Tutorial montat telescop capota fata

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ajunge 1 amortizor? in poza asta apar 2...

    ai putea face niste poze la capota ta sa ne arati si noua. ce filet trebuie refiletat?

    Comment


    • #62
      filetele din capul nucilor de la telescopul de megane2 sunt de 8 iar tie iti trebuiesc de 6...iar daca iei un telescop ieftin de la piese auto e prea lung si trebuie scurtata tija.cam asa arata telescopul de megane2..nu e masina mea dar eu am la fel.e suficient doar 1..
      Attached Files
      Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
      sigpic

      Comment


      • #63
        am o intrebare ...la respectivul telescop
        Surubul acestuia are filet cam gros fata de surubul care tine aripa...a largit cumva gaura aceea? si la capota la prindere la fel a facut...pentru ca la mine am fost nevoit sa largesc ultima gaura a surubului care fixeaza aripa...iar cv imi tine capota ridicata pe partea stanga..adica nu este la linie capota cu aripa...spre parbriz.....
        Si cand o inchid se indoaie capota ca o foaie de hartie
        Eu am telescop de nexia
        My turbo lag, give your MPI, a chance

        Comment


        • #64
          astea sunt suruburile telescopului meu...
          Attached Files
          My turbo lag, give your MPI, a chance

          Comment


          • #65
            pai a zis omul ca trebuiesc refiletate suruburile. poate telescopul de nexia e mai lung...

            mai spune-mi te rog telescopul de megane 2 e de portbagaj? vreau sa ma duc maine sa cumpar

            am facut si eu upgrade-ul la capota! am rezolvat foarte repede. m-am dus la dezmembrari de unde am luat un amortizor de portbagaj de magane 1 hatchback si 2 nuci de la un opel astra 2007... pret 50 ron. am rectificat nucile la strung ca sa le aduc la filet de 6 - pret 5 ron.
            munca de 20 de minute si gata. e ok, a trebuit sa tai un pic din chederul ala de cauciuc de sub capota ca sa-i permita amortizorului sa stea mai jos. altfel capota inchisa statea un pic ridicata pe-o parte.

            super usor!
            Last edited by kelu2001; 9 August 2010, 13:14. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #66
              hai cu o poza sa vedem si noi
              Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
              sigpic

              Comment


              • #67
                cam asa a iesit
                Attached Files

                Comment


                • #68
                  foarte frumos..bravo
                  Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    ce lungime trebuie sa aibe amortizorul deschis pt capota? si trebuiesc 2 si pt stanga si pt dreapta pt o mai buna sustinere ..banuniesc,nu?
                    sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
                    Simply Stance

                    Comment


                    • #70
                      este suficient un cilindru telescop, daca da ,de ce putere?
                      sigpic http://www.loganclub.ro/forum/vand_d....html?p=782991

                      Comment


                      • #71
                        telescopul deschis trebuie sa aiba 43,44,45cm, eu am montat doar un telescop,dar vreau sal montez si pe al doilea sa urce singurica in sus fara sa o ajut

                        Comment


                        • #72
                          Unde ai gasit suruburi cu nuca? eu am cautat la toate magazinele de piese auto din Mioveni si n-am gasit. Cica vin impreuna cu haionul.
                          sigpic http://www.loganclub.ro/forum/vand_d....html?p=782991

                          Comment


                          • #73
                            la dezmembrari auto,se potrivesc de pe orice masina

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by dan.moraru View Post
                              Am reusit sa montez telescopul de Matiz,din punctul meu de vedere este destul de bun,doar este ridicata capota un pic pe partea cu telescopul,per total sunt destul de multumit.Cei care vor sa foloseasca telescop de Matiz trebuie sa dea gaura din aripa exact acolo unde am dat si eu pentru ca nu o sa se inchida capota.Prima oara am dat mai sus si nu se mai inchidea capota.In partea de sus se scoate tija originala si se prinde telescopul.In partea de jos,eu am refacut filetul sa mearga piulita de 10,dar merge si cu piulita de 13 fara sa mai refaci filetul.Sper sa fie de ajutor pozele si ...bafta!Am si un filmulet dar se pare ca este prea mare,o sa incerc sa il micsorez.
                              Astazi am montat si eu un telescop, tot in locul unde a fost tija veche de sustinere. Partea proasta este ca mi-a aparut din interior de sub armatura un punct de impinsatura, ca si cum ar impinge in cui, dar mai sus de locul unde se afla telescopul. A mai patit careva? si cum a remediat problema.
                              sigpic http://www.loganclub.ro/forum/vand_d....html?p=782991

                              Comment


                              • #75
                                Telescopul meu are vre-o 50cm deschis, e de pe un opel astra, a fost un pic de munca pana i-am gasit locul dar in rest sunt foarte multumit.
                                Attached Files
                                sigpic http://www.loganclub.ro/forum/vand_d....html?p=782991

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google