Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In general, ma declar de acord cu sanctiunile drastice prevazute in proiectul noului Cod Rutier, cu o singura conditie; incalcarea legii sa fie dovedita. Asta inseamna ca Politia va trebui sa se doteze cu tot ceea ce este necesar pentru a aduce dovezile indubitabile in cazul incalcarii legii; nu a putut aduce dovezi ca ai incalcat legea, esti negustor cinstit. Dupa parerea mea, in acest caz s-ar reduce cazurile de contestatii, precum si procesele interminabile, care uneori, sunt folosite ca si portita de evitare a sanctiunilor.
    De asemeni introducerea unor pedepse, in cazuri dovedite evident, de sicane in trafic; le stiti voi foarte bine, nu e cazul sa exemplific. Imaginile de pe camerele montate pe auto, sa constituie probe administrate in cazul unor incalcarii ale legii rutiere sau de oricare ar fi ea; astfel teama ca ai putea fi surpins, atunci cand te dai in spectacol in spatiul public, ar potoli poate astfel de manifestari si de ce nu recompense, in unele cazuri. Doamne fereste nu ma gandesc sa-mi ajustez bugetul cu o astfel de indeletnicire, dar uneori aceste imagini pot ajuta la prinderea unui criminal; am inteles ca in unele tari chiar se practica.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Nene Iancule pana la proba contrarie se cheama prezumtie de nevinovatie. Care poate fi rasturnata doar de probe incontestabile prezentate de acuzator in sprijinul sanctiunii dispuse. Cat timp nu poti proba, acel om este nevinovat. Imi pare rau ca o spun si pentru nemernicii care chiar incalca legea, dar aici este vina Militiei care desi are lege nu stie sa o aplice. Statul pierde enorm, dar mai ales cetateanul. Militia era mai eficienta in BD decat acum. Ce as vrea un capitan Panait in locul lui Dinita. Dinita nu-l poate interpreta nici macar pe Capsuna, nici pe Costel

      Comment


      • Nu cred ca m-ati inteles.
        De acuzatii dovedite, vorbeam; nu cuvantul politistului ca argument. Tocmai pentru a se evita interpretarile in stil personal, ca sa nu spun abuzive.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Te-am inteles stai fara grija. Ia fi atent la ce spun eu acum. Nu cu mult timp in urma propuneam spre discutie in acest forum sa facem noi munca de teren a Militiei (pana se pune ea la punct). Daca ai o inregistrare cu o incalcare a legii o upload-ezi pe un site special si Militia analiza si punea rezultatul analizei (transparenta). Apoi esti premiat pentru spiritul civic cu un procent din contraventie. Ei bine, cativa au sarit ca devenim o tara de securisti. Pai cum D-zeului sa evoluam ca natie daca stim ca ne deranjeaza ceva si nu luam masuri? Daca te deranjeaza melteanul care iti taie calea si ai inregistrarea din masina, atunci fa-l praf. La urma urmei o generatie trebuie sa taie raul de la radacina, altfel ramanem un popor de vaicareti, molai si lipsiti de activitate.

          Referitor la amenzi am un sfat pentru cei care o patesc:

          1) Daca vrei sange in instanta, completati obligatoriu locul cu mentiuni astfel incat sa fiti pregatiti cu strategia pentru proces. Judecatorul va citi doleantele voastre. Militianu chiar este obligat sa te puna sa completezi acolo (fara obiectii, nu sunt de acord cu ...)

          2) Semnati si luati procesul verbal imediat. Aveti 15 zile pentru contestatie. Daca nu-l iei atunci ei ti-l trimit prin posta. Si ai 15 din momentul primirii. Cum posta functioneaza bine si tu nu esti pe acasa, zilele de contestatie trec.

          A se citi OG2/2001 precum si lege-az.ro sunt numeroase spete cu amenzi. De asemenea cazurile CEDO pe prezumtia de nevinovatie, la o cautare cu Google despre contestare proces verbal sau plangere contraventionala, veti gasi tone.

