Ajutor.Amenda Radar.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor.Amenda Radar.

    Va salut.Hai sa va zic povestea.In primul rand masina este pe numele tatalui meu,deci amenda a venit pe numele lui.Scrie cam asa:

    "In conformitate cu prevederile art.39 din O.U.G. nr. 195/2002,republicata,privind circulatia pe drumurile publice,va solictiam sa ne comunicati in termen de 5 zile,datele de identificare ale persoane care la data de 15.02.2009 ora 01:27:04:00 a condus auto marca DACIA SD cu numarul de inmatriculare B42PMV deoarece la data respectiva a fost inregistrat cu ajutorul mijloacelor tehnice certificate de supraveghere a traficului in localitatea COMARNIC ca a depasit regimul legal de viteza,circuland cu 89 km/h.
    Proba se face cu foto:6865/266(numai la solicitarea Instantei de Judecata).
    Va aducem la cunostinta ca in cazul necomunicarii datelor solicitate sau al informarii eronate sunteti pasibili de sanctiune contraventionala,conform art.102 alin(1) pct.14 din O.U.G. nr. 195/2002,republicata, cu 9-20 puncte amenda.
    Va solicitam sa completati si sa returnati prezentul formular.
    (Viteza legala in zona monitorizata video este 70 km/h pentru autovehicule din categoria A si B)
    Agent constatator Agent Marisoiu Mihail".

    Am fost la munte,era 2 noapte,eram 2 masini,eu ma tineam dupa ala,el a fost prins cu 87 km/h.Cum sa mergi la 2 noaptea cu 70 km/h si 100 in afara.Toti mergeau repede,ajungeam maine la munte in stilul asta.
    Problema:nu imi este de amenda,daca era pe numele meu nici nu o plateam,dar a venit pe numele tatalui meu,si e cam nasol,vreau doar sa-l scot pe el din joc.Ce sa fac sa completez formularul cu datele mele,il trimit,si cand imi vine amenda acasa nu platesc sau stiu eu?
    Va multumesc anticipat.Va salut.
    Last edited by Pacco; 24 February 2009, 13:05.
    sigpic

  • #2
    Pai indiferent pe cine treci , amenda vine acasa cu punctele de rigoare drept bonus . Si daca nu o platesti in 48 ore de la primire o platesti dupa aceea majorata cand platesti impozitul . Vb cu soferul , ca tot erati in grup la distractie , poate sunteti in grup si la sanctiuni .
    B -X X - DDF x 2

    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

    Comment


    • #3
      Cred ca tatal tau va trebui sa completeze formularul,el va putea preciza ca ai fost tu la volan.Eu asa as proceda.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #4
        eu am trimis datele prin fan curier si am pus sa lateasca ei taxele. cand a ajuns scrisoare ei nu au vrut sa o ridice. nu mai mi-a venit nimic, astept sa vad acum
        sigpic

        Comment


        • #5
          Completezi cu datele tale si trimiti la adresa aia sau nr. de fax. Nu stiu exact ce urmeaza mai departe, ma gandesc ca iti vor trimite procesul verbal cu numele tau pe el cu care te duci si achitzi la posta. Pt 89 km/h pe DN1 o sa ai doua puncte de amenda. Nu mai stiu cat e punctul de amenda, cred ca cincizeci si ceva de lei. Dar daca achitzi in 48 de ore de la data cand ai primit plicul cu procesul verbal este la jumate.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #6
            Originally posted by gogoasha69 View Post
            eu am trimis datele prin fan curier si am pus sa lateasca ei taxele. cand a ajuns scrisoare ei nu au vrut sa o ridice. nu mai mi-a venit nimic, astept sa vad acum
            corect... asa mi se pare cel mai ok de procedat )
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #7
              6-8 puncte amenda si 4 pct penalizare
              Depasirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;
              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

              Comment


              • #8
                De acord cu tine D-FENS, dar pe sectorul ala de drum limita de viteza este de 70 km/h. Deci se incadreaza la depasirea vitezei intre 10 si 20 km/h.In cazul asta amenda este de doua puncte. Iti spun sigur ca m-au luat si pe mine in Sinaia cu 87km/h si am platit in 48 de ore doar contravaloarea unui punct de amenda.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Ai dreptate,in cazul lui Pacco se aplica 2 pct.
                  Imi cer scuze...
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #10
                    Intra la categoria 11-20. Limita de viteza pe segmentul respectiv era 70 km/h. Deci 2-3 puncte amenda si 2 puncte penalizare. De unde au scos ei 9-20 puncte, habar n-am, probabil ca nici ei nu stiu, dar daca e sa fie ceva, merita sa ii dai in judecata.
                    Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                    Comment


                    • #11
                      Nici militienii nu cunosc si nici nu aplica legea cum trebuie,o stim cu totii,din pacate pt noi.
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • #12
                        Deci pana la urma nu am scapare.Trimit datele mele,platesc si asta e.Oricum nu conteaza cate puncte imi da ca oricum nu fac eu prea des puncte.Ultimele puncte primite au fost anu trecut prin vara.Asta e.Multumesc mult pentru raspunsuri.Va salut.
                        @Rebe:cea cu 9-20 de puncte i se aplica tatalui meu in caz ca refuza sa trimita formularul.Asa zice legea x.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          hai ma ca stie rebe ca si asa are ea probleme cu legislatia
                          si pacco n-ai ce face trimite datele si asta e dar vezi sa nu ai vreo 13 puncte sa iti ridice permisu
                          laureate 1.5l, albastru marin

                          Comment


                          • #14
                            9-20 puncte din cate stiu eu se aplica numai pentru persoane juridice.poate e masina pe firma
                            Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                            Comment


                            • #15
                              9-20 puncte in caz ca trimiti date false sau refuzi sa le trimiti...vi-a explicat si omul mai sus dar nu cititi
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google