Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se poate achizitiona rovinieta anticipat? In cazul meu, expira pe 25 octombrie, si teoretic trebuie sa o cumpar pe 26 octombrie, insa daca se anunta vreo scumpire intre timp, as putea sa o achizitionez de-acum dar incepand cu data de 26 octombrie?

    Comment


    • Se poate, cu maxim 30 de zile inainte de inceperea valabilitatii.
      E o chestie buna sa o cumperi acum, o sa economisesti 4 euro daca se mareste tariful anual de la 28 la 32 de euro.

      Comment


      • Nu vad de ce nu s-ar putea; la mine expira la inceputul fiecarui an si de fiecare data am cumparat-o inainte de sarbatori, respectiv 18-20 dec.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • ORDIN nr. 769 din 1 octombrie 2010 (*actualizat*)
          privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania

          ART. 3
          (1) Tariful de utilizare se achita in avans pentru perioade de valabilitate de: o zi, 7 zile, 30 de zile, 90 de zile sau 12 luni.
          (2) Perioadele de valabilitate se determina astfel:
          a) o zi - ziua corespunzatoare datei pentru care a fost achitat;
          b) 7 zile - ziua corespunzatoare datei de inceput a valabilitatii si urmatoarele 6 zile;
          c) 30 de zile - ziua corespunzatoare datei de inceput a valabilitatii si urmatoarele 29 de zile;
          d) 90 de zile - ziua corespunzatoare datei de inceput a valabilitatii si urmatoarele 89 de zile;
          e) 12 luni - ziua corespunzatoare datei de inceput a valabilitatii si pana in ziua anterioara aceleiasi zile a anului urmator inclusiv.
          (3) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), pentru autoturisme si pentru vehiculele de transport marfa cu MTMA mai mica sau egala cu 3,5 tone, perioada minima pentru care se poate achita tariful de utilizare este de 7 zile.
          (4) La solicitarea utilizatorului, achitarea tarifului de utilizare si emiterea rovinietei se pot realiza cu cel mult 30 de zile inainte de data de inceput a valabilitatii.
          (5) Perioada de valabilitate a rovinietei incepe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator si expira la ora 24,00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.
          (6) Daca ziua de inceput a valabilitatii este ziua in curs, valabilitatea rovinietei incepe de la ora achitarii tarifului de utilizare si expira la ora 24,00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achita

          Comment


          • Am inteles, mersi pentru raspuns.

            Comment


            • Valabilitate rovigneta

              Salut, am si eu o intrebare si anume:
              daca locuiesc in bucale si circul pe centura (nu ies de pe ea), imi trebuie rovigneta? am cautat si pe site-ul lor si nu am gasit nimic.
              Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

              Comment


              • Pe toate DN-urile in interiorul municipiilor resedinta de judet si municipiilor, esti scutit de rovinieta. Adica intre indicator de intrare in localitate si indicator iesire din localitate.
                Centura e DN. Cu indicatoarele, te descurci tu.

                Comment


                • @Stepway,
                  Depinde pe unde iesi din Buc.
                  Important e sa belesti ochii dupa portalele cu camere ale CNADNR-ului, daca ai asa ceva pana in centura, te-au taxat!
                  De ex. la iesirea prin Militari spre A1 pe I. Maniu, ai portal amplasat inainte de centura (parca). Fix unde se tremina b-dul si incepe A1, chiar la baza rampei pasajului.
                  Alte ex., daca iesi prin prelung. Ghencea - Domnesti pe centura, n-ai portal, scapi.

                  Comment


                  • La iesirea din militari, sunt camere dar nu de rovinieta.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Originally posted by Kojak View Post
                      Depinde pe unde iesi din Buc.
                      Important e sa belesti ochii dupa portalele cu camere ale CNADNR-ului, daca ai asa ceva pana in centura, te-au taxat! De ex. la iesirea prin Militari spre A1 pe I. Maniu, ai portal amplasat inainte de centura (parca). Fix unde se tremina b-dul si incepe A1, chiar la baza rampei pasajului.
                      ies pe la imgb si fac stanga spre danubiana, am de mers pe cb cam 50-100 m

                      Comment


                      • @darksid3, da? inseamana ca le-am confundat. Or fi alea de la al 2-lea pasaj.

                        Aaaaa, daca iesi pe la IMGHEBau, n-ai niciun stres, acolo n-ai camere de genu'.

                        Comment


                        • Pe A1, singurele camere de rovinieta, sunt ka km 70.
                          Cele de la km 21, sunt pentru un proiect pilot.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Aha...e bine de stiut.

                            Comment


                            • Si functioneaza non stop alea de la km 70?

                              Ca am uitat la un drum de Valcea de rovigneta (am plecat vineri -> m-am intors duminica) si mi-am amintit luni.

                              Comment


                              • E la noroc
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google