Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu cred ca va fi vorba de accidentele din culpa, soldate cu victime; in cazul unui accident pe trecere, nu cred ca mai pot fi indoieli asupra vinovatului. Astept sa vad forma finala a proiectului; am speranta ca va fi unul just si echilibrat, adaptat la conditiile societatii actuale.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Procedura cere sa se deschida un dosar de cercetare, n-ai ce sa faci, asta-i procedura dar in 99% din cazuri pietonul e vinovat(la traversarea neregulamentara) pentru ca se mai face o expertiza tehnica pe viteza avuta in momentul accidentului si daca se constata ca viteza a stat la baza producerii accidentului atunci intra in culpa soferul autovehiculului dar sunt foarte rare aceste cazuri.

      Comment


      • Eu va zic asa,,ca sa fiti cat de cat acoperiti, luati-va camere video auto.
        Aia, la o adica, va poate dovedi nevinovatia, coroborata cu restul dovezilor si cercetarilor.
        Nu este o avere, in jur de 200 de lei una medie, dar pe langa valoarea amenzilor si a timpului pierdut fara permis, pretul camerei este foarte foarte derizoriu.
        Pana la urma asta este, trebuie sa ne supunem CODULUI RUTIER. Au si ei dreptate, avem si noi, dar cand vezi ce specimene de soferi circula pe strazi, te crucesti efectiv. Problema este ca sunt prea multi necivilizati in trafic, prea multi drogati sau betivi la volan.

        Comment


        • Au si ei dreptate, avem si noi, dar cand vezi ce specimene de soferi circula pe strazi, te crucesti efectiv.
          Daca vezi si ce specimene de pietoni sunt pe strazi, tot asa, te crucesti.

          Si cand te gandesti ca un pieton are ceva mai pretios de aparat decat permisul meu, si anume viata lui...

          Comment


          • Daca ti-as pune cateva filmulete inregistrate de mine cu pietonii, te crucesti cu ambele maini
            Deaia este buna o camera auto, ca sa fii cat de cat acoperit in fata altor soferi, biciclisti, scuteristi, motociclisti, carutasi, tiristi si pietonisti.
            Last edited by Ivan Marian; 3 October 2013, 11:16.

            Comment


            • S-a ajuns aici pentru ca nu s-a aplicat legea. Valorea amenzii si suspendarea dreptului la conducere este o alternativa. Dar nu poti urca tariful cand tocmai din vina Statului nu se aplica legea. Din pacate se poate constata cum s-a creat o diversiune pentru a colecta mai mult la bugetul statului, bagand in fata cazurile de betie si omor. Dar daca Politia constata tot la fel adica 10.000 de amenzi pe ani n-am facut nimic. Am crescut doar colecta, dar nu si numarul sanctiunilor. Marii strategi de la Guvern nu sunt prosti. Ei nu vor sa aplice codul rutier actual dar sa mareasca numarul amenzilor, pentru ca asta inseamna ca puturosul de la pupitru sa-si miste fundul pe strada, sa-si imbunatateasca metodele de dovada, adica munca. Ei vor tot 10.000 pe an la alte scoruri. Ei bine, cu asta nu sunt de acord. Politia nu-si face datoria de 24 de ani, d-asta avem accidente, incalcari ale legii. Daca ai arde 20.000 de amenzi pe ani ai face bani mai multi decat ar necesita un nou cod rutier. Eficienta se cheama asta.

              Astazi marele Ponta a mai facut o tampenie, el vrea ca cel care face plangere contraventionala sa nu mai poata conduce pe durata procesului. Evident pentru cazurile mai grave. Ei bine, omul acela pana la finalul procesului este nevinovat, si el vine in instanta sa-si sustina nevinovatia. Daca tu i-o incalci prin sanctionare, ei bine CEDO Art. 6 scrie pe statul roman. Nu mai vorbesc de procese ulterioare pentru daune in urma sanctionarii daca este declarat nevinovat. Asadar umplem instantele de judecata cu plangeri contraventionale in loc sa fim eficienti.

              Comment


              • Evident pentru cazurile mai grave. Ei bine, omul acela pana la finalul procesului este nevinovat, si el vine in instanta sa-si sustina nevinovatia
                Asta am zis si eu.

                Concluzia: nu toate accidentele rutiere soldate cu victime omenesti pot fi bagate in aceeasi oala.
                In unele soferul e nevinovat, vazut prezumtiv VINOVAT de catre Codul rutier, de vreme ce i se deschide dosar penal pentru vatamare/omor din culpa.
                Ciudata logica, cand de fapt trebuie sa fii considerar nevinovat pana la proba contrarie.
                Cu toate ca sunt pentru aplicarea legii, nu sunt de acord cu aceasta forma de abuz acoperit cu o masca de legalitate.
                S-o treaca prin Parlament, nu cu un OUG amarat. Se stie ca guvernul ia in general decizii pripite si proaste. In orice tara.

                Cand lasi permisul acolo pe durata procesului, devii automat vinovat.
                Last edited by mr.K; 3 October 2013, 13:00.

