Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ne invartim toti in jurul degetului: are cineva grafice dyno inainte si dupa remapare?
    Acelea spun totul, nu opinii subiective: merge mai "aerisit", mai "lejer", "trage bine", "plecare de pe loc greoaie"

    Comment


    • Sincer pe mine nu ma intereseaza ce poate pe hartie sau ce-mi arata hartiile ca ar putea, ma intereseaza cum se simte la mers, cum reactioneaza la o depasire, cum se misca cu/fara AC, etc
      Si da, se simte diferenta enorma, am detaliat putin pe topicul lui DOC legat de oferta lui de remapare.
      Consumul a ramas acelasi(intamplator este mai mic ca inainte, dar asta din cauza ca am nimerit un trafic ceva mai lejer in ultimele zile).
      ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
      Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

      Comment


      • Pe mine ma interesa pt benzina, nu pt dci.
        Am gasit raspunsul la intreabarile mele. ( oarecum)

        Comment


        • Cezar, n-am datele de dyno, pot numai sa-ti spun ca pe masurate, pe g-tech, cu cronometrul, pe distanta, metode empirice, ce mai... Dupa remapare s-au imbunatatit sensibil performantele masinii. Asta iti zice unul din cei care au incercat, nu se bazeaza pe impresii.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Multumesc pt raspuns.
            Am vazut cateva grafice de dyno...Si sunt imbunatatiri..Insa insuficiente.
            Adica 4-5 cai pe la sf plajei de rpm..

            Comment


            • Daca te uiti mai atens, ar trebui sa vezi curba de cuplu cum incepe sa urce mai devreme, deci cativa cai in plus pe toata plaja de turatii...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Daca esti baiat simtit, simti diferenta si la un 1.4.
                Nu-i absolut nimic specatculos, dar ce este face diferenta intre unu stock (care oricat il ''bati'' nu ma ia nici la demaraj si nici la viteza - pt ca ajung mai repede la 160) si unul remap.

                Comment


                • Pt 1.4 mpi.

                  Am mai gasit si alte grafice ce arata diferit.
                  Attached Files

                  Comment


                  • La motor de 1.4 in treapta 4-5 simti ceva in rest e cam aceeasi masina. Trebuie sa intelegem ca aceasta masina nu este construita ptr fuga curse. Eu de putin timp am remapare la masina . Ce-i care isi fac remapare la 1.4 pe moment nu simt acea putere pana nu face un drum lung . Consumul scade dar mi se pare ca masina se tureaza mai tare cand e motorul rece .. acestea sunt parerile mele .. as fi incantat si le aud si la alti baieti care au remapare la 1.4 . exista mai multe harti cu soft la aceste masini dar cea mai recomandata este cea care iti da 5 cp .. cealalta care iti da 6-7cp iti cam bate avansu dupa 100 km/h nu o recomand ptr ca am probato . Aveti grija ce puneti pe masini sa nu va treziti cu injectoarele in esapament )

                    Comment


                    • Eu am avut remapare la 1.6MPI-ul meu dar am renuntat la ea: motorul nu mai merge rotund ca inainte (vibratiile se accentueaza si e mult mai sensibil la benzina mai slaba (se aude avansul)).

                      Ce e drept, trage ceva mai bine dar face zgomot mai mare, vibreaza mai tare si nici nu mai merge rotund. La relanti are anumite momente (la cate 4-5 sec) cand se accentueaza vibratiile ptr 1 sec (il simti ca face putin "urat").

                      Am avut remaparea vreo 6 luni dar am renuntat. In plus dupa ce am renuntat unele zgomote de la cutie au cam disparut sau s-au diminuat (de la 2800-3200 se auzeau niste caraituri in sarcina mare (accelerare accentuata) ) ...

                      Nu zic ca remaparea e buna sau ca e rea, doar ca mie nu mi-a placut.

                      S.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • La intrebarea: remapat sau nu?, raspund categoric, da! Din cate am citit pe aici, multa lume nu simte mare diferenta, le tacane avansul si asa mai departe. Eu unu' ma declar pe deplin multumit de remapare si pot sa spun, nu ca e diferenta mica, e cu totul alta masina. Nu exagerez, dar merge mult mai bine decat un 1.6 stock din toate punctele de vedere. Depinde foarte mult de cine iti face resoftarea...
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • bah silviu, las-o dracu, ca si eu si xp si tu am avut acelasi soft, dar numai tu ai avut probleme cu el...zgomotul cutiei a aparut cumva de la cei 10Nm in plus!? wtf!? eu zic "DA" hotarat remaparii atat timp cat nu se exagereaza cu folosirera motorului in zona rosie a turometrului. apropo, 16v-ul meu stock tot tremura ca un rahat inghetat la ralanti, cum fac pariu ac tremura si mpi-ul tau cu soft stock... al meu cel putin tremura ocaqzional si cand a fost stock si cand a fost remapat
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • @vitriol: Cum sa mearga mai bine ca un 1.6? Adu argumente.

                            Comment


                            • Nu stiu ce argumente sa-ti aduc, dupa sarbatori iti promit ca te dau o tura.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Vitriol@: Da-te cu un 1.6 stock,si eu zic ca iti da,2 masini.
                                Gaseste un 1.4 remapat de cei de la dimsport/obdtuning,si atunci o sa vezi cu adevarat diferenta intre ''cei care ti-o remapeaza''.
                                Succes!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google