Ajutor.Amenda Radar.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    dupa ce primesti amenda sunt doua posibilitati:
    ori o platesti, ori o contestezi; a face contestatie dupa ce ai platit-o nu cred ca mai are vreun rost. e ca si cum prima oara esti de acord cu ea si ziua urmatoare nu mai esti...si instanta cred ca va tine cont si de acest lucru.
    a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

    Comment


    • #92
      Limita de viteza era de 50 km/h si amenda a fost de 360 de lei.Tata a platit 180 de lei pe degeaba.Sunt sigur ca nu am avut viteza aia,de-aia o sa contest PV.Daca greseam cu adevarat plateam,dar....
      Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!Astept si alte sugestii!

      Comment


      • #93
        Cred ca multi dintre noi vorbim discutii, fara sa cunoastem subiectul. In cazul primirii unei amenzi contraventionale la regimul circulatiei rutiere, legislatia in vigoare prevede posibilitatea achitarii in 48 ore a jumatate din minimul amenzii PREVAZUTE DE LEGE si nu a jumatate din amenda stabilita de agentul constatator. Deci daca pentru depasirea cu 32 Km/h a vitezei prevazute pentru un tronson minimul este de 300Ron, in 48 h platesti 150 Ron chiar daca amenda a fost de 360, 500 sau 1000 Ron.

        Comment


        • #94
          intra pe amenda.ro si acolo este tot ce iti doresti in materie de scuze,motive etc ca sa te poti scoate in instanta(nu fac reclama site-ului dar eu am scapat de 2 amenzi cu ideile ce le-am deprins de acolo) este ff interesant ca si inspiratie cum sa ataci un pv,etc
          nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

          Comment


          • #95
            odata platita amenda, contestatia nu are niciun rost. trebuia facuta intai contestatia. oricum motivul pe care il invoci tu, nu are nicio baza legala, pe cand ei vor veni in instanta cu o fotografie care va demonstra ceea ce scrie in pvcc. ps: contestaia va fi depusa la judecatoria in a carei raza teritoriala se afla unitatea din care face parte agentul constatator si va fi solutionata tot de aceasta...asa ca, daca nu se afla la tine in judet, vei mai cheltui alti bani pentru deplasare.

            Comment


            • #96
              Mi-a venit si mie azi acasa una mica din noiembrie 2008 de 95.5Km/h pe un sector cu limita 50km/h, pe DN7.
              Stiu ca incasez 6 pct. de penalizare pe permis insa nu stiu cate puncte de amenda.
              Poate sa-mi zica cineva daca e vb. de 8pct de amenda?
              Mersi anticipat

              Comment


              • #97
                Sunt 6 puncte amenda, deci in jur de 350 lei.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #98
                  Am si eu o intrebare pentru cei care tot intrebati cum sa contestati amenzi in conditiile in care stiti ca a-ti incalcat legea. Daca iesiti din tara nu conteaza unde si veti fi amendati pentru depasirea vitezei legale veti mai cauta subterfugii pentru a scapa de amenda?

                  Comment


                  • #99
                    Cand cineva intreaba cum sa conteste un pv de contraventie nu inseamna neaparat ca a incalcat normele de circulatie.
                    Ma bucur pentru tine ca n-ai facut cunostinta cu abuzurile politistilor si sper sa n-ai ocazia vreo data.
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • Originally posted by TopCat View Post
                      Cand cineva intreaba cum sa conteste un pv de contraventie nu inseamna neaparat ca a incalcat normele de circulatie.
                      Ma bucur pentru tine ca n-ai facut cunostinta cu abuzurile politistilor si sper sa n-ai ocazia vreo data.
                      Si stii de ce ?????????????????? Pentru ca incerc si am reusit pina acum sa ma incadrez in a respecta legea in proportie de cel putin 85%. E un procent onorabil tinind cont de conditiile in care circulam. Iar daca se va "intimpla" sa am probleme cu un Garcea voi muri cu el de git daca eu am dreptate. Problema stii care este? Ca primim acasa fotografia cu faza in care incalcam legea si noi "unii" ne chinuim sa scapam de amenzi demonstrind ca Garcea nu stie legea. BRAVO noua!!!!! Stim legea si ce demonstram???Ca suntem mai rai decit un Garcea care ori cunoaste ori nu cunoaste legea e condamnat sa traiasca de pe urmele ei !!!!
                      Am permis de 21 de ani si o singura amenda luata pe drept pentru ca nu aveam trusa medicala si stingator. Repet daca am dreptate mor cu Garcea de git!
                      Last edited by Daniel 67; 13 March 2009, 23:47.

                      Comment


                      • Ia sa circuli in Bucuresti sa vezi ce mai respecti regulile de circulatie )))
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Daniel 67 View Post
                          Ca primim acasa fotografia cu faza in care incalcam legea si noi "unii" ne chinuim sa scapam de amenzi demonstrind ca Garcea nu stie legea.
                          Pentru cunostinta ta generala, in Romania nu s-a trimis nici macar o fotografie pana acum, acasa. Fotografiile se pastreaza 6 luni si le poti vedea doar in instanta.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • ba da...am vazut personal un proces-verbal trimis acasa de cei de la rutiera Bacau, cu fotografie luata de camerele fixe de pe DN2-E85 din Nicolae Balcescu. (masina fotografiata din spate, numarul de inmatriculare foarte clar).
                            asta a fost toamna trecuta.
                            a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                            Comment


                            • @Daniel 67:
                              Si cam ce intelegi tu prin "a muri su Garcea da gat" ? Nu cumva a face contestatie?...
                              Vezi? Nici tu nu ai fost de acord decat cu una din sanctiunile primite. Deci, contestatie...
                              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                              Comment


                              • Tocmai am vazut procesul verbal si la rubrica alte mentiuni este trecut faptul ca eu recunosc fapta si refuz sa semnez.Eu nu am zis asa ceva si boul de politist nu m-a intrebat daca am ceva de mentionat!Nu mai pot de nervi!
                                Maine merg sa depun contestatie si o sa i-o cer si pe ma-sa ca daune!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google