Montare Contactori Usi Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    sunt eu interesat pentru 2 mufe
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #17
      Acest tip de contactoare se mai gaseste si pe modelele laguna 1, de la renault, sunt identice cu cele de pe logan si nu m-as mira sa fie si pe clio sau megane, modelele mai vechi.
      La dezmembrari puteti obtine 2 bucati la 1/4 din pretul unuia nou. Gogoasha69 avea dreptate. La dealerii Dacia pretul unui singur contactor este de 60-70 lei.
      Dar daca se leaga contactoarele pentru usile din spate de cele pentru usile din fata, nu se va activa semnalul de avertizare lumini aprinse de fiecare data cand se va deschide una din usile din spate?
      Mi-am montat si eu astfel de comutatoare la usile din spate, erau necesare deoarece am alarma, dar am tras fire de la comutatorul pentru lampa din portbagaj, ca sa evit actionarea avertizorului de lumini aprinse.
      Practic am dezizolat firele comutatorului, am legat firele care plecau spre comutatoarele usilor, in prealabil am demontat bancheta din spate, am tras firele pe sub chederul usii spate-stanga, jos la prag exista un orificiu care corespunde aproximativ cu gaura de montaj a comutatorului din prag, am legat firele la comutator, iar mai departe am plecat cu alta pereche de fire, pe sub bancheta, la comutatorul usii din dreapta, pe care l-am legat si asfel am rezolvat problema. Treaba asta este in functiune de aproximativ un an, fara probleme. Imi functioneaza si ledul din bord de prezenta usi deschise, deoarece l-am activat anterior.

      Comment


      • #18
        Originally posted by niros View Post
        Dar daca se leaga contactoarele pentru usile din spate de cele pentru usile din fata, nu se va activa semnalul de avertizare lumini aprinse de fiecare data cand se va deschide una din usile din spate?
        Ba da...dar asta doar daca esti cu motorul oprit si cu farurile/pozitiile aprinse...la fel cum face la deschiderea portierelor fata.
        Eu le-am montat deoarece nu era tocmai ok ca atunci cand cineva coboara si mai ales urca in masina sa nu vada unde pune piciorul.
        sigpic

        Comment


        • #19
          mi-am luat si eu azi contactor din targ 5lei maine o sa-l schimb pe cel care imi face figuri.
          sigpic

          Comment


          • #20
            valeriu...in pozele din primul post nu se vede ce fel de cablu e. trebuie bifalar sau simplu? daca e bifalar trebuie sa leg si alimentarea si GND-ul nu? la faza cu bipaitul cand deschizi usa spate si ai luminile aprinse chiar nu m-am gandit, dar parca nu e asa mare durere daca stau si ma gandesc..

            si mufa se inlocuieste usor cu 2 papuci mama. asa ca mufa nu mai caut, deci o sa imi pun contactoare
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #21
              Alin...nu stiu ce e ala GND...firele trebuie sa fie in genul celor folosite la legatul difuzoarelor dar putin mai groase (asa am eu) cred ca rezista si cele amintite mai inainte.
              Papuci (mama)am inteles ca se potrivesc de pe la mufele calculatoarelor...pentru ca sunt mai inguste dacat cele clasice.
              sigpic

              Comment


              • #22
                GND - masa. adica firul negru. deci trebuie cablu bifalar(cum e in poza care ai pus-o). asta vroiam sa stiu.
                mufe mama se gasesc si la magazinele de electronice. mi-am luat pentru lampa torpedo si acum o sa dau o fuga si pentru contactoare. se gasesc pe marimi, asa ca nu trebuie sa strici un calculator vechi sau mai stiu eu ce
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #23
                  cine ma poate ajuta cu doua mufe pentru contacori.. rog mult...SUNT DISPERAT!!!!.. rog sa ma contacteze
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    ia de la micado 2 papuci mama si iacata mufa
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • #25
                      mi se deschid portierele in mers, adica la gropi,denivelari, etc. ce tgrebuie sa fac

                      adica sorry. mi se deblocheaza in mers la gropi. are careva idee ce se intampla?
                      Last edited by kluandy; 15 September 2009, 16:49. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #26
                        Util threadul,multumim! Mi-am luat contactoare,am si mufe.M-as putea apuca sa le montez,dar am o alta chestie in cap: vreau sa pun si plafoniera spate.Daca vreau sa se aprinda independent de cea din fata,cum procedez? Iau curent de altundeva,de ex. de la intrerupator bortbagaj? Asta m-ar scapa si de bipaitul din cauza luminilor aprinse. Dar daca fac asta,la o eventuala activare a senzorului de usi deschise,mai pot visa? Astept pareri!

                        Comment


                        • #27
                          Nu va mai inghesuiti cu raspunsuri,am rezolvat treaba.Am facut-o la modul "normal".
                          Intrebare: daca am pus fire de cupru,dar nu cu lita,are ceva? Sunt ca firele de telefonie,doar putin mai groase si din cupru. ?
                          Last edited by sanderizer; 10 January 2010, 16:02.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by sanderizer View Post
                            ...Intrebare: daca am pus fire de cupru,dar nu cu lita,are ceva? Sunt ca firele de telefonie,doar putin mai groase si din cupru. ?
                            Intrebare valabila!

                            Comment


                            • #29
                              sanderizer...ultimele doua intrebari ma depasesc...ca ti-as fi raspuns cu mare drag daca stiam...poate intra un electrician pe aici si primesti raspunsul dorit.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Probleme cu plafoniera la reno clio

                                Salutare! am probleme cu plafoniera la un reno clio NU SE MAI STINGE dupa ce inchid usile,am verificat sigurantele sunt bune,am verificat fiecare inchizator de la portiere par a fi bune,nu stiu ce ar putea avea si din cauza asta nici alarma nu mai functioneaza imi vede o usa deschisa si se declanseaza dupa ce o inchid(toate astea le am de cand am trecut cu masina printr-o groapa mi sa aprins plafoniera in mers)
                                Va multumesc anticipat daca ati putea sa ma ajutati!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google