Vopsire Interior Portiere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Cipo= ai multa dreptate,e nevoie de un meserias ! De aceea am pretentii de la experienta mea !

    Comment


    • #92
      Eeee,acestea fiind spuse,succes si asteptam poze ca sa poti fii o sursa de inspiratie pentru noi toti,nu-i asa?!! Dar in acest caz nu era mai simplu sa imbraci tot bordul din prima ?Bineinteles tot in doua culori.

      Comment


      • #93
        nu ma vad mergand pe strada fara plansa de bord si nici sa ma grabesc cu treaba nu vreau !

        Comment


        • #94
          calumea interioru mai ales cum ai vopsit imprejurul aeratoarelor... dar o sa tina vopseaua aia acolo? daca se decojeste ? eu am vopsit manerele de la usi interior si inelele aeratoare si am folosit tot ce trebea pt vopsire si daca dau pt cu unghia se ia vopseaua...

          Comment


          • #95
            daca-mi spui ce ai folosit si cum ai folosit,pot sa-ti spun ce lipseste !

            Comment


            • #96
              poi am cumparat un spray argintiu pt jante dar mai scria pe el ca merge sa vopsesti si elemente din plastic... am curatat suprafata foarte bine cu pur de vase si apoi am dat cu acetona... stiam ca trebea folosit un plastic primer inainte de vopsire dar am citit pe internet ca mai merge dat si cu acetona... dar cred ca din cauza asta se ia vopseaua trebe dat cu un intaritor ceva.... nush

              Comment


              • #97
                degresezi cu diluant 509 sau alcool tehnic,spirt medicinal, apoi ,obligatoriu folosesti primer urmat de 2-3-4 straturi de vopsea.Intre straturi folosesti un foen pentru uscare iar la urma,daca sunt piese demontabile,le bagi in cuptorul electric al aragazului si reglezi temperatura la 70 grade pentru maxim o ora.

                Comment


                • #98
                  o sa incerc si asa.. ms , mai zi-mi ceva as vrea sa vopsesc si eu bordul imprejurul aeratoarelor dar nush cum.. tie ti-a iesit chiar bine cum ai izolat partile celelalte ??

                  Comment


                  • #99
                    in primul rand degresezi foarte bine suprafetele care urmeaza sa fie vopsite dar si in jurul lor pentru ca trebuie sa se lipeasca banda de hartie pe care o vei folosi ca protectie.Dupa degresare vei aplica banda de hartie chiar pe muchea de separare a aeratorului de restul bordului. Urmeaza sa trasezi cu un pix conturul delimitarii aeratorului ,peste banda de hartie,dupa care,cu un cutter nou,vei taia banda de hartie pe urma de pix ,(cu multa atentie si cursivitate,fara a apasa excesiv).Urmeaza indepartarea hartiei de pe aerator si ixolarea in continuare a restului de spatiu contra vaporizarii-si cu banda si cu ziare.Odata degresata zona de vopsire ,nu trebuie sa mai fie atinsa cu mana. Stratul de primer trebuie aplicat subtire si uniform,la fel si urmatoarele straturi de vopsea. intre straturi se usuca cu un foen (unul macar semiprofesional nu din cel casnic pt uscarea parului).Recomand multa rabdare la aplicarea vopselei pentru ca odata scursa este dificila curatarea intregii suprafete si reluarea procedeului-mai bine mai multe straturi subtiri cu uscare interimara si astfel se obtine si acoperirea uniforma.

                    Comment


                    • sper sa pot face asta.. ms mult !!

                      Comment


                      • tragi o fuga la mine si te ajut !

                        Comment


                        • nu ne explici si noua ce ai folosit la imbracarea fetelor de usi si cum sa facem ...ca pana acu, in afara de poza cu usa imbracata in negru si rosu n am mai vazut nimic atat de reusit ca la tine.numai bine
                          sigpic

                          Comment


                          • foarte reusite !

                            Comment


                            • xxxgeoxxx=unde ai vazut usi imbracate cu negru si rosu? Pentru tehnologia folosita de mine e mai mult de spus si cand te decizi sa incepi operatiunea dai un pm si te ajut cu placere !

                              Comment


                              • Originally posted by flytomefly View Post
                                xxxgeoxxx=unde ai vazut usi imbracate cu negru si rosu? Pentru tehnologia folosita de mine e mai mult de spus si cand te decizi sa incepi operatiunea dai un pm si te ajut cu placere !
                                e o poza, cred ca si pe threadu asta pe la inceput cu o fata de usa negru cu rosu..m as apuca, decat sa schimb cu fete de ph2, ar mai original..dar as vrea sa stiu cam pe la cat ajunge investitia, sa vad in ce perioada m apuc )
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google