TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    din fabrica, 162 de mii ?! ?! cum or arata ?
    o sa le fac poze cand le schimb

    Originally posted by danut1900 View Post
    Cred ca merg rotund, ca mingea de rugby.
    nope, inafara de faptul ca a inceput rugina sa le manance din interior nu am ce sa le reprosez )

    Originally posted by Kojak View Post
    .......ferodo
    am un prieten care a avut ferodo, ulterior a trebuit sa le schimbe la scurt timp, banuiesc ca nu a montat placutele aferente.
    Last edited by bv06rmn; 25 January 2015, 08:27. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic

    Broker de asigurari DESTINE

    Comment


    • Originally posted by bv06rmn View Post
      Salutare colegi,

      Am o dilema mare trebuie sa-mi schimb discurile si placutele, ce imi recomandati delphi sau trw? (masina are 162 de mii de km si are discurile ventilate trw din fabrica).

      Multumesc.
      Varianta de buget.
      Discuri-Ferodo
      Placute- de origine~100 de lei in magazin.

      Varianta scumpa:Brembo la discuri si placute: Ferodo Premier/ATE.
      Last edited by mr.K; 26 January 2015, 09:53.

      Comment


      • astea sunt preturile de achizitie

        disc trw - 105 ron buc
        placute trw - 59 ron set

        disc delphi 95 ron buc
        placute delphi 59 ron set
        sigpic

        Broker de asigurari DESTINE

        Comment


        • cam ieftine placutele alea. unele decente sunt macar pe la 80-90 de lei.

          Comment


          • Eu as alege discuri trw si plăcute de origine!

            Comment


            • nu stiu daca combinatia asta se potriveste (sa nu uzeze discurile mai repede)
              sigpic

              Broker de asigurari DESTINE

              Comment


              • Placutele de origine sunt de obicei, indiferent de brand, moi, nu uzeaza prematur discurile de frana.
                Cum vad ca esti setat pe 2 lucruri si restul nu iti suna bine, evita Delphi si alege a 2-a varianta prezentata de tine. Probabil placute TRW GDB400, la pretul ala.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Varianta de buget.
                  Discuri-Ferodo
                  Placute- de origine~100 de lei in magazin.

                  Varianta scumpa:Brembo la discuri si placute: Ferodo Premier/ATE.

                  Am sa caut preturi si la brembo si ferodo premier, merg pe mana ta
                  sigpic

                  Broker de asigurari DESTINE

                  Comment


                  • Schimbat azi discurile frana cu unele de origine, la 97.000 km.

                    Comment


                    • eu le voi schimba la max 85 de mii km. cat a costat distractia ?
                      si n-ai schimbat si placutele ?! nu prea e bine.

                      Comment


                      • Am schimbat si placutele, evident, am pus de origine. Distractia a costat 425 lei cu tot cu montaj.

                        Comment


                        • După numai 45.000km rulati, mă văd nevoit sa schimb din nou discurile de frana.
                          Discurile actuale sunt achiziționate și schimbate în reprezentanta dacia - reno.
                          Ovalizarea s-a produs treptat, începând cam din toamna 2014, insa s-a accentuat în iarna asta, devenind la ora ăsta insuportabile vibrațiile in volan și pedala la franarile slabe pana la moderat, atât la viteze mai mari, cât și în oraș.
                          Primul rand de discuri (echiparea de fabrica) m-au ținut 125.000km și nu se ovalizasera în halul în care s-au ovalizat astea. Le-am schimbat datorita uzurii.
                          Am mers pe varianta de buget, adica tot de origine, discuri și placute.
                          Mâine mă duc sa le montez.
                          În total mă costa 330lei (discuri + plăcute + manopera).
                          Bineînțeles, exclus reprezentanta, atât piesele cat și manopera.
                          Last edited by Kojak; 15 February 2015, 12:50.

                          Comment


                          • de unde le-ai luat la banii astia ?! aaa... tu ai discuri pline si mai mici ?

                            Comment


                            • De ce n-ai ales TRW ?
                              Sunt mai bune decat cele de fabrica.

                              Comment


                              • Originally posted by Kojak View Post
                                Am mers pe varianta de buget, adica tot de origine, discuri și placute.
                                dar am inteles ca pe epiesa gaseai discuri si placute mai ieftine si mai bune. asa e ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google