Tutorial montat telescop capota fata

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    am avut ocazia la mai multe masini ( opel kadett, ascona, audi, golf etc ) sa vad si eu cum functioneaza telescopul...cand vrei sa deschizi capota, intai tragi putin de ea, capota opunand rezistenta, pana la aproximativ 10-15 cm dupa ce ai ridicat, abea de acolo amortizorul ajunge in punctul in care nu mai "impinge in jos" si incepe sa ridice singur capota pana sus
    si oricum capota si cu greutatea ei tine in jos amortizorul pe langa ca si el trece de punctul minim al compresiei si apoi se deschide un pic, la inchiderea capotei...
    Life is short...play more!
    http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

    Comment


    • #17
      asa asa dupa ce trag de maneta deschidere capota ma duc bag degetul deblochez capota si de acolo intervine telescopul ala si usor il ridic dupa care sta singur ridicat sa nu mai vin eu sa pun tija.

      Comment


      • #18
        maine am de gand sa mesteresc la un astfel de telescop.sper sa si reusesc.daca bag 2 autofilentante in capota,in tabla aia dublura,are ceva?adica sa rugineasca sau ceva de genu?nu cred.ii bag niste vaselina,si e ok.zic eu.voi ce parere aveti?
        Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

        Comment


        • #19
          baga mare astept sa vad rezultatul.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #20
            iti dai seama ca daca dai cu vaselina...e wax albina, vorba lui seba
            da si du cu o pensulita cu grund, parerea mea, sau cu o solutie gen Hammerite, anti rugina
            Life is short...play more!
            http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

            Comment


            • #21
              am sa vad,ca nu prea vreau sa dau gauri in capota.am sa incerc o alta prindere,intr-o gaura existenta ...
              Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

              Comment


              • #22
                aveti grija ca in caz de Doamne fereste se deschide capota in mers si aveti un accident nu va despagubeste nici mama asigurarii.
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Pai si care ar fi baiul? Pentru ce nu m-ar despagubi? In fond, telescopul ar trebui sa aibe rol de opritor in cazul in care s-ar deschide capota in timpul mersului. In plus, capota, daca s-ar deschide in timpul mersului, nu s-ar deschide din cauza telescopului ci a sistemului de inchidere, care poate fi defect.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by theo_bv2002 View Post
                    am sa vad,ca nu prea vreau sa dau gauri in capota.am sa incerc o alta prindere,intr-o gaura existenta ...
                    Sunt solutii antioxidant de dat pe surub inainte de filetare.
                    Am primit un tub d-asta din service de la un mester.

                    Comment


                    • #25
                      pai am sa merg intr-un service dacia azi,sa vad ce poate sa-mi dea pt asa ceva.am prins telescopul jos,mai trebuie sa-l prind de capota,si gata.merg in service sa-mi sudeze un tinichigiu,o piulita pe un platband,care-l voi prinde de capota cu 2 autofiletante.si gata.este calculat tot,mai trebuie doar piulita respectiva.si tija din fabrica ramane la locul ei,nu dispare.si daca chiar trebe,se poate desprinde telescopul foarte simplu,cu o surubelnita,si se poate folosi tija.nu mai visati atata,ca se deschide capota in mers,ca nu am avion.o sa revin si cu poze mai pe seara.
                      Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                      Comment


                      • #26
                        asteptam poze sa vedem cum arata si daca mai postezi si un filmulet i-ti dam nota 10.

                        Comment


                        • #27
                          esec total .nu prea a mers asa cum ma asteptam.deci l-am si dat jos.cred ca a fost din cauza ca telescopul era prea tare(era de capota de BMW),si atunci cand inchideam capota,sarea telescopul din bila aia,plus ca se stramba buza aripii de unde era prins telescopul jos(in surubul aripii).si nu statea nici drept,era oarecum inclinat,ca l-am pus cumva sa nu dau jos tija.plus ca tinichigiul de la un service dacia a zis ca si-a pus si el,si ii tinea capota ridicata din fata,nu mai era la nivel cu aripa(cand era inchisa) si a renuntat,pentru ca este prea slaba tabla la logan.cei care si-au pus,felicitarile mele,poate nu au nici un fel de problema cu ele,poate au telescoapele mai slabe...cine stie...eu unul nu cred ca mai imi pun,mi-am facut damblaua :P
                          Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                          Comment


                          • #28
                            Da buna treaba

                            Comment


                            • #29
                              Am, montat eu 2 telescoape, la mine la capota!
                              e super tare!
                              Am si ceva filme la mine la topicul de la My Ride!
                              Nu ma apuc acu sa caut, dar e oricum in ultimele 2-3-4 pagini!
                              aham......Restul e LOGAN


                              http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                              Comment


                              • #30
                                un proiect care nu ii vad utilitatea la motor nu prea am nevoie decat cand fac reviziile sau cand pun apa la stergatoare asa ca este egal cu zero in schimb eu personal mi-as pune telescoape la portbagaj care acolo chiar umblu destul de des si chiar mi-ar place sa am ca la vw sau chiar ca la renault megan daca nu ma insel super treaba poate reusesc dar dupa cum spuneati si voi la portbagaj nu avem intarituri pe interior la tabla si cred ca patesc ca la capota din fata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google