jante 17"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • jante 17"

    salutare tuturor membrilor de pe acest forum. sunt de ceva timp inregistrat pe forum dar abia acum m-am decis sa scriu si eu cevam pana acu doar am citit parerile altora. a montat cineva jante pe 17" pe logan? si daca da ce marime de pneu a utilizat? am vazut la mine in galati un logan albastru egee cu jante pe 17" 215/45 zr17 si arata destul de bn! voi ce parere aveti? si chestia cu omologatu cum se face sau mergi la risc... va intreb pentru ca in viitorul apropiat voi incerca sa imi iau o masina si sunt putin in dubiu: logan sau altceva (ori nou ori sh pana in 50.000 km). daca e logan jante sub 17" nu prea as vrea sa ii pun pentru ca sincer mi se par cam mici!!!
    Last edited by yoz13; 22 June 2007, 23:38.
    Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

  • #2
    nu stiu,pentru demaraj 17 sunt prea grele...oricum nu ti le omologheaza nimeni ...
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Da, arata bine cu jantele pe 17" dar mai rau e ca nu poti sa le omologhezi.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        pai si in afara de jante pe 15" mai omologheaza si altceva? ma refer daca pui niste pneuri mai late pe 15"? ma intreb cat de grele pot fi ca am vazut si polo de 1.2 cu jante pe 17"... de ala ce sa mai zic...poate ca nu mai pleaca de pe loc
        Last edited by yoz13; 23 June 2007, 00:02.
        Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

        Comment


        • #5
          Eu cred ca daca pui de 17" o sa ai mari probleme cu planetarele. Nu imediat, dar or sa se uzeze chiar rupa cu mult mai repede.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            chiar nu inteleg de ce aceasta problema la dacia! ma uit la opel corsa si fiat grande punto care au de serie 15" si optional 16" si 17" (chiar si peugeot 206 care are 14" de serie si sunt modele cu 16" si 17").... sa inteleg ca planetarele lor sunt mai rezistente? nu stiu ce sa zic, poate pe un diesel se comporta altfel jantele pe 17", ce ziceti? avand in vedere ca un diesel are putere mai mare!!!
            Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

            Comment


            • #7
              Otel romanesc. Off topic: Pe timpul lui Ceasca au incercat romanii sa fure o combina straina (modelul nu combina ca atare). Au demontat-o pina la ultimul surub si apoi s-au apucat sa construiasca si ei. La toate se rupea arborele cotit (facut dintr-un otel special) si s-au lasat pagubasi. Asa ca vezi si tu ce faci.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #8
                otelul nu e romanesc, e adus din cehia, @yoz13 tu vorbesti de 206 sau grande punto cu jante pe 16-17 dar ia uita-te ce motorizari au alea, 206 vine cu jante pe 17 doar in versiune GTI sau RS iar punto doar de la motorizarile de peste 110 cai, iar jantele stock la 206 sunt pe 14 nu pe 15, daca pui jante pe 16 pe logan nu ai nicio problema, pt ca nici diametrul nici greutatea nu se schimba, nici cu jante pe 17 nu trebuie sa ai probleme doar ca pierzi putin la demaraj, iar despre omologat.....nu se poate

                Comment


                • #9
                  eu le-am zis aseara la garda ca le am trecute in talon...doar ca talonu nu-l aveam la mine sa le dovedesc )
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #10
                    Aha, deci sa inteleg ca te-au oprit aseara.)
                    Dar nu ti-au zis nimic ca n-ai prezentat talonul?
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      sa nu intram in detalii!)
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        ok..deci pana la urma sa ma limitez la jante de 15" pt logan cu pneuri ceva mai late...ma gandeam la un 205/60 r15....un "resort" sport si poate ceva ceva suspensii daca arcurile nu ajung....avand in vedere ca eu circul mai mult in oras decat afara, am o mare dilema: 1.4 benzina sau 1.5 dci ? 1.4 as lua pentru sunet (bineinteles dintr-o toba cred ca cu cap de titanium daca am vazut bine pe undeva pe aici) si pentru plecarile de pe loc mai rapide decat ale dieselului. 1.5 as alege mai mult pentru economie de combustibil si pentru depasiri in afara localitatii!
                        Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

                        Comment


                        • #13
                          pentru oras 1.5 categoric.....daca nu 1.6 e super eu sunt multumit

                          Comment


                          • #14
                            poti si jante pe 16,eu pe 16 am si sunt ceva mai usoare decat alea stock de logan...
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #15
                              Eu am jante pe 16.Cauciucurile sunt 205/55/16.Astea se pot omologa?Eu am auzit ca se pot
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google