Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca urmare a" lipsei infrastructurii", 50% din masinile de pe sosea au statie emisie-receptie, iar 75% au macar detector radar.
    Poate sculele astea folosesc la depistatul gropilor din asfalt , nici prin gand nu imi trece ca soferii o calca peste limita de viteza (relativ decenta, 100 km/h pe un european e limita regasita si in alte tari pentru aceeasi categorie de drum).
    Parerea mea e ca soferul roman pleaca la drum cu premeditarea de a incalca macar regulile privind limita de viteza.
    Scuze se gasesc.

    Comment


    • Nu e 110?
      Si mai surprinzator este ca foarte multi au masini cu motoare mici si zburda peste aceasta limita de viteza.

      Comment


      • 110 e la super oferta, adica nu te amendeaza daca depasesti viteza cu pana in 10km/h, dar in lege scrie ca e 100km/h.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Originally posted by Cezar View Post
          Pana la urma se rezuma totul la bagat pumnul in nas. Primaria le-a oferit semafoare sincronizate, cronometrate, bulevarde relativ mari, drumuri cu foarte putine gropi si parcari suficiente. Care este rezultatul?
          Se pleaca pe rosu, chiar daca vede ca mai are 3 secunde pana se face verde, trece de pe o banda pe alta fara semnalizeze, parcheaza aiurea folosindu-se de butonul salvator de avarii, sunt agresivi s.a.m.d.
          Astia au infrastructura, au drumuri, au tot ce le trebuie. Pana la urma trebuie sa vina Politia sa le dea cu bulanul peste picioare ca sa se comporte corespunzator.
          Cand nu erau semafoare cronometrate nu pleca nimeni pe rosu, acum intr-adevar, cand mai sunt 2-3 sec. de rosu se pleaca dar intrarea efectiva in intersectie se face pe verde - cele 2-3 sec. dureaza pana demarezi si parcurgi cei 2-3metri pana la intrarea in intersectie. S-a format un trend cu plecarea in acest fel dar asta si pentru ca_culoarea galbena e ca si inexistenta, nici nu stiu de ce se mai foloseste pentru ca nu se mai poate respecta semnificatia ei din moment ce dureaza o fractiune de sec.

          Pentru celelalte, taximetristii sunt cei mai indisciplinati in trafic iar inafara lor, cocalari si smecheri sunt peste tot nu numai in Constanta.

          Comment


          • Tot legat de amenzi dar un offtopic - ROVINIETA. Probabil ati citit ca jegurile astea de la putere, care cica sunt reprezentatii poporului, doresc majoarea taxei cu 66%.

            Pe mine personal ma afecteaza, ies cu masina personala in weekend sau ocazional fortat de imprejurari. De ce nu platesc la zi pentru perioadele sub 30 de zile? Ce nevoie am de 7 sau 10 zile? Tocmai aici se bazeaza Guvernul sa scoata parleala, la cei care merg in weekend in afara oraselor si au nevoie doar 3 zile. Iar ei platesc 7 zile.

            Daca am o urgenta si trebuie sa ajung intr-o singura zi intr-un loc, ei ma forteaza sa cumpar o rovinieta de 22 de lei pentru 7 zile in loc sa iau una de 1 zi = 3 lei. Mare hotie si ticalosie cu aceasta rovinieta. Si nu este deloc ieftina.

            De ce nu platesc cat consum?
            Last edited by Winnie; 27 September 2013, 14:17.

            Comment


            • si mai pune si timpul pierdut pana iti fac o rovinieta...ba nu e semnal la statie, ba e picat sistemul numai probleme....si ca trebuie sa pastrezi chitanta 1 an dupa expirare ???wtf
              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

              Comment


              • SI acum perioada minima e de 7 zile! nu exista pt o zi Winnie! daca ar face si de o zi, evident ca ar fi bine!
                Keep walking...

                Comment


                • Originally posted by Winnie View Post
                  Tot legat de amenzi dar un offtopic - ROVINIETA. Probabil ati citit ca jegurile astea de la putere, care cica sunt reprezentatii poporului, doresc majoarea taxei cu 66%.

                  Pe mine personal ma afecteaza, ies cu masina personala in weekend sau ocazional fortat de imprejurari. De ce nu platesc la zi pentru perioadele sub 30 de zile? Ce nevoie am de 7 sau 10 zile? Tocmai aici se bazeaza Guvernul sa scoata parleala, la cei care merg in weekend in afara oraselor si au nevoie doar 3 zile. Iar ei platesc 7 zile.

                  Daca am o urgenta si trebuie sa ajung intr-o singura zi intr-un loc, ei ma forteaza sa cumpar o rovinieta de 22 de lei pentru 7 zile in loc sa iau una de 1 zi = 3 lei. Mare hotie si ticalosie cu aceasta rovinieta. Si nu este deloc ieftina.

                  De ce nu platesc cat consum?
                  O rovigneta anuala costa 100 si ceva de lei.
                  Ia una pe un an si ai scapat de grija.

                  La 3 lei pe zi iese 1000 lei anual. Nu mai bine dai 100 si ai scapat?
                  Daca ar fi la zi, n-ar fi doar 3 lei, ci vreo 5-10 lei, ca asa e normal.

                  LE: sunt prost - rovineta, nu rovigneta

                  Acum exista si posibilitatea de a o cumpara prin sms sau online.
                  Last edited by Cezar; 27 September 2013, 16:43. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • O capitală cu transport în comun occidental se dovedeşte misiune imposibilă. Aglomeraţia îi face pe şoferi să nu ţină cont de benzile speciale pentru autobuze, nici dacă sunt protejate cu stâlpi de plastic, de aproape o jumătate de metru înălţime...


                    Uitati ANIMALELE! Incredibil ....au ajuns sa faca GARDURI, stalpi si degeaba! ....daca eram la rutiera puneam echipaje pe zonele respective 2-3 luni si ii #$#@$ la sange! Incredibil....si vine IorR5 si ne spune acum de Slavici si Agarbiceanu si mandrul popo(u)r roman....

                    Comment


                    • Intrebarea care se naste. Cum poate fi stapanita acesta "specie", de care vorbeam deunazi? In nici un caz prin programe de educare; am senzatia ca din cauza acestei tagme, am ajuns in situatia de a ne pomeni cu niste amenzi de-ti rup portofelul.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Arsi la buzunar. Insa arsi groaznic de tare.
                        Un amic, elvetian, mi-a zis ieri cum a luat el amenda de 500 euro pentru ca nu si-a sters geamul TOTAL, ci doar partial, de zapada.

                        Comment


                        • Pai din cauza ăstora vor autoritățile sa înăsprească legea in halul ala....macar sa se si APLICE. Nasolul ala de Ponta, daca era baiat deștept lansa program de angajari masive in politie. Sa fie multe echipaje non stop pe strada...cu aplicarea legii s-ar aduce bani buni la buget!

                          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                          Comment


                          • Daca Rovinieta este 100 lei pe an maine imi fac una

                            Comment


                            • Originally posted by PCH View Post
                              ...lansa program de angajari masive in politie. Sa fie multe echipaje non stop pe strada...
                              La ce folos sa fie multi da' prosti?

                              Comment


                              • @winnie robineta este 28 de euro la logan, adica 126 de lei pe an. e superoferta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google