Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by darksid3 View Post
    Ce spui tu deja contravine Constituiei. Nu poti sa pedepsesti ceva atat de drastic pe ideea a ceva ce s-ar putea întâmpla dar nu s-a întâmplat. Hai sa nu confundam populismul cu zona juridica.
    La noi nu e vorba ca a gresi e omeneste...la noi e o moda deja sa faci ce te taie capu` in trafic! si nu trebuie sa fie un procent prea mare de tembeli pe "strazile" patriei... e suficient si 1-3 % ! ca sa se simta dezordinea!
    Last edited by jonnie007; 26 September 2013, 00:09.
    Keep walking...

    Comment


    • Pentru ca Politia nu are nici o autoritate iar sistemul de legi nu funcționează decat pentru fraieri.
      Statul in Romania nu are mijloace de impunere.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Legat de infrastructura : domnilor, voi astia care sunteti de acord cu drumurile acestea ale noastre ''fara gropi'', sa va vad daca o sa fiti de acord sa platiti si o rovigneta mai mare cu aproape 60 de procente fata de cum este acum.
        O sa platim si mai multi bani pentru gropile de pe soselele patriei si o sa si platim amenzi mai mari daca nu respectam legile.
        De exemplu : ce ati prefera, sa luati o groapa imensa cu masina si sa stricati pe acolo cine stie ce, sau sa calcati linia continua ca sa o ocoliti ( poate va salveaza viata si nu iesiti in decor daca o calcati)? ;dar hopa, ne-a vazut organul , ne-a dat mii de lei amenda si ne-a suspendat permisul pe nu stiu cati ani.
        In concluzie, ce preferati?
        sigpic

        Comment


        • si tu ai muscat-o p-asta cu robineta bai fac astia de la televizor ce vor din voi. rovinieta se scumpeste cu 60%!!!!! de la 3 la 5 euro si aia pe un an se scumpeste de la 28 la 32 de euro, deci se dubleaza la noi oricum nu se vede mare lucru din banii de robineta, deci nu prea conteaza valoarea ei, ca oricum banii aia se fura!

          Comment


          • Voi ati fi de acord sa vi se suspende permisul pentru ca teoretic ati trecut pe rosu si singura dovada sa fie parerea politistului?
            Eu nu. Poate am trecut pe galben. Poate chiar era verde si politistul face abuz.
            Eu vreau dovezi video pentru ce sunt acuzat ca am facut, implicatiile fiind majore pentru mine, nu pot fi lasat la mana unui cap de creta.

            Cat despre suspendarea permisului la neplata amenzilor, inca nu am auzit de vreo tara in care sa se aplice regula. Mai degraba am auzit de sechestrarea masinii pana la plata anumitor amenzi mari.

            Dar in aceasta caricatura de tara numita Romania, cu o majoritate covarsitoare de cetateni asa numiti europeni dar in definitiv niste caricaturi ale civilizatiei, orice proiect va sfarsi prost si total deplasat de la ideile initiale.
            Last edited by mr.K; 26 September 2013, 09:11.

            Comment


            • "Voi ati fi de acord sa vi se suspende permisulpentru ca teoretic ati trecut pe rosu si singura dovada sa fie politistul?
              Eu nu. Poate am trecut pe galben. Poate chiar era verde si politistul face abuz."
              Taci ma ca esti cocalar daca gandesti asa, nu vezi ce scrie ursamajor mai sus ?
              Un-te crezi aici, pe mosia lu` bunica-tu ?
              Stie el sa scrie corect romaneste, dar (la fel ca nea iancu) daca ei sunt in stare sa emita judecati despre oameni in functie de o latura sau alta a legii am impresia ca vorbim cu nonvalori, oameni supusi in totalitate si fara niciun fel de demnitate.
              N-a spus nimeni ca nu trebuie legi, ca putem trai ca in codru si sa no omoram ca chiorii insa de aici si pana la a subjuga efectiv populatia prin legi extrem de dure mi se pare cam mult. Vad ca unora le place ba mai mult, cer ei insisi sa fie asupriti, ba voi sunteti masochisti ?
              Last edited by 827sam; 26 September 2013, 09:12.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Si eu sunt pentru respectarea regulilor, dar fara a permite abuzuri de tot felul din partea autoritatilor.
                Zilele astea citeam cate cazuri de soferi cu permisul suspendat si bauti la volan, pe deasupra, au fost retinuti in weekend pe raza judetului Iasi. Parca 3.
                Ma intreb cati n-au fost depistati.

