Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut. La fel si eu ,fara probleme.Deci sa nu va fie teama.
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • A facut cineva ITP-ul cu sonda lambda anulata?
      Chiar sunt curios.
      ECUFix
      Please don't visit my homepage!

      Comment


      • Nu cunosc asemenea cazuri.
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • Dupa 2 zile de la remapare masina merge bine, trage motorul - dar tragea si inainte. Consumul pare sa fie ceva mai mic.
          Doc, poate ma lamuresti tu, la ce turatie am cuplul maxim dupa remapare si la ce turatie se taie injectia?
          Ex-loganist Prestige 1.6 16v
          Mai nou, franțuzist: Peugeot 407 2.0i

          Comment


          • Am MCV 1.6 16V cu 30.000km din noiembrie 2006 si abia astept sa fac o resoftare / remapare. va urmaresc de multa vreme si imi este clar ca voi avea un spor de putere si de cuplu dar... Nu inteleg cum este posibila scaderea consumului de combustibil care se repeta la unii dintre noi pe forum. Ar fi un avantaj extraordinar, insa nu am gasit nicio firma care macar sa sugereze acest lucru. Exista aspecte tehnice (ex. la aceiasi viteza, scaderea turatiei motorului dupa resoftare) care ar putea explica eventualele scaderi de consum la care fac referire unii dintre cei care au recurs la remapat? Consumul ar putea scade la mersul in oras sau la drum lung si la ce interval de viteza? In lipsa unor explicatii tehnice plauzibile am sentimentul ca afirmatiile respective sunt pur subiective si tin de modul in care proprietarii au utilizat propriul vehicul dupa resoftare...

            Stie cineva vreo oferta de pret (150-200 ron) pentru a doua masina personala dusa la remapat? Pe langa logan MCV vreau sa-mi duc si Clio Symbol 1.4 din 2005 la resoftat cam in acelasi pret... Nu inteleg de unde diferentele de tarife atat de mari intre Dacia si Renault atat cat ele traiesc in simbioza...
            Last edited by cflorinc; 7 July 2009, 22:24. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • In primul rand, viteza la aceeasi turatie ,ca si dinainte de remapare, va fi la fel.
              Consumul, daca scade, scade putin, am citit pe forum, undeva la 0.2-0.5 max ( dar nu pot garanta pe cele spuse ). Acum motivul scaderi este soferul. In sensul ca, atunci cand accelerezi simti ca masina trage la turatii mai joase, iar tu ( presupunand ca nu te uiti ca mine la turometru inainte sa schimbi viteza ) vei schiba vitezele la turatii mai mici astfel scazand si consumul. Desigur, majoritate, dupa remapare au tendinte de a calca mai mult pedala.

              Comment


              • Singura mea explicatie plauzibila este ca dupa remapare tu iti vei conduce masina la fel ca inainte...singura diferenta e ca vei apasa un pic mai putin acceleratia ca sa mergi ca inainte.La mine chiar consuma mai putin...in oras...in afara e tot pe acolo
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Originally posted by cflorinc View Post
                  Exista aspecte tehnice (ex. la aceiasi viteza, scaderea turatiei motorului dupa resoftare) care ar putea explica eventualele scaderi de consum la care fac referire unii dintre cei care au recurs la remapat? ... Nu inteleg de unde diferentele de tarife atat de mari intre Dacia si Renault atat cat ele traiesc in simbioza...
                  Turatia va fi exact aceeasi la o viteza data si dupa remapare, nu poti schimba rapoartele de transmisie ale cutiei...
                  Diferenta dupa remapare este ca daca nu te "mananca" talpa rau, vei obtine aceleasi performante mai usor, deci vei consuma mai putin...
                  Diferenta intre Renault si Dacia la preturi de remapare, este aceeasi ca si la service ...Esti "abonat" la alt club mai "select" din momentul in care ai ales Renault...
                  Last edited by detail; 7 July 2009, 23:53.

                  Comment


                  • @doc si ceilalti: va promovati produsele pe thread-urile dedicate.
                    Multumesc pt intelegere.



                    @racingcode: toti cei ce au facut reclama, au fost sanctionati.

                    Comment


                    • Sal. Pe 8 iul 09 am facut remaparea la MCV 1.6 16V la dimsport si sunt f. multumit. Am mers vreo 2 zile inainte sa va spun ceva impresii, sa fiu cat mai putin subiectiv (din pacate numai prin oras si n-am putut depasi 80km/h). Iata: masina nu mai imi e sugrumata, este mai vioaie, raspunde mai bine la reprize, glasul motorului a devenit mai sportiv ca inainte la peste 4000rpm, iar aerul conditionat parca nu mai ia din putere ca inainte. Deci DA remaparii. Sunt extrem de nerabdator acum sa o alerg un pic la drum, sa vad comportament la urcus si chiar incarcat. de miercuri o sa am ocazia, plec in vacanta. Va scriu cand revin in Bucuresti.
                      snaky, mumus & detail, multam pt lamuririle legate de consum, voi merge mai atent...
                      Si totusi pentru masina sotiei, renault-ul symbol de 1.4? nu pot gasi nici o firma care sa ofere un pret bun de pana in 100E?...sa zicem ca am inteles diferenta dintre logan si renault si sunt dispus sa dau pana in 100E...

                      Sal. Pe 8 iul 09 am facut remaparea la MCV 1.6 16V la dimsport si sunt f. multumit. Am mers vreo 2 zile inainte sa va spun ceva impresii, sa fiu cat mai putin subiectiv (din pacate numai prin oras si n-am putut depasi 80km/h). Iata: masina nu mai imi e sugrumata, este mai vioaie, raspunde mai bine la reprize, glasul motorului a devenit mai sportiv ca inainte la peste 4000rpm, iar aerul conditionat parca nu mai ia din putere ca inainte. Deci DA remaparii. Sunt extrem de nerabdator acum sa o alerg un pic la drum, sa vad comportament la urcus si chiar incarcat. de miercuri o sa am ocazia, plec in vacanta. Va scriu cand revin in Bucuresti.
                      snaky, mumus & detail, multam pt lamuririle legate de consum, voi merge mai atent...
                      Si totusi pentru masina sotiei, renault-ul symbol de 1.4? nu pot gasi nici o firma care sa ofere un pret bun de pana in 100E?...sa zicem ca am inteles diferenta dintre logan si renault si sunt dispus sa dau pana in 100E...
                      Last edited by cflorinc; 10 July 2009, 17:52. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • ...anyway cflorinc sa conduci cu grija sa apuci sa ne scrii...sa nu crezi ca ti-ai transformat masina in racheta

                        Comment


                        • Daca pui problema asa legata de pret si de oferte, nu faci altceva decat sa creezi probleme celor ce vand produsul.
                          Totusi nu e bursa sa se negocieze ca la piata, discutile tehnice sunt una cele legate de pret alta.

                          Comment


                          • eu am 1.4 si l am remapat crede ma se simte si nu pateste masina nimic

                            Comment


                            • salut. vreau sa stiu care este cea mai buna firma pentru remapat ( pentru cei care au remapat deja)

                              Comment


                              • cei care au remapat...au facut-o intrun singur loc...majoritatea. eu am dacut-o la doc si ptr moment sunt multumit.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google