          Comment


          • Caz real la mine, cei din zona pot confirma. Eram in concediu si ma deplasam de la Baile Felix catre Stana de Vale. La un moment dat, la iesirea (credeam eu) dintr-o localitate al carei nume nu-l mai retin, mi-au dat flash-uri cam toti cei de pe contrasens ca sa ma anunte de prezenta unui radar. Bun pana aici, m-am conformat si nu am trecut de 85 km/h. Dupa o curba la stanga, pe camp, pe drum in urcare radarul ... pozitionat in afara benzii pe care veneam eu si catre sensul meu de mers. Cum m-au vazut ca vin cu fabuloasa viteza 80-85 km/h imediat a sarit politistul din dreapta si mi-a facut semn sa trag pe dreapta. M-am conformat, am coborat si a picat "bomba": "Domnule sofer, de ce circulati cu 85 km/h in localitate". V-o jur, ultimele case erau la vreo 5 km in urma, eram pur si simplu pe camp. I-am replicat respectivului agent ca sa nu-i fie cu suparare, da' eu nu vad nicio casa, un grajd, un cotet de caine, ceva acolo care sa formeze o localitate ... Replica a fost bestiala, ai vazut vreun semn de terminare de localitate dupa casele de mai jos ? ... pauza, dreaq daca-mi mai aduceam aminte. Si-mi zice tot el, satul asta (zau ca nu mai tin minte cum se cheama) are 14 sau 18 km lungime si case sunt doar cateva doar la intrare si la iesire, in rest camp, unde ma oprise, dealtfel, si pe mine. Ce faci la o faza ca asta, ca i-am dat dreptate, semn de [( ... ) sau to be continued] puncte, puncte n-ai cum sa-i pui la terminarea ultimei case. Omul a fost destul de ok, mi-a dat doar un avertisment de bec ars.
            Stau si ma gandesc, dupa legea de vor sa o dea astia acum, de unde dracu scot 9600 RON pentru amenda si mai ales ce naiba fac 2 ani fara permis. De atunci, oricum, casc ochii dupa tablele de terminare de localitate mai ceva decat dupa cele de la intrare.
            Sa dea naiba daca aia de au formulat legea s-au intalnit cu astfel de situatii sa-i vad pe ei ce kko fac. Dar, vorba aia, corb la corb nu-si scoate ochii.
            Last edited by ady_p; 23 September 2013, 22:05.
            sigpic
            Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

            Comment


            • PVCC-ul corect intocmit are si el prezumtie de legalitate, atata timp cat pe PVCC este trecuta proba(caseta cu nr. bla bla bla), de unde chestiile astea cu probe in miscare si celelalte?

              Comment


              • Depinde la ce te referi cand intrebi? Fiecare abatere de la lege are particularitatile ei. Cand iti este arata proba de catre agentul constatator si este clara, esti in culpa, altfel ai tot dreptul sa contesti. Pe Urziceni erau radarele fixe, n-aveau omologare, toti care au contestat amenzile au castigat.

                @ady_p: amenzile mari maresc coruptia, mai ales intr-o tara precum Romania. abuzurile vor exista sa fiti siguri de asta. dar si o sa vedem ca niciodata instantele umplute cu plangeri contraventionale. nu vad care a patit-o are de platit mii de lei, carnet suspendat, sa nu caute ajutorul in instanta poate-poate. si iata cum va inflori business-ul baietilor destepti care te reprezinta in instanta fara sa mai mergi acolo. buna treaba dinita.
                Last edited by Winnie; 23 September 2013, 22:21. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Intri in intersectie cand mai sunt 2sec. pe verde si iesi pe rosu. Rezultat-sanctionare cu proba cand tu esti pe rosu, contesti treaba asta?

                  Comment


                  • Daca intru pe rosu sau portocaliu am doua optiuni:

                    - sa fiu omul bun - recunosc fapta si platesc imediat in 48 de ore
                    - sa fiu omul rau - nu recunosc si contest in instanta, sanse 99% sa castig daca politistul nu aduce proba.

                    Daca intru pe verde si el ma sanctioneaza cu atat mai mult voi contesta in instanta, pentru ca nu am facut nimic ilegal.