                Asa ca, problema nu e suspendarea permisului, cocalarul considera ca poate circula linistit cat are masina la dispozitie, iar legea il pedepseste bland pentru aceasta infractiune.

                Comment


                • Legea in vigoare de azi il pedepseste chiar aspru, deci nu legea e de vina ci cei care o aplica.
                  Bineinteles ca trebuie sanctionate multe si mai aspru, dar 2 ani cu carnetul suspendat pentru ca ai trecut pe rosu ? Poate n-ai trecut.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Cat pedepsele pentru infractiunile pe drumurile publice se vor aplica in proportie de 99% "cu suspendare", toti cretinii la volan pot sta linistiti, nu vor vedea portile inchisorii indiferent cati oameni omoara din vina lor exclusiva, indiferent cat alcool avea in sange, indiferent ca aveau permisul suspendat...

                    Comment


                    • Originally posted by mcornel View Post
                      si tu ai muscat-o p-asta cu robineta bai fac astia de la televizor ce vor din voi. rovinieta se scumpeste cu 60%!!!!! de la 3 la 5 euro si aia pe un an se scumpeste de la 28 la 32 de euro, deci se dubleaza la noi oricum nu se vede mare lucru din banii de robineta, deci nu prea conteaza valoarea ei, ca oricum banii aia se fura!
                      Nu imi convine sa le dau 1 ron in plus, ''apai'' sa le dau mai mult. ( scuze de off).
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by mcornel View Post
                        si tu ai muscat-o p-asta cu robineta bai fac astia de la televizor ce vor din voi. rovinieta se scumpeste cu 60%!!!!! de la 3 la 5 euro si aia pe un an se scumpeste de la 28 la 32 de euro, deci se dubleaza
                        Tu ai facut matematica cu femeia de servici? De cand 28 + 60% = 32 ?

                        @Sam, nene pulitistul nu face abuz doar la rosu, face si la pietonti sau continua

                        Comment


                        • poate e prea de dimineata si nu te-ai prins de poanta ai grija ca te fac jurnalist daca ma mai ataci
                          @rudy asta e viata. la tiruri se ieftineste.

                          Comment


                          • Sunt multiple alte interese. De parca legile sunt date ca sa fie salvate multe vieti.
                            Problema esentiala este ca sunt multiple accidente, cu multiple vatamari corporale. Cine le plateste pe toate acestea?
                            Piata este intr-un impas, si trebuie un reset: se vor ridica preturile la RCA si si vor creste sanctiunile pentru soferi. Este un fenomen normal, demn de o piata cum e cea din Romania.

                            Comment


                            • Pai mai Cezare, daca un copil este scuipat, facut analbafet de catre parinti si trimis la dat cu matura pe strada la 15-16 ani cum ti se pare?
                              Nu mai bine il trimiti la scoala, ai grija sa-si faca temele, sa nu chiuleasca, sa te mai duci din cand in cand sa vorbesti cu invatatoarea/diriginta despre comportamnetul lui si sa iei masuri in caz ca nu-si vede de treaba. Si cand zic masuri, inseamna sa nu-i dai voie o saptamana la calculator sau sa nu-l lasi afara la joaca, nu inseamna, mai nene, sa-l dai afara din casa si sa-l lasi strazii.

                              Asa se intampla si aici. Ne trezim ca aveam melteni pe strada asa ca toata lumea sa sufere. Pai nu mai bine faci niste programe proactive pentru educarea cetateanului, programe care sa inceapa inca de la gradinita. Sau mai bine "nu-l mai lasi o saptamana la calculator" si vezi dupa aia cum se comporta, recte: lasa-l sa stea, in kilu' meu, pe bara 3 luni, nu ii lua spaga 100 de lei si sa-l lasi sa mearga mai departe.
                              Last edited by vitriol; 26 September 2013, 12:49.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Tu zici ce ar fi mai bine pentru popor, lucru ce n-are legatura cu realitatea.
                                Exista o multime de alte posibile actiuni ce ar putea indrepta fenomenul "Bizoniada".
                                Problema este ca ele costa si au rezultate in timp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google