Viteza Prea Mica Pe Un Drum Judetean . Cum Se Sancţionează?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    In postul #39 zici ca
    Articolul ala nu se refera la tine, ci doar la cei care nu pot depasi 50 km/h prin constructie.
    ... iar in postul de mai mai zici si altceva(acelasi lucru pe care l-am spus si eu). Pai conform celor spuse de tine si Eu pot sa am o problema tehnica la un moment dat si sa nu mai am voie sa circul pe autostrada. Din cele doua posturi, nu te contrazici cumva?

    Situatia accidentului care tot o aduci in discutie nu o sa stea niciodata in picioare deoarece in acest caz circulatia va fi dirijata de catre agenti de politie rutiera caz in care este valabil strict ce spune politistul, celelalte reglementari nemaifiind valabile.

    Si ca sa-ti dau un exemplu si mai concludent in linia trasata de tine: sa presupunem ca pe un drum oarecare(altul decat autostrada), in zona de actiune a indicatorului "viteza minima obligatorie 80km/h" are loc un accident de circulatie, pai situatia asta iti va mai permite sa respecti indicatorul in conditiile in care se va crea o coada de 5km. asa cum spui mai sus si vei circula bara la bara? Nu e aceeasi situatie fortuita pe care o tot aduci in discutie si pe autostrada?
    In situatii particulare de genul asta sunt articole de lege care precizeaza clar ce obligatii au ceilalti participanti la trafic iar reglementarile de pe sectorul de drum respectiv nu mai pot fi respectate dar inca odata, sunt situatii cu totul particulare reglementate de alte articole de lege, din momentul in care politia rutiera restabileste circulatia, intra din nou in vigoare toate reglementarile de pe sectorul de drum respectiv, acelasi lucru e valabil si pe autostrada.

    Comment


    • #47
      .si a vehiculelor care ... din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h".
      Cauza in sine poate fi doar una tehnica.
      Indicatoarele ce obliga la o anumita viteza minima se refera la cel dintre volan si pedale care trebuie sa biciuiasca atelajul in asa fel incat sa respecte ce se indica pe acea portiune de drum.

      Comment


      • #48
        Un articol menit sa faca lumina in acest caz.

        Comment


        • #49
          Eu ma retrag aici din discutie, pentru ca, oricum, am impresia ca vorbesc cu peretii. Eu va dau argumente logice si voi veniti cu ce a scris Roxana Neagu. Poate ca daca m-as fi facut si eu ziarist, m-ati fi crezut orbeste chiar daca va spuneam ca pamantul este plat.
          Nu ies din discutie pentru ca va dau dreptate, ci pentru ca observ ca nu am cui sa-i explic niste lucruri esentiale.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #50
            ca a va lamuriti mergeti pana la iesirea spre pitesti unde la intrarea pe A1 exista indicatoarele alea smechere cu afisaj si unde este uneori semnalizata limita minima de viteza de 50. ala e singurul loc unde am vazut vreodata limitare de viteza minima in romania.
            personal nu am auzit niciodata de oameni care sa ia amenda ca merg prea incet pe vreun drum de orice fel in Romania dar in acelasi tip nu am vazut nici mopede/scutere/carute/tractoare pe vreo bucata de autostrada. am vazut biciclisti si pietoni in schimb :d
            voi discutati aprins pe o chestie care in romania e ceva desprins din basmele de ispirescu: aplicarea legii.
            mai bine, pentru ca tot e we, o bere rece face cat 10 argumente.

            Comment


            • #51
              Am aflat un raspuna intr-un final . Nu o sa fi amendat pentru ca ai circulat cu 20km/h prin oras , in schimb daca incurci fluenta traficului fara un motiv intemeiat esti bun de plata . Gen : te plimbi cu 30km/h si asculti muzica tare (cel mai intanlit caz) , la mine in oras si astia cu transportu de persoane au avut o perioada cand mergeau extrem de incet intre statii . Dar si-au revenit si circula mai normal acum . Practic te fortau sa tai linia continua

              am mai deschis discutia asta pe un forum(general) si acolo toti sunt zmei , ca ei merg cu 20km/h , pot sa tina 10 masini in spate ca politia nu le poate face nimic . chiar daca merg asa , pentru ca se plimba si ascult muzica , sau ce mai fac ei ...

              Parerea mea este ca singura sansa sa scapi de amenda este sa observe unu din aia 10 nebuni ca pur si simplu iti bati joc de ei .... si cu siguranta ai sa fi bubuit

              Doamne ajuta !
              Last edited by ibogdannn; 26 May 2013, 13:06. Reason: Automerged Doublepost
              sigpic

              Comment


              • #52
                Acum,,te intreb @Bogdan...Tu cat ai rezista in spatele unuia din asta?
                Cum ai reactiona?

                Sau intreb si alti colegi de pe aici..Cum ati reactiona sau cat veti rezista in spatele unui astfel de specimen ce merge cu 20 la ora pe un bulevard liber?
                Last edited by Ivan Marian; 26 May 2013, 13:51.

                Comment


                • #53
                  @Ivan Marian:
                  Maxim 30 sec.?
                  1 minut maxim daca sunt f. relaxat si destins

                  Comment


                  • #54
                    Prima data le dau un mic claxon , daca vad ca tot nesimtit este ... ii dau claxon pana cand se duce pe dreapta , 9/10 sunt pisoi cand treci pe langa ei .

                    Nu stiu cum reactionati voi , dar practic nu suport sa ma tina in curu lui cu 20-30km/h , inteleg cand ai o problema , dar cand te plimbi .... sau mai ti si mana pe geam cu tigara ...mrrr
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      Pai,,aia e..pana vine politia pt o amenda,,il "amendeaza" alti soferi din trafic.
                      Intamplarea face ca eu sa stau pe Calea Rahovei stradal. Tot ce merge "subturat" pe bulevard este foarte repede corectat. Si politia te impinge de la spate cu un BUZZ din ala specific lor daca te vede ca ai un comportament ciudat in trafic,,adica, ca mergi incet fara sa ai vreun semnal stanga/dreapta activat. Daca nesimtirea celui vizat continua,atunci te opresc imediat.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google