Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai tocmai bre, ca nu e chiar asa de clar. Invoci o procedura ca sa demonstrezi ceva.
    Daca nu aveai de invocat o procedura, litera legii ar fi sunat astfel: " o data ce masina este inmatriculata, numerele provizorii Nu mai sunt valabile"

    PS: nu ma supar, pt ca spui adevarul De aceea am si adus in discutie interpretare per a contrario.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Sa vorbim cu legea in fata, nu cu ce va gavareste dealerul sau televizorul:

      Art.13. - (1) Autovehiculele si remorcile se înmatriculeaza permanent sau temporar la autoritatea competenta în a carei raza teritoriala proprietarii îsi au domiciliul, resedinta ori sediul, în conditiile stabilite prin reglementarile în vigoare.
      (2) Autovehiculele din dotarea Ministerului Apararii Nationale, a Ministerului Administratiei si Internelor, precum si cele ale Serviciului Român de Informatii se înregistreaza la aceste institutii si pot, dupa caz, sa fie înmatriculate în conditiile prevazute la alin.(1).
      (3) Pâna la înmatriculare, vehiculele prevazute la alin.(1) pot circula cu numere provizorii, pe baza unei autorizatii speciale eliberate de autoritatea competenta.

      Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!


      Eu zic asa, mergeti voi cu numere negre in portbagaj si cu cele rosii pe masina, doamne fereste sa accidentati vreun pieton, ca o sa dati declaratii tomuri intregi de ce aveti alte numere pe masina, cand militia in nemarginita ei bunavointa v-a inscris in baza de date si pe CIV alte numere. Eu cred ca aici e vorba de caz penal, daca faceti buba.

      Tot din Codul Rutier
      Art.15

      5) Este interzisa punerea în circulatie a unui vehicul, înmatriculat sau înregistrat, care nu are montate placute cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare atribuite de autoritatea competenta ori daca acestea nu sunt conforme cu standardele în vigoare, precum si în cazul în care certificatul de înmatriculare sau de înregistrare este retinut, iar dovada înlocuitoare a acestuia este eliberata fara drept de circulatie sau termenul de valabilitate a expirat.

      Adica autoritatea rutiera va atribuie un numar definitiv, e in baza de date, pe civ, pe talon, si voi mergeti cu alea rosii.
      Din ce ai bolduit tu acolo, nu rezulta decat ca legiuitorul, in marinimia lui nemarginita, te lasa sa circuli, totusi, cu masina pana o inmatriculezi - adica nu o tii pe dreapta pana iti iei talonul si numerele.
      In al doilea text de lege, imi spune ca trebuie sa am montate placute de inmatriculare sau de inregistrare date de ei, deci nu am voie sa-mi fac eu de capul meu niste tablite pe care sa scriu "BO$$69". Ba mai mult decat atat, imi spune ca "sau termenul de valabilitate a expirat". Contrazice-ma te rog, daca gresesc.

      Eu am cautat sa gasesc si o sanctiune pentru asa ceva, dar fara succes. Exista un principiu simplu in drept si anume ca "ce nu este interzis, este permis".

      Deja ma supar pe tine daca imi pui citate de Gelu Finutu' care a auzit si el in carciuma pe cineva, dar nu stie mai multe detalii. Te stiu un om capabil sa inteleaga niste concepte.
      Last edited by vitriol; 7 August 2014, 15:17.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Pai nu-i chiar asa nea Vitroale: "ce nu e scris ca nu e permis, implicit e permis".
        Legea nu e foarte clara, de aceea apar protocoale de interpretare ce au greutate in instanta. Indiferent ca ne place sau nu.
        Fondul lui nea K este corect. Forma legii nu prea. Insa, in cele din urma tot o iei in bot daca mergi cu ambele numere. (doar daca militia are un avocat destept, ceea ce nu e cazul, ca nu se prezinta la proces decat un bou de jurist).

        Comment


        • Cred ca nu ai inteles ce inseamna nr. fals. Repet, infractiunea de conducere a unui autoturism cu nr. fals inseamna ca tu sa ai pe masina placutele de inmatriculare ale altui autoturism (seria de sasiu face diferentierea), la nr. provizorii si nr. definitive este aceeasi serie de sasiu !

          Comment


          • Eu din asta am inteles ca pot folosi masina, cu numerele provizorii, pana o inmatriculez (adica scot de la militie numerele permanente, sper ca macar asta e clar), si nu mai departe de momentul ala.

            (3) Pâna la înmatriculare, vehiculele prevazute la alin.(1) pot circula cu numere provizorii,

            Eu zic sa puneti numarul rosu pe fata si ala negru pe spate. Doar aveti acte pentru amandoua.


