Faruri Dacia Logan "Angel Eyes"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt posesori de faruri cu angel eyes care sa aibe pus si xenon ?? Daca da, de cat timp folositi aceasta combinatie (angel eyes + xenon) ? Ce putere are xenonul respectiv ?? si ...nu in ultimul rand ...nu a inceput sa vi se topeasca farul ?? Multumesc anticipat celor care au sa`mi raspunda !

    Comment


    • Eu am avut vreo jumate de an...xenon pe ele si nu s-a topit nici un far.
      Xenon de 35 w
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • Originally posted by Cristi_Xp View Post
        Eu am avut vreo jumate de an...xenon pe ele si nu s-a topit nici un far.
        Xenon de 35 w
        si de ce ai scos xenoanele?

        Comment


        • Originally posted by grassu View Post
          Sunt posesori de faruri cu angel eyes care sa aibe pus si xenon ?? Daca da, de cat timp folositi aceasta combinatie (angel eyes + xenon) ? Ce putere are xenonul respectiv ?? si ...nu in ultimul rand ...nu a inceput sa vi se topeasca farul ?? Multumesc anticipat celor care au sa`mi raspunda !
          xenonul se incalzeste cu mult mai putin decat becur cu incandescenta, deci nu ar trebui sa ai nici o problema. de altfel, fara xenon, pui farurile alea doar ca sa te afli in treaba, ca prea multa vizibilitate nu vei avea.

          Comment


          • Originally posted by quant55 View Post
            si de ce ai scos xenoanele?
            ca am lovit masina si tre sa imi cumpar altele
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • Originally posted by grassu View Post
              Sunt posesori de faruri cu angel eyes care sa aibe pus si xenon ?? Daca da, de cat timp folositi aceasta combinatie (angel eyes + xenon) ? Ce putere are xenonul respectiv ?? si ...nu in ultimul rand ...nu a inceput sa vi se topeasca farul ?? Multumesc anticipat celor care au sa`mi raspunda !
              Eu am 35w si pe scurta si pe lunga ,este suficient.De topit farurile s-a mai discutat,nu de la xenon se trage ci de la becuri dealea jmechere de la piata care au scris pe ele XENON PLASMA.
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • Originally posted by dan.gutu View Post
                Eu am 35w si pe scurta si pe lunga ,este suficient.De topit farurile s-a mai discutat,nu de la xenon se trage ci de la becuri dealea jmechere de la piata care au scris pe ele XENON PLASMA.
                ai modificat instalatia ca la faza lunga sa-ti ramana aprinsa si faza scurta? ca altfel ma intreb cum te descurci cu latenta becului xenon la trecerea de pe faza scurta pe faza lunga.

                Comment


                • Acolo ai dreptate...tre neaparat facuta chestia asta.Plus ca lunga nu mi se pare destul de puternica...
                  Last edited by Cristi_Xp; 19 May 2008, 20:43.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • Originally posted by quant55 View Post
                    ai modificat instalatia ca la faza lunga sa-ti ramana aprinsa si faza scurta? ca altfel ma intreb cum te descurci cu latenta becului xenon la trecerea de pe faza scurta pe faza lunga.
                    Lucrez la chestia asta dar nu prea am timp,dar se pot monta niste condensatori pt. inmagazinarea curentului si la aprinderea fazei lungi sau la flashuri nu mai apare intarzierea,dar cea mai buna solutie este aprinderea simultana a ambelor becuri pe lunga,cu ajutorul unor diode si relee.In cazul asta plusul se ia direct de la baterie.
                    LOGAN--> <--TOYOTA

                    Comment


                    • Originally posted by dan.gutu View Post
                      Lucrez la chestia asta dar nu prea am timp,dar se pot monta niste condensatori pt. inmagazinarea curentului si la aprinderea fazei lungi sau la flashuri nu mai apare intarzierea,dar cea mai buna solutie este aprinderea simultana a ambelor becuri pe lunga,cu ajutorul unor diode si relee.In cazul asta plusul se ia direct de la baterie.
                      chiar este necesar sa pui aceste diode? ai cumva schema instalatiei electrice a farurilor? daca iesirea la faza scurta vine direct din releu, ar trebui sa nu "dea inapoi" din faza lunga. iar pe lunga doar se monteaza un releu suplimentar pentru fiecare bec de faza lunga+scurta. e posibil sa mai apara o problema daca se merge pe aceasta varianta cu lipsa sarcinii si eroare de bec ars pe bord

                      Comment


                      • Originally posted by quant55 View Post
                        chiar este necesar sa pui aceste diode? ai cumva schema instalatiei electrice a farurilor? daca iesirea la faza scurta vine direct din releu, ar trebui sa nu "dea inapoi" din faza lunga. iar pe lunga doar se monteaza un releu suplimentar pentru fiecare bec de faza lunga+scurta. e posibil sa mai apara o problema daca se merge pe aceasta varianta cu lipsa sarcinii si eroare de bec ars pe bord
                        Si unde arata eroarea de bec ars la Logan ?
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • Originally posted by dan.gutu View Post
                          Si unde arata eroarea de bec ars la Logan ?
                          daca nu gresesc prea rau, iti tine aprins si indicatorul de faza scurta si pe cel de faza lunga pe bord

                          Comment


                          • Uite ca nu stiam treaba asta,deci daca ai un bec ars se aprind ambii martori ?
                            LOGAN--> <--TOYOTA

                            Comment


                            • Eu am avut un bec ars,si nu am avut nici o "eroare" in bord de genul ala...pur si simplu mi`au zis la un filtru de Politie de frontiera ca am becul ars
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • Originally posted by dan.gutu View Post
                                Uite ca nu stiam treaba asta,deci daca ai un bec ars se aprind ambii martori ?
                                eu am detectat aceasta situatie cand nu aveam nici un bec din cele doua (cand montam hid-ul adica). nu am incercat sa vad ce se intampla daca unul merge si unul nu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google