Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Update,
    Varianta mai "umana" a noului cod rutier:

    Noua propunere de modificare a Codului Rutier, a treia prezentată în ultimele săptămâni, aduce sancţiuni mai reduse faţă de propunerile anterioare şi chiar mai mici decât cele existente.


    In final o sa se ajunga la o formula unde sa se sanctioneze si depasirea cu 1-10km peste viteza maxima legala.
    Last edited by Kojak; 24 September 2013, 22:32.

    Comment


    • Deja se simte interventia politicului, care dupa parerea mea n-are ce cauta in acest subiect; acestia sa se preocupe de finalizarea proiectelor pentru drumuri (protejarea acestora cu perdele de protectie), semnalizarea corespunzatoare a acestora, inclusiv marcaje corespunzatoare; pe unele drumuri e jale noaptea, mai ales daca n-ai mai circulat si nu-i cunosti configuratia, iar riscul de a iesi in decor este unul major.
      Daca sanctiunile pentru principalele fapte generatoare de accidente, adica viteza, consumul de alcool si neacordarea de prioritate se mai "omenesc", atunci nu trebuie sa ne asteptam la sporirea sigurantei pe drumurile publice si scaderea numarului de victime omenesti.
      De asemeni ma asteptam ca celor recidivisti sa li se acorde un tratament special (un "spor" de pedeapsa), asa cum ar fi fost normal.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Aseara am vazut ceva ce n-am mai vazut de mult timp. Marcaje refacute pe sosea. Vai ce frumos arata, cat mi-au lipsit. In lipsa marcajelor masinile se inghesuie precum vitele, fiecare estimeaza cam pe unde ar fi banda lui. In tara asta s-a furat prea mult, mult prea mult si nu s-a facut nimic.

        Comment


        • Pai vezi unde e problema? N-avem strazi cu marcaje rutiere, dar avem legi care sanctioneaza incalcarea lor. Nu poti crede ca cei care n-au luat bacul sunt niste dobitoci, atat timp cat sistemul de intatamant este la pamant.

          Nemtii au limitat electronic masinile lor la 250 km/h, pentru motive de siguranata. Eu nu inteleg de ce sunt atat de limitati cei care nu pot trece de nivelul de gandire "legea e lege si trebuie respectata". Costa bani? Se impoziteaza? Se consuma?
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Fiindcă sunt o mulţime de d-ăştia nelimitaţi ca tine, a ajuns România aici. Atât de nelimitaţi că-şi bagă picioarele în legi, reguli de conduită, morale şi toate cele. Dacă mai au şi copii şi-i educă la fel de nelimitat, cantitatea de nesimţire creşte exponenţial. Ceea ce se poate vedea cu ochiul liber, oriunde-ai privi.

            Mulţumiri pentru cartonaş, deh, ai pâinea şi cuţitul, poţi băga pumnul în gură!
            Last edited by ursamajor; 25 September 2013, 13:57. Reason: Automerged Doublepost
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Daca nu esti in stare sa porti o discutie bazata pe argumente, te rog sa cauti alt forum unde un astfel de comportament este acceptat. Deja imi dau seama ca ai ceva personal cu mine doar pentru ca nu sunt de acord cu punctul tau de vedere.

