Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Hirayama View Post
    Daca e sa fie diesel cu RN 0720 C4 atunci Motul specific 0720 5w30 e decent, adica 100% sintetic ( nu din vorbe, din indici ) si la un pret relativ decent - asta pt cei care isi ingrijesc diesel-ul si il respecta
    Mai precis cat e halatu' si de unde se poate cumpara?

    Ca eu il vad la 215RON 5l la epiesa.

    Comment


    • Tu l-ai gasit la pret foarte bun; se poate si la 260

      Inteleg ca pretul deranjeaza.....Nu poti avea calitate si pret mic, este totusi un full sintetic veritabil - comparativ cu alte uleiuri full sintetice sta destul de bine ca pret;

      Daca pretul e o problema atunci exista ELF & company ( Ravenol etc etc )

      Personal imi pare foarte ok ca pret-calitate,eu cheltui chiar mai mult pe ulei -

      Sa nu se interpreteze ca am vreun interes personal cu Motul, nus vanzator de uleiuri/distribuitor

      Firma asta are uleiuri bune, pt toate nivelurile inclusiv de "nisa" ( care contrar unor pareri de aici nu sunt cele din gama "300V" )

      Comment


      • De Wolf ce parere ai? Au si ei un C4 RN0720.

        Comment


        • Cine-s aia de la wolf? )

          Eu nus o somitate in uleiuri, scriu din ce am experimentat si ce am aflat de la altii

          Cand gasesti un ulei bun - adica dpdv al utilisatorului, trebuie sa stii ce vrei calitate , pret redus , sau raport pret calitate bun- ramai la ala....

          Nu inteleg de ce atatea pagini la logan, deoarece e un motor putin pretentios su cu norme clare...

          Eu mi-am gasit petecul- in materie de uleiuri, am cautat ceva, bani cheltuiti insa nu regret..

          Si on topic : de la tine am pretentii, am vazut ca folosesti unele consumabile premium( denso iridium) deci nu cobora stacheta la uleiuri...

          Comment


          • La Denso iridium am renuntat. Chiar le donez cu 40.000Km la bord. Sunt intr-o stare jalnica.

            Ulei Wolf am intr-o masina care are anvelope Michelin Pilot Super Sport luate de noi.
            Dar la anvelope diferenta dintre mediocru si foarte bun e mai sesizabila decat la uleiuri.

            De exemplu daca compari fisa tehnica la Wolf rn0720 si Motul rn0720 mari diferente nu o sa gasesti. Pentru ca norma e destul de stricta.

            Comment


            • @Hirayama

              Am vazut ca Motul 0W30 sunt mai multe tipuri (x-lite, eco-clean, eco-nomy) ; tu de care folosesti ?

              Am inteles ca este mai silentios motorul cu norma asta...folosesti de mai multe schimburi firma si tipul asta de ulei ?
              Last edited by plopii; 1 September 2015, 15:19.

              Comment


              • Originally posted by madhorsefuzzy View Post

                Ulei Wolf am intr-o masina care are anvelope Michelin Pilot Super Sport luate de noi.
                Dar la anvelope diferenta dintre mediocru si foarte bun e mai sesizabila decat la uleiuri..

                Pe principiul tau, eu nu as pune ulei Wolf intro masina cu Michelin Pilot super sport, pt ca, daca nu te zgarcesti la anvelope cu atat mai mult nu trebuie ( sau nu ar trebui ) la uleiul de motor

                Adica....daca este "extrema" atunci jumatatile de masura nu-si au rostul; daca ai inceput intr-o directie, atunci o duci pana la capat.....

                Asta suna cam la fel cu aia care stau cu chirie si au datorii insa au masina de lux parcata la scara.....si alimenteaza la peco de 20 lei.....

                Eu nu o sa compar niciodata fisa tehnica a unui ulei de talia lui Wolf ( blender ) cu a altui ulei deoarece eu am anumite firme de care m-am convins ( info + teste pe banii mei ) si pe care le folosesc si la astea raman ; insa astia sunt piticii mei, nu trebuie sa faca cineva ca mine, nu indemn la asa ceva

                Off-topic :
                - bujiile denso iridium se uzeaza in 20-25000 km, scrie inclusiv pe site-ul denso ( nu ai ce cauta mai mult de atat cu ele pe masina, asta e pretul performantei )
                - sa stii ca exista cauciucuri mai performante decat Michelin pilot super sport


                @plopii : da, folosesc un 0w30 de la Motul insa nu asta e important; conteaza norma sa fie adaptata stilului de condus ( in carte sunt date 2 norme )

                Comment


                • Originally posted by Hirayama View Post
                  ...... conteaza norma sa fie adaptata stilului de condus ( in carte sunt date 2 norme )
                  Poti sa elaborezi putin ?
                  Last edited by prometheus; 1 September 2015, 18:50.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • poate se referea la norma aceea: a3/b4 (ritm mai alert); a5/b5 (mers mai "molcom")...

                    Comment


                    • Da, cristi are dreptate ; insa e doar parerea mea si nimic mai mult

                      Comment


                      • Exista vreo diferenta intre MOBIL 1 0W-40 European Car Formula Full Syn si Mobil 1 New Life 0w40?

                        L-a folosit cineva p-ala made in USA ?

                        Comment


                        • Eu d-ala folosesc. Majoritatea celor cu masini europene (germane), asta folosesc in america, pentru ca e usor de gasit, cam in orice magazin cu piese auto sau supermarket.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Tot Eu formula folosesc si eu, foarte multumit desi am gasit ca varianta New Life este mai recomandata pentru Logan .

                            Comment


                            • Momentan eu am 5w40 Elf; dupa trecerea de la 10w40 Elf am senzatia ca motorul e oleaca mai silentios; ma gandeam ca la 0w30 sau 0w40 devine si mai tacut...voi ce ziceti ?
                              Am vazut ca si Elf are 0w30...desi cred ca Motul 0w30 ar fi ceva mai bun....

                              Trimis de pe al meu Sirius Z folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Daca nu sesizezi diferente de zgomot, atunci cand cineva ti-ar schimba uleiul fara sa ai habar, atunci este subiectiv, deci n-are rost sa faci experimente.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google