            Deci e legal, dam cu asta... zin zin si facem pace, e bine? Nu tin sa demonstrez nimic.
            Last edited by mr.K; 7 August 2014, 15:23.

            Comment


            • Originally posted by vitriol View Post
              Exista un principiu simplu in drept si anume ca "ce nu este interzis, este permis".
              Alte exemple:
              - limita de viteza e clar stipulata, dar se sanctioneaza depasirea cu mai mult de 10km/h a ei;
              - la culorile galben si rosu ale semaforului trebuie sa opresc, dar se sanctioneaza doar trecerea la culoarea rosie.

              Comment


              • - la culorile galben si rosu ale semaforului trebuie sa opresc, dar se sanctioneaza doar trecerea la culoarea rosie.
                Dupa ce Cod Rutier ai luat tu permisul?
                Art.99. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
                ..............
                15. nerespectarea semnificaţiei culorii galbene a semaforului;
                .......

                - limita de viteza e clar stipulata, dar se sanctioneaza depasirea cu mai mult de 10km/h a ei;
                Aia e marja de toleranta, 10km/h. In alte tari e tolereanta e de 6% din viteza legala pe acel tronson, adica 3 km/h pe raza unde viteza legala e 50 km/h. Tari civilizate as adauga, nu gen Romania unde permisul il obtin pana si tiganii analfabeti .

                Repet, infractiunea de conducere a unui autoturism cu nr. fals inseamna ca tu sa ai pe masina placutele de inmatriculare ale altui autoturism (seria de sasiu face diferentierea), la nr. provizorii si nr. definitive este aceeasi serie de sasiu !
                Eu ma refeream la numere valabile sau nu.
                Last edited by mr.K; 7 August 2014, 15:46. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Eu zic sa puneti numarul rosu pe fata si ala negru pe spate. Doar aveti acte pentru amandoua.


                  Deci e legal, dam cu asta... zin zin si facem pace, e bine? Nu tin sa demonstrez nimic.
                  Nu cred ca vrea cineva sa demonstreze ceva si nu prea vad de ce ar merge cineva cu numerele rosii atata vreme cat le are pe cele "negre" in portbagaj.
                  Noi aici discutam idei - constructive, zic eu - nu stam la barfa ca babele.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    si nu prea vad de ce ar merge cineva cu numerele rosii atata vreme cat le are pe cele "negre" in portbagaj.
                    Eu vad,,,ca sa faca economie la bani si sa nu mai plateasca rovinieta cand pleaca in concediu 13 lei pe saptamana e o mare paguba,,e taxa la pod pe o tura dus la Constanta.

                    Comment


                    • Pai ideea sa folosesti numerele rosii in continuare pana la expirarea autorizatiei e pur si simplu trasnita.
                      De aia si intreb: daca sunt ambele numere legale, pot merge cu unul rosu pe fata si cu cel negru pe spate?
                      Ca dupa spusele cuiva, nu e vorba de numere false, chiar daca eu am precizat ca ma refer la valabilitatea lor.
                      Are militia ceva de comentat? Dupa spusele voastre, ambele numere (provizorii si definitive) sunt ale masinii, am acte pentru amandoua, deci nu vad un impediment. Deci, tot ce nu e interzis, e si permis, nu?

                      Comment


                      • Nu Si daca umbli cu ambele, e nasol. Te poate articula.
                        Chiar acum am intrebat-o pe sotie, ca ea e avocat mult mai activ decat sunt eu, si mi-a confirmat ce am zis mai sus: "interpretare per a contrario". Alta cale nu exista. Adica mi-s prost ca ma leg de lipsa anularii valabilitatii, pt ca ea este de la sine inteleasa.

                        Comment


                        • Salut,
                          Mi-a expirat rovinieta pe 3 august si de abia acum mi-am dat seama. In acest timp am facut un drum de vreo 50km in judetul Giurgiu si un drum pe Bucuresti-Pitesti. Exista vreo sansa sa scap de amenda?
                          In cat timp ar trebui sa fiu instiintat de amenda?

                          Comment


                          • La mine a venit PV din iunie pe la inceput de august. Deci ...e ok. Mai asteapta. Pe de alta parte, am mers cam doua saptamani fara si a venit doar o amenda de la Draganesti Vlasca.

                            Comment


                            • Se da o singura amenda la 30 de zile de circulat fara rovinieta.
                              Slabe sanse sa scapi fara amenda pe Bucuresti-Pitesti si Bucuresti-Giurgiu.

                              Comment


                              • Stiut faptul ca rovignieta nu se poate recupera daca ai vandut masina intreb si eu..cumperi masina noua,ai numerele de pe masina veche si inmatriculezi masina noua cu acele nr.Poti circula asa pana expira rovignieta actuala sau iti iei amenda automat?Iti iei sigur daca te opreste si ti cere rovignieta..
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google