LA PESCUIT ( Pt " Mincinosi " )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa am fost eu, 24h si canci...

    Sent from my GT-S6802

    Comment


    • Aceasta este balta bunicica de care vorbeam mai sus. Fire intinse!!
      Attached Files
      real power..... diesel power by

      Comment


      • eu pe balta din stanga ei dau la peste dar in capatul celalalt

        Comment


        • Am fost si eu cu tatal meu la balta Ghe. Doja(Ialomita) si am prins vreo 4,5 kg de peste la undita.
          A fost val cam mare, am avut si niste plute aiurea si drept urmare am avut multe rateuri. Socrul meu tot la aceiasi balta, dar in celalat capat a prins de unul singur vreo 8 kg

          Azi am pregatit plute noi, ace noi si il mai incercam inca odata dupa ce se va opri vantul asta pacatos.
          Attached Files

          Comment


          • am fost si eu pe la ......pisica de mare!
            Attached Files

            Comment


            • Ghiaurule, sa nu zici ca mananci din pisica aia.

              Comment


              • Bah mor bah,,mai pune omul poze cu pesti mici,medii sau mari,,dar NU cu pisici de mare

                Comment


                • ce balti mai merg ? care a mai fost in ultimul timp ? vreau sa ma duc in week da nu stiu` unde.

                  Comment


                  • În primul rând La Mulți Ani de ziua numelui, sănătate din plin și cât mai multe partide reușite și frumoase vă doresc.

                    Se pare ca loganistii nu mai pescuiesc deloc.

                    Acum să trecem la subiect:
                    -data - 27.06.2015;
                    -balta - atașez o foto că nu știu sigur. La Pavelescu se numea mai demult;
                    -capturi - un ciortan la 2,1 kg (cântărit acasă), 9 carași ca palma și 9 raci;
                    -momeli - de toate, râme, viermișori, pufuleți cu diverse culori și arome, porumb uscat și de la borcan cu săculeți solubili (neplantate);
                    -taxa - 50 RON cu reținere max. 5 kg crap și 6 kg caras;
                    -număr de bețe - maxim 5
                    Părerea mea - Nu merită din următoarele motive:
                    - este plină de raci care toacă tot, inclusiv porumbul uscat (unul din prieteni capturând unul care încerca sa înghită o boabă de porumb uscată, din păcate n-am fost inspirat să fac foto). După 10 minute de la lansare acele erau goale, asta am constatat după ce peștii capturați au tras imediat după lansare. Am prins un rac și la lanseta (pun foto).
                    - este plină de puiet de cteno, nu mai mare decât palma, care trage într-o veselie, ca idee, un coleg (același cu racul de mai sus, care pescuia mai mult la undiță), prindea 1 caras, după care 2 tenișori, iar caras ...iar 2 tenișori ..., etc. Menționez că, tot puietul a fost eliberat imediat după capturare, viu și nevătămat.

                    Să nu uit, un coleg a avut și el un ciortan identic și 5-6 kg de caras pălmaș (nu l-a cântărit) capturat la lansete, iar celalalt 5,1 kg de caras pălmaș, capturat mai mult la o undiță.
                    Ciortanii au fost prinși la pufulete cu aromă de căpșună, întâmplător cred eu, mai ales că, până la ora 12 aveam un caras și un rac în juvelnic (de fapt găleată, era inutil să-l scot).
                    După 12 m-am mutat cu cortul în locul de pescuit 2 unde am prins "monstrul", de fapt ambii au fost prinși acolo.
                    Pe baltă, în raza vizuală, erau 3 grupuri de pescari, unul cred venit de vineri seară.
                    Administratorul bazinului (d-nul Neagu), nu ne-a deranjat deloc, a venit, a încasat taxa (se emite bon fiscal) și dus a fost. Am înțeles de ce, mai târziu. Balta curată pe mal, exista tomberoane de gunoi (butoaie) și fără căpușe. În apă nu prea, am lăsat 3 monturi, probabil din cauza racilor.
                    Sper că am detaliat suficient partida.

                    PS
                    Știe cineva ceva despre această baltă - în imagine am evidențiat despre ca baltă întreb. De dimineață, am vorbit cu un grup venit pe această baltă, care ne-a spus că este închisă pescuitului la crap până în toamnă (cică ar fi populat). Se pescuiește doar la caras contra unei sume de 50 RON. Alte condiții nu mai știu. Mulțumesc.
                    Attached Files

                    Comment


                    • A fost batranu in balta (Insula Mare a Brailei) a prins ieri pe bune, 10 kg de peste.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Unde a dat?

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google