stii engleza, ori nu ai vazut ce scrie la Goodyear, ceva mai putin exclusivisti: " Designed to provide outstanding traction on snowy, icy roads while featuring the latest technology tread compound and carcass construction, the new WTD tire is dedicated to use in severe Winter conditions." si se refera la Winter Traction - Drive - "3D-BIS Technology". Uite si Anvelope de iarna pentru camioane, axa de tractiune inclusiv de la Continental, astia sunt suficient de banali ca echipeaza si Loganul (de data asta in romana, poate intelegi)! Uite si bridgestone produce asa ceva, dar numai la tine sunt produse manual in vreun sopron, pentru eschimosi.
              Eu nu pipai anvelope de camion ca nu sunt camionagiu.

              Originally posted by mr.K View Post

              Ca tot ce am gasit, chiar cu cuvantul "Winter" in denumire, erau de fapt all season M+S.
              Si cum la camioane clasificarea e alta de fapt cum ar trebui sa fie un pneu "winter" de camion, sa aiba tinte?
              Last edited by einstein1984; 27 December 2011, 22:16. Reason: Automerged Doublepost
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Originally posted by Miky 48 View Post
                Din cate stiu eu M+S inseamna mud (noroi) si snow (zapada), cele allseason au pe ele scris allseason sau 4 pictograme care arata cele 4 anotimpuri.
                Pt mine M+S inseamna cauciucuri cu care poti circula iarna legal conform legii de circulatie din romania.
                M+S nu inseamna implicit de iarna, domnule, si pe majoritatea celor all season scrie M+S. Acum ma iei cu legalitatea. Tu ma acuzi de una, eu iti explic si tu o iei pe cararea alaturata.

                .....cele allseason au pe ele scris allseason sau 4 pictograme care arata cele 4 anotimpuri
                .
                Mai scrie ceva pe alea all season, mai uita-te odata. Ia un exemplu banal, ca Debica Navigator, care-s allseason, cele de iarna fiind Debica Frigo.
                Mud & Snow se refera la profil, nu la compozitia cauciucului. S-a mai discutat.


                Si cum la camioane clasificarea e alta de fapt cum ar trebui sa fie un pneu "winter" de camion, sa aiba tinte?
                Toate anvelopele alea de camion care mi le prezinti ca fiind de iarna, au de fapt un profil care ajuta rularea pe zapada. Merg foarte bine in toate sezoanele, nu sunt ca cele de iarna pentru autoturisme.

                Eu nu pipai anvelope de camion ca nu sunt camionagiu.
                Dar vorbesti ca un cunoscator al transporturilor. Pe net de vad multe, dar nu se pot proba decat in viata reala.
                Last edited by mr.K; 28 December 2011, 11:08.

                Comment


                • Adevarul e ca multi producatori de anvelope pun pe siteurile lor proprii anvelope imaginare.....
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Am un prieten care a ramas fara talon si a luat amenda 720 ron in Paltinis , a parcat masina si a venit politia si cu lanterna direct la anvelope s-a uitat!

                    Comment


                    • Originally posted by radu2008 View Post
                      Am un prieten care a ramas fara talon si a luat amenda 720 ron in Paltinis , a parcat masina si a venit politia si cu lanterna direct la anvelope s-a uitat!
                      avea anvelope de vara?
                      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                      Comment


                      • A luat a cineva (concret) amenda pentru ca nu a avut cauciucuri de iarna? Si in ce context? Asta cu amenda pentru cauciucuri data masinii parcate nu o cred niciodata, eu personal am fost oprit de politie azi dimineata pentru un control de rutina, stateau pe o straduta in cartier (pe care era zapada inghetata) si puneau etilotestul fiecarui sofer. Am suflat in etilotest dupa care s-au uitat la cauciucuri si mi-au spus sa circul cu grija (am cauciucuri de vara)... probabil le-a placut culoarea masinii de nu m-au amendat.

                        Comment


                        • Tare chestia.Poate numai daca blochezi circulatia din cauza anvelopelor de vara primesti amenda.Eu deja m-am plictisit de jantele de tabla cu anvelope de iarna.Astept cu nerabdare luna martie.

                          Comment


                          • Te cam plictiseste aderenta, este?!
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • @Vasile78 -recunoaste ca te cam glodea morcovul.Au fost indulgenti politistii, aveau tot dreptul sa te amendeze si nu puteai sa comentezi nimic.

                              Comment


                              • era morcovul cu tot cu iepure si vanator... voiam totusi sa subliniez ca politistii nu sunt atat de absurzi cum spun unii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google