Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O depasesc.
    Prezenta acelui obstacol (caruta in cazul de fata), e ilegala pe acel drum.
    Totusi sa fim rezonabili. Nu am auzit de nici un caz in care cineva a depasit o caruta pe un DN sau E pe linie continua si sa fi fost sanctionat.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Daca garcea vrea sa te faca, te face de fluieri. Si uite asa se ajunge la problema aplicarii legii.

      Ps: cati stiu ca la un control de rutina, pot solicita ordinul de serviciu al echipajului? Sau cati își cunosc drepturi elementare? In multe cazuri, discutam de aplicare a legii in mod abuziv.

      Astfel de sancțiuni drastice trrbuiesc aplicate de un judecător, cum se face in America, spre exemplu.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Da' cand ai o raba d-aia puturoasa care mere cu 30-50 (doar la vale) si ai o minunatie de linie continua trasata de-a-n bou.lea unde nu e cazu' (aliniamnete lungi in afara localitatii...avem jdamii da exemple concrete), o mai depasesti nenea Iancule fara sa treci de axu' drumului?
        Ce alegi in cazu' asta:
        1. stai km intregi in spatele ei si tragi pa nas cianuri sau dai pe recirculare facand sauna in masina?...sau
        2. bagi un ochi atent, te asiguri in primul rand d.p.d.v. al traficului si in al 2-lea rand al MCVului sau logan berlina...si pac depasesti raba riscand sa stai pa tusa 2 ani de zile (!!!)?
        3. te rogi sa traga pe dreapta la primul refugiu / parcare / peco / artera laterala?
        Last edited by Kojak; 8 October 2013, 19:29.

        Comment


        • Se va sta la panda special, pentru spagi consistente, in astfel de situații. Si nu numai.
          Last edited by darksid3; 8 October 2013, 19:30.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Deci am zis bine ca foaia de 500 euro va sta (sa speram ca ptr. mult timp) la loc de cinste in talon...

            Comment


            • Am vazut exact situatia asta in Bulgaria, depasire pe linie continua a unui tractor cu remorca si politistul in prima faza a facut semn sa-l traga pe dreapta apoi s-a mai uitat o data la situatie si i-a facut semn sa nu opreasca, oare vom intalni si la noi asa ceva ? Ori ghertoiu, domnul politist dealtfel, ar fi in stare sa-si cumpere tractor cu sofer care sa circule in zonele alea cu linie continua ?
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Au si gaborii bulgari scaparile lor...astia de obicei nu rateaza nimic.

                Comment


                • Pe cuvant ca am ramas socat cand am vazut ca i-a facut semn sa nu se mai opreasca, eu in spatele lui am asteptat sa trec totusi de patrula in spatele atelajului, am zis ca mi-e ca nu-i place culoare masinii mele si n-avea rost sa risc.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Sincer exemplele nu mi se par realiste.
                    Treaba cu carutele am discutat-o iar cu Raba care merge cu 30km/h, chiar n-am vazut de ani buni asa ceva pe drumuri si circul ceva km. pe an. Camioanele care circula azi pe drumuri, chiar pot sa spun ca fug mai ceva decat multe turisme. Si daca ar fi care-i problema, ne adaptam traficului si asta e; astea sunt drumurile asta e tara.
                    Sunteti totusi extrem de carcotasi. , o spun cu toata dragostea, nu va suparati.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Sunt exemple normale in contextul actual, mai ales in cel al infrastructurii. Nu e prima oara sau ultima, cand legile nu au o aplicabilitate in mod real, la noi.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Ma bucur ca ati rezolvat treaba cu carutele.
                        Va invit sa depasiti o caruta incarcata cu coceni de porumb fara sa depasiti axul drumului si implicit linia continua, pe un drum cu o singura banda.
                        Poate doar sa mergeti pe 2 roti pe o parte, precum cascadorii.

                        Eventual, daca la 100 de metri distanta mai e si un pod, sa stati dupa caruta pana se termina linia continua...

                        Or fi carutele interzise pe DN-uri de prin 2006, asta inseamna ca eu n-am mai iesit demuuuuuuuult din casa, ca la ultima iesire m-am lovit de problema.

                        Regulamentul de circulatie nu zice decat ca nu ai voie sa depasesti linia continua, nu ce anume depasesti si nici exceptiile.


                        Poate doar sa fie surpata banda ta de mers, ca sa ai voie legal sa depasesti linia continua, pentru ca altfel nu ai cum sa-ti continui drumul.


                        In concluzie, sunt la mana lui Garcea. Si asta are mana primitoare.
                        Last edited by mr.K; 9 October 2013, 09:02.

                        Comment


                        • Dati-mi un exemplu concret, ca eu n-am gasit desi am "rasfoit" multe discutii pe diverse forumuri aseara si nu am gasit, in care cuiva i-a fost ridicat permisul ca a depasit o caruta incalcand linia continua.
                          Discutia asta cu carutele pare asa, ca sa ne umplem timpul.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Am sa-ti dau un exemplu cand se va aplica noul Regulament, daca va fi aprobat in forma asta.

                            Pana atunci, ia umple-mi tu timpul si explica modul in care depasesti caruta fara sa depasesti axul drumului, asa cum ai afirmat. Romanul s-a nascut sofer si poet.
                            Last edited by mr.K; 9 October 2013, 09:29.

                            Comment


                            • il claxonezi sau il determini pe carutas sa iasa in afara drumului prin diverse metode chiar si cu forta.am vazut astfel de cazuri.faza e ca politia inchide ochii cand terce cate o caruta pe E85.pe mine ma amendeaza urgent daca e ceva.
                              Last edited by margelatu; 9 October 2013, 10:10.
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment


                              • nenea Iancule, NU ai cum sa depasesti o caruta fara sa incalci axul drumului decat daca drumu' ala are acostament consolidat si carutasu' merge cu 2 rotine pe acostamentu' ala. Dar daca cara fan, coceni sau alte "mirodenii" d-astea (si de obicei astia cara de toate) care ies cu mult din gabaritu' carutei, doar cu scuteru' o depasesti fara sa incalci axu'.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google