                    Comment


                    • Originally posted by Cromatic View Post
                      Intri in intersectie cand mai sunt 2sec. pe verde si iesi pe rosu. Rezultat-sanctionare cu proba cand tu esti pe rosu, contesti treaba asta?
                      Semnificatia semaforului, in momentul patrunderii intr-o intersectie conteaza, nicidecum al parasirii acesteia. In conditiile in care esti deja in intersectie, ceilalti participanti de pe drumurile laterale, NU au voie sa intre in intersectie, chiar daca semnificatia semaforului le permite acest lucru.
                      O masura de prevedere si de bun simt daca vreti, spune ca, daca mai sunt ~2 sec din timpul in care poti patrunde intr-o intersectie in care deja se circula bara la bara, te opresti.
                      @Winnie.
                      E amuzanta insistenta cu, care ii tragi cu cea culoare portocalie.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Apropo de pedepsele exagerate care vor sa le introduca si care nu sunt raportate la salariul mediu. Cazierul soferilor exista, dar Militia tine seama de el? Ar trebui sa fie luat in seama pe langa proba incontestabila in stabilirea cuantumului de amenda. Dupa mine daca abaterea nu este grava, l-as sanctiona doar cu avertisment (dupa consultarea cazierului). Runda 2 i-as da amenda minima. Daca omul are dosarul greu ii dau maximul amenzii de fiecare data. Nu poti sa iei pielea de pe cei care sunt incepatori (astia pica de fazani, cati militieni nu opresc pe cei cu lamaia in geam). Toti am trecut prin asta, la inceput este aventura sa fi singur in masina fara instructor. Ce nu intelege Militia este ca a conduce inseamna indemanare, atentie, intuitie si nu sa mai introduc ceva care le-ar putea influenta pe cele enumarate: FRICA DE AMENDA. Militia ar face bine sa iasa pe strazi, sa previna fenomenul, sa dea exemple pe la televizor. Sa-si imbunatateasca metodele de lucru. Dar vorbesc in van, pestele de la cap se impute.

                        Cu permisiunea dumneavoastra voi trata un capitol din legislatia rutiera: SENSUL GIRATORIU. Inainte de a intra in sensul giratoriu trebuie sa-ti stabilesti banda de urmat, apoi in sensul giratoriu regulile sunt simple:

                        - inelul interior 1 - faci rondul giratoriul si te inscri in functie de iesire
                        - inelul interior 2 - intri pentru iesire laterala pe a doua strada la dreapta
                        - inelul interior 3 - intri pentru iesire laterala pe prima strada la dreapta

                        Cum este posibil ca multi berbeci din inelul 1 sa faca manevra ca in inelul 3? La Romana, la Baba Nova, mi-au taiat calea de nenumarate ori astfel de imbecili. Nu mai spun ca nimeni nu semnalizeaza la intrare, in giratoriu, ci doar cand vrea manevra. Prostime multa. Astia au facut scoala de soferi, a sarit instructorul ora de giratoriu?

                        Cum este posibil in intersectii cu giratoriu sa o faci la stanga fara sa faci giratoriul? Desi exista clar indicator cu obligarea inainte. Exemplu giratoriul Baba Novac (dotat cu camere). Vin dispre Piata Muncii spre Dristor si vor sa o faca pe strada Dristorului sau Baba Novac, nu face giratoriul ci intra in intersectie si se propteste pe banda de tramvai si asteapta pana nu mai vine nimic din fata, apoi isi continua drumul. Daca pui o camera in doua unghiuri in acea intersectie garantez ca intr-o zi umplu visteria statului din amenzi (incontestabile). La fiecare nou semafor 5 - 6 incalca legea.

                        Deci, sofatul nu este doar indemanare ci iti trebuie si minte pentru el. Gresesti - platesti.

                        Comment


                        • FAIL!
                          Niciunu' dintre cele 2 exemple date de tine (Romana si Baba Novac), NU sunt considerate si NU functioneaza ca intersectii giratorii.
                          Nici pe departe.
                          La fel ca si intersectia sos. Mihai Bravu cu sos Iancului, pe directia B-dul Pache P. venind dinspre Miahai Bravu. Genu' asta de intersectii NU sunt giratorii!

                          Intersectia din p-ta C. de Gaule ar fi putut (pe vremuri chiar asa era) fi considerata intersectie cu sens giratoriu, DACA nu ar fi semaforizata si dirijata prin indicatoare (cedeaza si prioritate)...deci nici acolo nu e cazu'.
                          Last edited by Kojak; 24 September 2013, 10:57.

                          Comment


                          • Nea Winnie, nu te supara dar, deja ai dat-o pe...Petre Ispirescu.
                            ...
                            Haideti sa discutam pe marginea subiectului propus si anume noile sanctiuni din Codul Rutier; pareri, propuneri de sanctiuni care vi se par ca nu sunt suficient pedepsite, etc.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Mie imi par suficiente sanctiunile actuale. Doar ca nu se aplica.
                              Crescandu-le vom da posibilitatea unor giboni de militieni (nu toti) sa se umfle in pene ca ei au legea in mana, ca fac ei, stiu ei, dreg ei, amendeaza ei (multumesc sherparia ).

                              Comment


                              • Totusi e buna si inasprirea! prea multa golanie in trafic! e debandada nu jucarie!
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google