Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum n-are legatura cu realitatea? Aia din vest sunt dintr-o lume imaginara?

    Care sunt alea "multe posibile" actiuni. Descrie una dintre ele sa ne dam seama desre ce e vorba?
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Vitriol daca tu inca mai crezi ca scopul este sa facem o lume mai buna si atat, ce pana mea discutam noi aici.
      Tu crezi ca politicul da din capul lui asa legi, ca vezi domnule ie multe accidente care este. Si noi, politicul, ne gandim la binele populatiei si vrem sa se scada numarul de accidente, ca voi, populatia, sa traiti bine!

      PS: si tu crezi ca in vest, tot asa, pt binele populatiei, nu?

      Comment


      • Noi despre ce vorbim aici? Eu credeam ca fiecare isi spune parerea despre treaba asta si "bine pa", nu ma gandeam ca ne apucam, incepand de maine, sa schimbam lumea.
        Last edited by vitriol; 26 September 2013, 13:28.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Pai tu pentru asta militezi: sa se educe populatia, sa fie luata cu usurelul, sa i se acorde clementa si tot asa, pana se va ajunge la un nivel in care populatia nu va mai fi "Bizonica".

          Si este clar ca nu acesta este scopul legilor, ci scaderea numarului de accidente.
          De ce vor sa se scada numarul de accidente, este strict speculativ.
          Last edited by Cezar; 26 September 2013, 13:15. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Domnilor, masurile de curmare a violentei pe sosele, trebuie luate ACUM; se pare ca s-a ajuns prea departe cu aceasta nepasare, duplicitara. In momentul la care vorbim, mai mult ca sigur, undeva in Romania un om e victima unui accident rutier; aveti idee ce implica asta pe plan social, individual?
            Este dovedit faptul ca privatiunile de tot felul, sunt cele mai sigure masuri de indreptare a individului, din "specia" de care pomeneam deunazi, aceea cu infractiunea inoculata in sange.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Eu, in principiu, militez pentru aplicarea legii, lucru care nu se intampla.

              Si daca dai legi dure, iar bizonii vor lasa doua poze cu Caragiale tovarasului politist ce se va schimba? Ia lasa-l 6 luni (in decurs de un an) sa mearga cu taxiul (amenda oricum nu-l intereseaza) si vezi dupa aia cum se comporta.

              Problema mea cea mai mare este aia cu tercerea pe rosu. La cum este pusa acum (o luna pe bara), mi se pare ok.

              P.S. Daca aveam toate semafoarele cu cronometru, sa moara caii mei de nu era ok. Opream cand mai aveam 5 secunde din verde ca sa fiu sigur, cu toate ca-mi luam injuraturi de la cei din spate. Dar sa stau tot timpul cu ochii pe semafor ca sa nu cumva sa ma vada garcea si sa ma lase pe bara 2 ani, inseamna ca nu mai sunt atent la nimic altceva.
              Last edited by vitriol; 26 September 2013, 13:30.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Sa vezi ce se intampla in Constanta cu semafoarele cronometrate: toata lumea PLEACA pe rosu! Nu mai zic de trecut pe rosu. E haos.

                Comment


                • Pai de ce pleaca aia pe rosu? Politia ce face in timpul asta?
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Aşteptaţi voi să facă ordine numai Poliţia...
                    Pe vremuri exista ceva ce se numea opinia publică, acum cică s-ar numi societatea civilă. Care la noi e sublimă, dar lipseşte cu desăvârşire. Şi nu mă refer la faptul de a-i educa în trafic pe ceilalţi, dar măcar a-l face atent, de exemplu, când îşi lasă maşina pe carosabil şi încurcă circulaţia sau când aruncă mizeria din maşină ori dă maneaua la maxim între blocuri... Eu am făcut-o, să ştiţi, cu unii d-ăştia ce făcuseră obicei din a parca prin zona unde locuiesc, cu maneaua la maxim şi am satisfacţia că măcar am scăpat de ei de prin zonă, că sunt sigur că nu i-am civilizat.

