Prezoane Roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, azi mi-am montat jantele Art pe care le-am comandat. Prezoanele pe care le-am primit in pachet sunt prea lungi si le am dus la un strungar. I-am spus s tai din ele 4 filete. Ce ziceti? Dintanta totala de la cap la cap i-am zis sa fie 49. Credeti ca este problema?

    Comment


    • In cazul in care se folosesc suruburi (prezoane) cu 2 filete, se potrivesc piulitele din link-ul de mai jos? ma refer la conul de strangere.

      http://www.ebay.co.uk/itm/Racing-Com...item43c5139df5

      Comment


      • Eu, sincer, cred ca o sa imi caut un set de piulite "de DACIE", D1Spec-urile astea care le am si orice piulita de aluminiu, e de show si cam atat, nu prea am incredere in ele deloc.

        Acum am vazut ca alea sunt otel forjat.
        sigpic

        Comment


        • Salut. Pentru jantele de aliaj originale logan este nevoie de alte prezoane decat cele care vin cu jantele de tabla? Eu am montat un astfel de set de prezoane pe jantele de aluminiu, si totul pare ok. Profilul conic vine exact cu cel al jantei, lungimea este mai mult decat suficienta. Vad ca sunt tot felul de prezoane, probabil pt tot felul de jante, dar jantele de aliaj pe care le-am pus sunt modelul Alium, de logan. Deci, ce alte probleme ar putea fi?
          Last edited by balooo; 25 March 2014, 11:00.
          sigpic

          Comment


          • Sunt niste suruburi de jante de tabla care merg perfect si pe cele de aluminiu. Altele nu, au alt unghi al conului de asezare. Mai citeste, ca nu e lung topicul.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Am citit, dar problema e alta: unghiul de asezare se potriveste perfect. Asta testata si pe jantele Sinaia. Intrebarea mea de fapt era daca cele pt jante de aliaj nu au cumva o saiba cu acelasi unghi conic ca, la momentul strangerii sa nu frece direct pe conul jantei. Ce e drept eu cand am strans prezoanele, am pus putina vaselina pe filet care a ajuns bieninteles si pe supprafata conica de contact dintre prezon si janta, ca sa nu frece acolo. Deci daca unghiul se potriveste perfect, mai este nevoie de alte prezoane?
              sigpic

              Comment


              • Nu. Si eu am pe jantele de iarna de tabla suruburile de la jantele sinaia, caresunt fara saiba conica.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Originally posted by btecus View Post
                  Am citit, dar problema e alta: unghiul de asezare se potriveste perfect. Asta testata si pe jantele Sinaia. Intrebarea mea de fapt era daca cele pt jante de aliaj nu au cumva o saiba cu acelasi unghi conic ca, la momentul strangerii sa nu frece direct pe conul jantei. Ce e drept eu cand am strans prezoanele, am pus putina vaselina pe filet care a ajuns bieninteles si pe supprafata conica de contact dintre prezon si janta, ca sa nu frece acolo. Deci daca unghiul se potriveste perfect, mai este nevoie de alte prezoane?
                  Vaselina pe prezon...excelenta treaba !

                  Comment


                  • Mai bine zis, vaselina nu are ce cauta pe nici o portiune a surubului rotii (filet ori con!)
                    Asta in primul rand.
                    In al doilea rand: am set de roti, jante tabla+anvelope iarna+suruburi simple, dedicate acestor jante si jante aliaj (ale masinii)+anvelope vara+suruburi cu saibe conice.

                    De ce am ales alte suruburi pentru setul de iarna?
                    Simplu, portiunea de contact e cu totul alta (am avut prima data un singur set de suruburi, pentru toate cele 8 roti si nu mi-a placut deloc ce am vazut)
                    Alt motiv?
                    Initial unele masini, pentru jantele de aliaj aveau suruburi fara saibe.
                    Am patit-o la masina tatalui meu: am crezut ca rup masina-n doua, nu se desfaceau!

                    Atunci am inteles diferenta.

                    Setul de suruburi pentru jantele de tabla, undeva pe la 60-70lei (nu am fisierul masinii, ca va spuneam exact cat am dat pe ele).
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • +1 .
                      Prezoane cu saiba pentru jantele de aliaj ; prezoane "de fabrica" pentru jantele de tabla.
                      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                      Comment


                      • Se potrivesc antifurturile de mai jos pe jantele de aliaj originale Logan (Bran) ?
                        In link scrie ca se potrivesc pentru ambele tipuri de jante originale, voi spuneti ca pentru jantele de aliaj trebuie prezoane cu saiba, pe mine ma intereseaza deci daca astea din link se potrivesc.

                        http://www.amazon.co.uk/RENAULT-1998...g+wheel++bolts

                        Am inteles, nu poate sa-si dea nimeni cu parerea.

                        Cine a cumparat masina cu jante Bran din fabrica, cum sunt prezoanele ? - cu saiba sau con fix 60* ?
                        Last edited by Cromatic; 7 February 2015, 10:27. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Prezoanele de 19 (tip mai vechi) prin mai mult pe filet decat astea de 17 mai noi? Ma intereseaza sa prinda un pic mai mult, eu avand de 17 pe jante de aliaj. Daca nu ma insel alea de 19 au 26 mm
                          Last edited by andreyi; 16 March 2015, 11:29.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google