Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Folosesti niste numere ce nu mai sunt valabile, ti se pare ok?
    Numerele rosii se cereau inapoi inainte, daca nu te prezentai cand te chemau, aveai si sume suplimentare de platit, functie de numarul de zile de intarziere. Dar intr-o tara de rahat, unde nici nu mai ai cum sa-ti radiezi masina pe care o vinzi si ajungi la mana cumparatorului, se pare ca nu mai exista reguli.

    Cu asta, inchei off-ul.

    Comment


    • Ai perfecta dreptate!
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Originally posted by abc View Post
        Corect este sa predai la schimb numerele rosi cand le iei pe cele negre.
        In 2005 cand mi s-a dat masina de serviciu, puteam sa ma duc la politie cu numerele rosii si sa-mi iau 35 de lei, dar nu era treaba mea sa fac asta pentru ca era un om in firma care se ocupa cu inmatricularile.
        In 2007 cand am luat masina mea, m-am dus si am predat numerele la politie si mi-am luat 35 de lei, dar nu mă obliga nimeni sa fac asta. Ei oricum pot folosi numerele tale (le dau altcuiva) dupa ce le expira valabilitatea. Iti dadeau 35 de lei ca sa nu mai consume tabla si vopsea pentru a face altele.

        Originally posted by leutzul View Post

        Nu este nicio infractiune daca mergi cu nr. provizorii valabile si masina este inmatriculata definitiv.
        Corect!

        Originally posted by mr.K View Post
        Folosesti niste numere ce nu mai sunt valabile, ti se pare ok?
        Nu exista nicio lege care sa anuleze valabilitatea numerelor rosii dupa ce au iesit numerele definitive. Daca legea spune ca sunt valabile o luna (nu aia de pe cer ), atunci inseamna ca poti merge fara probleme pana cand le expira valabilitatea.
        Last edited by vitriol; 7 August 2014, 12:51.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Acum nu iti mai da nimeni 35 ron inapoi... De ce sa le dau? Sa imbogatesc statul roman? Le tin amintire
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Citat:
            Original a fost postat de leutzul Vezi Post

            Nu este nicio infractiune daca mergi cu nr. provizorii valabile si masina este inmatriculata definitiv.
            Corect
            Ca sa nu mor prost, e chiar legal? Nici contraventie nu e?
            In ce priveste Dovada scrie clar ca isi inceteaza valabilitatea cand ti se da talonul masinii, nu? Cum sa mai fie valabile numerele rosii, atunci?
            Ba mai mult, pana si pe dovada eliberata la preschimbarea talonului, scria ca is iinceteaza valabiulitatea la eliberaraea talonului.
            Adica sunt niste date care se pot verifica, mie mi-au dat talonul si numerele definitive dupa 7 zile, dar eu ca smecherul mai merg pe numere rosii si dovada ? E la libera mea alegere cu ce numere merg?
            Last edited by mr.K; 7 August 2014, 13:02.

            Comment


            • Probabil legiuitorul s-a gandit la varianta in care numerele definitive sunt scoase, bagate in baza de date, dar eu ca cetatean n-am ajuns la politie sa le ridic pentru ca am iesit cu masina pe poarta dealer-ului, mi-am facut bagajele si am plecat in concediu timp de-o luna (fac turul tarii, spre exemplu), iar numerele definitive nu se pot elibera decat din orasul unde domiciliez.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Asta e cu totul altceva, eu vorbeam de situatia cand exista semnatura ta ca ai ridicat numerele definitive si talonul, dar mergi in continuare cu numerele rosii.
                De cand ai ridicat talonul, dovada nu mai e valabila.
                Deci nu mai ai act valabil penru acele numere rosii.

                Comment


                • Nu cred ca o valabilitate o anuleaza pe cealalta.
                  Cel putin nu-mi aduc aminte sa fi citit ceva in acest sens.
                  E vreun articol ce spune ca valabilitatea nr. rosii inceteaza o data cu emiterea celor definitive?
                  Stiu doar ca au valabilitate 30 de zile, si nu se stipuleaza nicaieri despre anularea valabilitatii lor.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    De cand ai ridicat talonul, dovada nu mai e valabila.
                    Deci nu mai ai act valabil penru acele numere rosii.
                    Cum sa nu am? Nu-mi opreste nimeni autorizatia provizorie atunci cand mi se elibereaza talonul si numerele definitive.
                    Daca ma opreste politia pe strada si ii arat autorizatia valabila, crezi ca o sa stea sa se intereseze sa vada daca am semnat eu de ridicare a celor de mai sus? Nu, pentru ca nu are temei legal, din moment ce eu am o autorizarie provizorie valabila.