                    Apoi, lucrurile astea se schimbă şi prin educaţia de acasă. Câţi dintre cei care au copii destul de mari să conducă o maşină, şi-au educat cum trebuie odraslele? Sau măcar să le testeze comportamentul de la distanţă?

                    Eşti oripilat de anumite chestii, dar faci gură doar pe furumuri. Hmmm... apoi zici că nu se aplică legea. Aiurea, se aplică, fiindcă nu-s chiar toţi poliţiştii corupţi, da' aşa ne place nouă să generalizăm, că ne pricepem.
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • Bre nea Ursa, unde se aplica nene legea daca astia trec pe rosu de dimineata pana seara? De aici a plecat toata treaba cu legea asta, ca cica trece lumea pe rosu si se lasa cu morti.
                      La catre treceri pe rosu vad in fiecare zi, daca s-ar aplica legea o saptamana (nu zic o luna) cred ca s-ar circula in timpul saptamanii ca intr-o zi de duminica.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Stati linistiti ca in anii trecuti erau mai multe accidente si mai multi morti...
                        Oricum, vorbim vorbe, e tardiv, deja s-a anuntat de cateva zile ca nu e cazul de permise suspendate pe doi ani, la trecerea pe rosu, ca exemplu.

                        Solutiile viabile sunt de ordin social educativ, care se fac de la o varsta frageda si chiar si asa, dureaza minim o generatie pana se vad rezultatele. Astia nu sunt in stare sa faca un recensamant si noi vrem solutii ACUM...
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Pai de ce pleaca aia pe rosu? Politia ce face in timpul asta?
                          Pana la urma se rezuma totul la bagat pumnul in nas. Primaria le-a oferit semafoare sincronizate, cronometrate, bulevarde relativ mari, drumuri cu foarte putine gropi si parcari suficiente. Care este rezultatul?
                          Se pleaca pe rosu, chiar daca vede ca mai are 3 secunde pana se face verde, trece de pe o banda pe alta fara semnalizeze, parcheaza aiurea folosindu-se de butonul salvator de avarii, sunt agresivi s.a.m.d.
                          Astia au infrastructura, au drumuri, au tot ce le trebuie. Pana la urma trebuie sa vina Politia sa le dea cu bulanul peste picioare ca sa se comporte corespunzator.


                          Omul trebuie sa invete sa respecte legea si sa nu se abata de la ea, ca altfel e haos.
                          Lipsa infrastructurii nu este un motiv pentru nerespectarea legii!

                          Comment


                          • Eu doar cand citesc si vad ca EXISTA astfel de discuții, astfel de probleme, ma crucesc si realizez nivelul si mentalitatea din țara asta ! Alții au ajuns pe LUNA acum 50 de ani...

                            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                            Comment


                            • ... şi ca un superior ce te afli, ne faci şi nouă o sinteză despre ilustra ta părere?
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                Lipsa infrastructurii nu este un motiv pentru nerespectarea legii!
                                Nimic mai adevarat.

                                Iata si pozitia mea, vizavi de "scuzele", invocate de unii pentru a incalca legea.
                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Dupa parerea mea lipsa unei infrastructuri la nivel european, nu e un motiv serios, pentru a nu a avea o legislatie dura in privinta infractiunilor; rutiere in cazul de fata.
                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Deci, dupa d.ta si altii care or mai fi, lipsa unor sosele ca in vest, e un motiv sa mergi cu 120km/ora in localitate, sa nu acorzi prioritate (nici macar trenului), sa bei la volan, adica exact cele mai des intalnite incalcari ale Codului Rutier? Sincer sunt stupefiat. Deci de aia sunt incalcate aceste reguli.
                                Last edited by IancuMIC; 26 September 2013, 17:01.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google