Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ce conteaza practic : nu ca puterea se obtine din turbina sau injectoare marite sau alte pompe de injectie.
    luam un caz concret motorul 1.6 16v 105cai de pe logan si 1.6 16v 113 cai de pe renault. la aceste 2 motoare exista vreo diferenta cat de mica intre biele pistoane arbore cotit segmenti cuzineti etc etc ? daca nu inseamna ca remaparea nu afecteaza absolut nimic. (nu mai stiu exact ce motor avea megane 2 sedan 1.6 16v de 113 sau 116. parca avea si vvti.) ajuta ti ma sa gasesc codurile acestor piese ( biele pitoane arbore cotit etc etc ) ale celor 2 motoare pentru a le compara daca sunt sau nu identice. daca sunt atunci un mare da remaparii fara nici un fel de dubiu.

    Comment


    • motoru 115 cp e motorul cu vvt , care nu se mai fabrica din cauza ca nu erau fiabile .
      meganeul nou are 110 cp , si din cate am vazut pe carfolie are compresie mai mica decat loganul k4m
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • cursa si alezajul sunt identice ? de unde compresia mai mica ? (intreb ca nu ma pricep aici )

        - la logan compresia e 9.8
        - megane 1.6 110 9.7
        - megane 1.6 113 10

        vazi ca pe carfolio se contrazic cu ce e pe site la dacia 1.6 de 105 are compresie 9.8 la dacia si are compresie 10 la carfolio. ce sa mai credem ??
        ideea e daca piesele interne in mioscare biele pistoate arbore etc sunt identice ca material si cote ?

        Comment


        • O diferenta clara exista intre Logan 1.6 16V si Megane 1.6 16V, calculatorul este diferit: unul are Sirius32 iar altul Sagem3000.
          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

          Comment


          • asta mai putin cred ca va influenta fiabilitatea motorului post remapare.
            am tot cautat pe net si nu am gasit pisesle respective ale celor 2 motoare. voi cauta pe la mag de piese auto. tare imi e ca sunt absolut identice deci este ilogic sa nu remapam.

            Comment


            • Originally posted by marx View Post
              .............................. ..............ajuta ti ma sa gasesc codurile acestor piese ( biele pitoane arbore cotit etc etc ) ale celor 2 motoare pentru a le compara daca sunt sau nu identice. daca sunt atunci un mare da remaparii fara nici un fel de dubiu.
              Da' pe noi nu ne intereseaza in mod deosebit daca sunt identice sau nu.
              Din atatea masini remapate n-am vazut vreun motor bulit din cauza asta.
              Dar de dragu discutiei desfacem firu-n patru si scormonim in cele mai adanci gauri maro.

              Comment


              • din cate stiu si primul si al 2lea motor de pe megane2 au fulie defazoare...
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • fulie defazatoare ce mai e ? am vorbit cu un prieten care e mecanic si care a desfacut odata un megane 1 1.6 16v 107 cai. adica asta de pe logan. zice ca internele ar fi absolut identice cu asta de pe megane 2 de 110 sau 115 cai.
                  si ca oricum motoarele sunt facute sa reziste fara probleme la o putere cu pana la 20 % mai mare decat stock. tocmai pt a fi fiabile.

                  Comment


                  • Şi eu am vorbit cu un prieten care mi-a spus acelaşi lucru.

                    Comment


                    • cu noxele sunt probleme dupa remapare ? a avut cineva probleme la itp ?

                      Comment


                      • Nu sunt. Am trecut eu ITP-ul fara spaga si cu remapare. Doar sa schimbi filtrul de aer inainte de ITP ca sa fii sigur(fara legatura cu remaparea se intampla si la cele stock).

                        Situatia e mai dificila daca se umbla la evacuare atunci da pot aparea probleme.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • Dupa ce am revenit la softul stock vad cat de greu e sa depasesti cu 1,4 mpi...

                          Comment


                          • De ce ai revenit la stock? Ce nu ti-a placut?

                            Comment


                            • Consum foarte mare pe gpl...

                              Comment


                              • as avea si eu o intrebare pentru cei cu remapare la 1.4.cand urcati o panta,nu mare,in treapta 3 sau 4,intre 2000-2500 de turatii,nu va tremura masina ca si cand nu ar avea benzina?zguduie asa,in brasov suntem 3 care numai dupa remapare a inceput sa faca,si daca se adevereste ca este asa,cred ca voi renunta la ea.cateodata si cand merg constant cu ea in treapta 4 face asa,ceea ce este foarte enervant,nu enervant.intrebare ar fi in special pentru cei care au remaparea la DOC,poate la altii nu face asa.mersi
                                Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google