                Comment


                • trebuie sa facem distinctie intre o contraventie si o infractiune.

                  eu sunt de acord cu pedepse grele pentru cei care beau si se urca la volan, care conduc fara permis, care dau masina altora pentru a comite infractiuni, pentru cel care fuge de la locul accidentului, ca a intrat in intersectie pe rosu, ca a depasit in curba ca huidu. pe astia i-as arde cel mai tare.

                  dincolo de pedepse care pot fi fara numar, avem o problema veche: Militia si militienii sai. repet actualul cod se poate imbunatati prin pedepse mari pentru fapte grave. Dar cum avem precedent Militia va face abuzuri, va lua spaga, va lasa pe baietii destepti pe mai departe.

                  stau si ma tot intreb cum mama ma-sii ne-am pricopsit cu atatea probleme pe cap in perioada asta: copilul sfasiat de caini, rosia montana, bancile cu ale lor clauze abuzive, codul rutier, coabitarea ponta-basescu. nu cumva este o lucrare de divide et impera si distragere de la subiecte cu adevarat fierbinti?

                  Comment


                  • Sa nu se mai dea spaga! Eu de ceva timp incep sa am politica asta, mai ales in cadrul paturilor de gainari: inspectori fisc, mediu, consilieri, militieni s.a.m.d.

                    Comment


                    • Asa ar fi normal, dar cred ca Romania s-ar colapsa, fara spagi
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Spaga exista si va fi mereu, insa nu in toate paturile.

                        Comment


                        • Intrebare,,De ce soferii romani cand trec granita tarii devin BRUSC cei mai corecti soferi posibili?
                          Raspuns...De frica amenzilor de ordinul sutelor/miilor de euro sau ca mai fac puscarie sau ca li se va confisca masina.

                          Si aici in Romania trebuie sa fie ca in afara,,numai ca la noi mai apar prostii din partea astora,,,gen,,lasa permisul la noi pana ne judecam cu tine vreo 3/4 ani.
                          Cine este sofer si isi castiga painea de pe urma permisului, este condamnat sa moara de foame si el si familia lui pana i se va dovedi nevinovatia.

                          Comment


                          • Intrebare,,De ce soferii romani cand trec granita tarii devin BRUSC cei mai corecti soferi posibili?
                            Raspuns...De frica amenzilor de ordinul sutelor/miilor de euro sau ca mai fac puscarie sau ca li se va confisca masina.
                            Dar, dar afara sunt si amenzile mari dar si politia e corecta. La noi ar fi doar amenzile mari.

                            Pai la noi ma astept sa fiu tras pe dreapta de politai, dupa semafor, si sa-mi spuna senin ca am trecut pe rosu. Doar ca sa-i dau spaga.
                            Pai daca nu exista o filmare ceva, ramane cuvantul meu impotriva cuvantului lui. In instanta, il crede pe el, ca e reprezentantul guvernului.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Caz particular:
                              Intr-un accident cu victime omenesti, daca e vina pietonului, soferului i se deschide dosar penal pentru vatamare/omor din culpa, in mod automat.

                              Vi se pare corect ca soferul sa stea pe bara pentru un pieton care umbla fleaura pe drum, eventual si mort de beat?
                              Faza aia cu a conduce preventiv pana la limita evitarii unui accident e relativa. Daca pietonul iti cade de pe trotuar/margine drumului brusc in fata masinii?

                              Concluzia: nu toate accidentele rutiere soldate cu victime omenesti pot fi bagate in aceeasi oala.
                              In unele soferul e nevinovat, vazut prezumtiv VINOVAT de catre Codul rutier, de vreme ce i se deschide dosar penal pentru vatamare/omor din culpa.
                              Ciudata logica, cand de fapt trebuie sa fii considerar nevinovat pana la proba contrarie.
                              Hai sa nu aberam, se face o cercetare premergatoare procesului, daca e vina pietonului, se da Neinceperea urmaririi penale,sau NUP. Daca se da IUP, atunci ramai fara permis ca incepe procesul.
                              In timpul cercetarii se merge cu dovada, permisul e la ei ca sa fie siguri ca te mai dai pe la dansii (nu stiu cat de corect e asta, dar e alta discutie).

                              Cat priveste faza cu politia corupta.... cred ca iau spaga numai de la aia care au comis-o si vor sa scape si le ajunge cu varf si indesat. Nu pot ei sa ia spaga cati contravenienti sunt la noi, deci nu e cazul sa mai si inventeze altii cum tot zic unii pe aici (desi asta e ca lipsa autistrazilor ca scuza pentru depasirea vitezei, adica nula).
                              Last edited by einstein1984; 3 October 2013, 16:07. Reason: Automerged Doublepost
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Dovada primesti cand ti se retine permisul pentru contraventii, nu pentru infractiuni.
                                Eu nu aberez, guvernul o face.

                                A durat un an pentru un NUP intr-un caz clar ca lumina zilei. Stai tu degeaba un an pe tusa, daca iti convine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google