Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • baga sxr. nf vad ca nici nu e pentru renault. oricum, pe sxr scrie ca e special pentru renault


    Comment


    • Ok. Voi lua elf sxr 5w40 si revin cu păreri.
      Mulțumesc pentru sfaturi!


      Sent from my iPad using Tapatalk

      Comment


      • uite aici... transport gratuit
        Elf Evolution 900 SXR 5W40 este un  lubrifiant sintetic de foarte inalta performanta, ce asigura economie de combustibil – 6.5% conform diagramei UTAC- conceput pentru toate tipurile de autoturisme pe benzina si diesel. Specificatii si certificari Elf Evolution SXR 5W40 : ACEA 2007: A3/B4 API: SN/CF RENAULT : RN0710, RN0700 : gasoline, turbo gasoline and Diesel without Diesel Particulate filter, 2.2 dCi DPF

        Comment


        • Elf Evolution 900 SXR 5W40 este un lubrifiant sintetic de foarte inalta performanta, ce asigura economie de combustibil – 6.5% conform diagramei UTAC- conceput pentru toate tipurile de autoturisme pe benzina si diesel.


          Specificatii si certificari Elf Evolution SXR 5W40:

          •ACEA 2007: A3/B4
          •API: SM/CF
          •RENAULT : RN0710, RN0700 : gasoline, turbo gasoline and Diesel without Diesel Particulate filter, 2.2 dCi DPF
          Am citat ce am gasit pe un sait. Celalalt 900 nf este fostul excellium.



          Originally posted by B997NDL View Post
          Ulei motor ELF
          EVOLUTION 900 NF (EXCELLIUM)
          5W-40 5LITRI


          Specificatii
          ACEA A3/B4, API SL/CF
          VW 502.00/505.00;
          MB 229.3; GM-LL-B-025;
          BMW LL-98;
          PORSCHE;
          RENAULT
          Last edited by Fanez; 4 October 2015, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • De pe acel site sunt cam vechi specificatiile acum Elf Evolution SXR 5W40: este api: SN/CF
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • E bine de stiut. Data viitoare pun Elf sxr cu filtru Dacia sau Mann. Acum am filtru ngh, foarte nemultumit de cum arata. E de evitat.

              Inainte sa-l schimb o sa fac consumul cu actualul si apoi vad diferenta daca intr-adevar scade consumul cu 6,5% cum scrie in specificatii.
              Last edited by Fanez; 4 October 2015, 20:47. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Marketing......poate scade altceva, altfel era bataie pe el.

                Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Parca si pe ELf 5w30 scrie ca reduce consumul cu 5% sau nu mai stiu eu exact? N-am prea inteles legatura dintre consum si ulei. Daca e mai vascos consuma mai mult sau cum? Sau era vorba de consumul de ulei nu consumul de carburant?

                  Comment


                  • Producatorul masinii, cand face testele de consum (pt omologare), pune pe masina cei mai bun, se foloseste de tot felul de smecherii, de la soft (.....VW) pana la chestii neuzuale (noi nu le folosim pe masina), conditii ideale imposibil de reprodus. Si tu vrei sa reduci consumul cu 6% fata de ceva ideal?

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    Last edited by Oti; 4 October 2015, 21:09.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      Parca si pe ELf 5w30 scrie ca reduce consumul cu 5% sau nu mai stiu eu exact? N-am prea inteles legatura dintre consum si ulei. Daca e mai vascos consuma mai mult sau cum? Sau era vorba de consumul de ulei nu consumul de carburant?
                      Ulei cu vascozitate scazuta, avand specificatii A5B5; fuell economy, deci.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by Oti View Post
                        ... tu vrei sa reduci consumul cu 6% fata de ceva ideal?
                        Nu. Fata de consumul actual. Ar fi excelent daca la 10l% consum, sa zicem, am 5% reducere, inseamna juma' de litru castig, adica un drum pana la supermarket gratis . La un plin castig doua drumuri serviciu-casa.

                        Comment


                        • Specificatiile pt uleiul elf le puteti gasi pe www.elf.com. Elf 5w40 nf nu are aprobarea renault.

                          Trimis de pe al meu P6Life folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Eu am in motor oloi din asta "excalibur", inafara de ieftinirea benzinei cu x%, nu simt diferente semnificative in buget, raportat la pretul de 6lei/litru, deci important este reperul, fata de ce reper scade cu 6% consumul.

                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • IancuMIC, despre reducerea consumului de benzina era vorba, doar ca nu am inteles care e skepsisul, cum influenteaza consumul vascozitatea uleiului. Adica daca e mai vascos trage motorul mai greu?

                              Originally posted by Oti View Post
                              Eu am in motor oloi din asta "excalibur", inafara de ieftinirea benzinei cu x%, nu simt diferente semnificative in buget, raportat la pretul de 6lei/litru, deci important este reperul, fata de ce reper scade cu 6% consumul.

                              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                              Nu ma astept sa scada consumul dupa ce schimb uleiul dar o sa urmaresc sa vad daca apare vreo modificare fata de consumul actual.
                              Last edited by Fanez; 4 October 2015, 21:48. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Poate e doar mai eficient din punct de vedere al fortelor de frecare.Totusi sunt de parere ca economia de combustibil o da doar stilul de condus...cel putin in mare parte.

                                Trimis de pe al meu P6Life folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google