              Pentru cultura ta generala, ultima amenda am luat-o in 2007, iar suma totala a amenzilor, de cand am permisul de conducere (2000), este de 9-10 amenzi. O parte sunt pentru stationare in loc nepermis si o alta parte pentru depasirea limitei maxime de viteza cu 11-20 km/h.
              Last edited by vitriol; 25 September 2013, 14:05.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • N-am nimic personal cu tine. Dacă ai să reciteşti postarea, am atacat punctul tău de vedere, privitor la cei "limitaţi în a vedea doar respect pentru lege" (ar fi bine să fie mai mulţi limitaţi d-ăştia) şi nu persoana ta, aşa cum ai sugerat. N-am pomenit nimic de abilităţile tale de şofer.
                Bag seama, tu ai ceva personal cu mine şi ai găsit de cuviinţă să-ţi umfli niţeluş muşchii.
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • O dai la intors
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    Pai vezi unde e problema? N-avem strazi cu marcaje rutiere, dar avem legi care sanctioneaza incalcarea lor.
                    Dupa parerea mea lipsa unei infrastructuri la nivel european, nu e un motiv serios, pentru a nu a avea o legislatie dura in privinta infractiunilor; rutiere in cazul de fata. Extinzand aria discutiei, vom vedea ca ne lipsesc atatea altele, dar asta nu inseamna ca nu putem fi ...saraci si civilizati; civilizatia nu e doar apanajul celor bogati, dimpotriva.
                    Amestecul politicului, nu e decat lupta pentru imagine si ...voturi; "ai vazut ba, liberalii cum s-au "batut" pentru noi"? Dar, cum sa ratezi o asemenea sansa, pentru a arata cat de aproape esti de...popor; nu mai ramane decat sa-i amintesti asta inainte de alegeri si ai reteta castigului. Oportunism suta la suta.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Intr-o lume civilizata, se cere un ambient pe masura pana sa stabilesti regulile (pentru ca legile sunt niste reguli, pana la urma). Ca sa dai niste legi atat de dure, aberant de dure, trebuie mai intai sa te asiguri ca semaforul nu e ascuns dupa craci, ca marcajul este existent si vizibil, ca pe carosabil nu sunt gropi, etc. Adica, ma refer la crearea mediului propice pentru o buna functionare a sistemului si abia apoi stabilesti si limitele in care acea functionare se va desfasura.
                      Unii de pe aici se dau corecti pana la D-zeu si mai presus de ceilalti, dar, probabil ca in incordarea de a-si asterne ortografia uita ca ideile transmise nu sunt cu nimic mai presus de medie.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Dupa parerea mea lipsa unei infrastructuri la nivel european, nu e un motiv serios, pentru a nu a avea o legislatie dura in privinta infractiunilor; rutiere in cazul de fata. Extinzand aria discutiei, vom vedea ca ne lipsesc atatea altele, dar asta nu inseamna ca nu putem fi ...saraci si civilizati; civilizatia nu e doar apanajul celor bogati, dimpotriva.
                        Amestecul politicului, nu e decat lupta pentru imagine si ...voturi; "ai vazut ba, liberalii cum s-au "batut" pentru noi"? Dar, cum sa ratezi o asemenea sansa, pentru a arata cat de aproape esti de...popor; nu mai ramane decat sa-i amintesti asta inainte de alegeri si ai reteta castigului. Oportunism suta la suta.
                        Cum adica nu este un motiv serios lipsa infrastructurii nu neaparat la nivel european ci macar la un nivel de bun simt ? Pai nu sunt toate randuite, infrastructura, masinile, sofatul, regulile ?
                        Nea iancule o femeie poate avorta daca nu a ramas insarcinata ? Cam asa vad ca ganditi voi si multi altii
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Intr-o lume civilizata, se cere un ambient pe masura pana sa stabilesti regulile
                          La noi o sa fie mai original; legile vor crea ambientul, civilizatiei. Am senzatia ca asa a fost peste tot; fara legi nu exista nimic.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • D-aia nu se aplica legile actuale, pentru ca sunt prea blande.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post

                              La noi o sa fie mai original; legile vor crea ambientul, civilizatiei. Am senzatia ca asa a fost peste tot; fara legi nu exista nimic.
                              Ma vad nevoit sa explic: subiectul este pe tema rutiera, deci infrastructura este esentiala.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Originally posted by 827sam View Post
                                Cum adica nu este un motiv serios lipsa infrastructurii nu neaparat la nivel european ci macar la un nivel de bun simt ? Pai nu sunt toate randuite, infrastructura, masinile, sofatul, regulile ?
                                Nea iancule o femeie poate avorta daca nu a ramas insarcinata ? Cam asa vad ca ganditi voi si multi altii
                                Deci, dupa d.ta si altii care or mai fi, lipsa unor sosele ca in vest, e un motiv sa mergi cu 120km/ora in localitate, sa nu acorzi prioritate (nici macar trenului), sa bei la volan, adica exact cele mai des intalnite incalcari ale Codului Rutier? Sincer sunt stupefiat. Deci de aia sunt incalcate aceste reguli.
                                Eu stiu asa, daca nu gasesc veceu in piata, in nici intr-un caz nu ma duc afara intre blocuri, daca nu vad un cos de gunoi pe strada, nu arunc totusi punga de la seminte pe trotuar. Adica d.ta vrei sa-mi spui ca daca avem autostrazi si drumuri europene, nu se mai trece pe rosu, toata lumea se opreste sa se asigure la trecerea de nivel, nu vor mai fi soferi sub influenta alcoolului la volan, si nimeni nu va mai depasi cu 50km/ora viteza admisa in localitati?. Chiar esti copil, daca tu crezi asta. Un motiv de incalcare a legii se va gasi intotdeauna.
                                Deci sa inteleg faptul ca d.ta, nu esti de acord cu sanctiunile propuse, pana nu se fac drumurile va in vest, nu?
                                Deci ar trebui sa moara si anul viitor inca 3000 de oameni, iar sanctiunile mai aspre sa fie aplicate dupa ce vom termina intai drumurile, da?
                                ...
                                Exemplu cu femeia gravida, oricat m-am straduit, n-am reusit sa-i gasesc o conexiune cu subiectul in discutie.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google