                    Scrie acolo pe autorizatie "aceasta autorizatie este valabila 30 de zile de la, pana la", fara nicun alt amendament.
                    Attached Files
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      In ce priveste Dovada scrie clar ca isi inceteaza valabilitatea cand ti se da talonul masinii, nu?
                      Unde anume scrie asta, ca eu nu am vazut pe ale mele?

                      edit: ba chiar mi-a recomandat dealerul sa-mi fac rovinieta incepand cu data cand expira nr. rosii, mai scutesc un ban. Si evident sa circul cu nr. rosii pana atunci, chiar daca intre timp am inmatriculat-o.
                      Last edited by dr_p; 7 August 2014, 13:35.

                      Comment


                      • Sa vorbim cu legea in fata, nu cu ce va gavareste dealerul sau televizorul:

                        Art.13. - (1) Autovehiculele si remorcile se înmatriculeaza permanent sau temporar la autoritatea competenta în a carei raza teritoriala proprietarii îsi au domiciliul, resedinta ori sediul, în conditiile stabilite prin reglementarile în vigoare.
                        (2) Autovehiculele din dotarea Ministerului Apararii Nationale, a Ministerului Administratiei si Internelor, precum si cele ale Serviciului Român de Informatii se înregistreaza la aceste institutii si pot, dupa caz, sa fie înmatriculate în conditiile prevazute la alin.(1).
                        (3) Pâna la înmatriculare, vehiculele prevazute la alin.(1) pot circula cu numere provizorii, pe baza unei autorizatii speciale eliberate de autoritatea competenta.
                        Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!


                        Eu zic asa, mergeti voi cu numere negre in portbagaj si cu cele rosii pe masina, doamne fereste sa accidentati vreun pieton, ca o sa dati declaratii tomuri intregi de ce aveti alte numere pe masina, cand militia in nemarginita ei bunavointa v-a inscris in baza de date si pe CIV alte numere. Eu cred ca aici e vorba de caz penal, daca faceti buba.

                        Tot din Codul Rutier
                        Art.15

                        5) Este interzisa punerea în circulatie a unui vehicul, înmatriculat sau înregistrat, care nu are montate placute cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare atribuite de autoritatea competenta ori daca acestea nu sunt conforme cu standardele în vigoare, precum si în cazul în care certificatul de înmatriculare sau de înregistrare este retinut, iar dovada înlocuitoare a acestuia este eliberata fara drept de circulatie sau termenul de valabilitate a expirat.

                        Adica autoritatea rutiera va atribuie un numar definitiv, e in baza de date, pe civ, pe talon, si voi mergeti cu alea rosii.
                        Last edited by mr.K; 7 August 2014, 13:49. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Eu as vrea sa vad articolul ce anuleaza valabilitate, pt ca ce ai pus acolo "pana la inmatriculare, pot circula cu", nu inseamna ca anuleaza valabilitatea unor numere de inmatriculare.

                          Comment


                          • Pentru tine o sa se scrie articol separat, daca nu intelegi ce inseamna PANA LA INMATRICULARE. Pentru mine e mai mult decat clar.

                            Comment


                            • Sau ar putea inseamna prin interpretare per a contrario.

                              Bre, eu ziceam valentele legale, nu interpretarile sociale. Eu chiar ma luam de litera legii, ca doar am facut si dreptul, ce dracului
                              Last edited by Cezar; 7 August 2014, 13:56. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Acum nu te supara pe mine, dar cine nu a facut dreptul in ziua de azi, pana si vecinul meu politist, cu scoala de subofiteri de la Campina...bravo lor celor care au facut facultatea si stapanesc fenomenul, nu au facut-o de umplutura.

                                Daca trebuiau lamuriri, legiuitorul ar fi completat articolul, dar e clar.

                                Am cautat subiectul pe alte forumuri, poate gasesc niste cazuri concrete, n-am gasit decat (sau am gasit decat -cum spun bucurestenii ) asta:

                                Scenariul e simplu: daca te opreste politia (si numerele rosii atrag!) tu vei prezenta un talon (sau te cauta ei prin statie) si vor descoperi ca ai masina inmatriculata dar ca circuli cu numere false! Se cheama caz penal adica. Am un coleg care s-a chinuit vreo 2 ani sa scape de un dosar penal exact pe acelasi subiect, a luat numerele definitive dar le-a pus in portbagaj si a mers cu alea rosii. Nu mai stiu detaliile, dar eu zic ca te scumpesti la tărâţe. Iar cu rovigneta, iesi in fiecare zi din oras? Daca da, asta e, un milion de lei pe an trebuie sa-l dai. Daca nu, iei d-alea de-o zi, de-o saptamana etc.
                                O fi sdau nu adevarat, voi decideti. Merita riscul? Voi decideti.
                                Last edited by mr.K; 7 August 2014, 14:10. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google