Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cativa cred ca fac o smecherie cumparand Logan si cu un ulei mai bun pot depasi conditia Loganului!
    Da-mi voie sa-ti spun ca te inseli. Poate nu in totalitate, ai zis "cativa", insa nu ai inteles de ce vor oamenii un ulei mai bun in masina lor Logan. Poti sa-l turezi la 7000 de rpm si cu ulei de palmier, n-are nicio legatura. Nu pentru turatie sau liniute sau.... bla-bla. Am scris mai sus:
    Originally posted by Fanez View Post
    .... Poate unii... considera ca un ulei mai bun decat cel recomandat de producator e mai "sanatos" pentru motor. Asa cum iti faci tu salata cu ulei de masline in loc sa pui ulei de floarea soarelui.
    Daca pui ulei de masline in loc de Floriol inseamna ca vrei sa pari francez sau grec? Salata e mai buna si mai sanatoasa, nu inseamna ca tine loc de friptura. Nu-si pune nimeni Mobil1 in loc de Elf ca sa aiba 15 CP in plus. Asta nu prea reusesti sa intelegi. E foarte bun Elf pentru Renault, dar sunt altele mai bune. Si "untelemn de la bunica" e bun in salata, dar sunt si altele mai bune.
    Vrei sa mergem pe principiul: imi trece foamea si cu doua merdenele, nu merita sa iau shaorma.

    Comment


    • Autosuficienta e boala cea mai grea a romanului. Las-o bah ca merge-asa. Ulei-cel mai ieftin, toba- o sudam cand rugineste, anvelopa- ii punem petec chiar daca mai are 2 mm de guma.
      Motivatia-suntem saraci.
      Ia tata abonament la tramvai/autobuz/troleibuz/metrou daca suntem saraci si nu putem da 50 de lei in plus pe un ulei mai bun.
      Vorbesc la general, nu ma refer la cineva anume de pe forum.

      Uleiul are si rol de racire a motorului, iar un ulei bun se ocupa de asta mai bine.
      Last edited by mr.K; 1 October 2016, 21:33.

      Comment


      • Acum vor aparea contracarari cu teorii despre radiatoarele de racire a uleiului... sau poate nu... . Eu asa am patit cand am zis ca uleiul contribuie la racirea motorului (sau protejeaza impotriva supraincalzirii).

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Autosuficienta e boala cea mai grea a romanului. Las-o bah ca merge-asa. Ulei-cel mai ieftin, toba- o sudam cand rugineste, anvelopa- ii punem petec chiar daca mai are 2 mm de guma.
          Motivatia-suntem saraci.
          Ia tata abonament la tramvai/autobuz/troleibuz/metrou daca suntem saraci si nu putem da 50 de lei in plus pe un ulei mai bun.
          Vorbesc la general, nu ma refer la cineva anume de pe forum.

          Uleiul are si rol de racire a motorului, iar un ulei bun se ocupa de asta mai bine.
          Si de ce trebuie sa le spui tu altora ce sa faca?
          Faci iar o amestecatura: da, uleiul cel mai ieftin, cat timp este aprobat de producator, avizat, testat, e in regula.
          Toba sa o sudezi, iar e ceva foarte in regula, nu e piesa de siguranta. Cat timp ceva merge reparat nu trebuie sa iei piesa noua.
          Anvelopa uzata sub limita este cu totul altceva, ai trantit-o acolo ca nuca-n perete.
          Daca esti sarac poate cu 50 de lei faci altceva, nu inseamna ca trebuie sa mergi cu transportul in comun.
          Apoi mai vezi un DEX-autosuficienta e cu totul altceva decat ce spui tu.
          Si ai mai s i incheiat

          Comment


          • Unii sunt pur si simplu zgarciti, nu saraci.
            Anvelopa de vara cu 2 mm nu e sub limita legala.

            Cu 50 de lei cumperi o pizza mare intr-un an, mai des nu cred ca se face schimbul de ulei de catre aia zgarciti, ca nu circula mult, benzina costa.
            Pofta mare!

            Autosuficienta nu e in DEX.
            Last edited by mr.K; 1 October 2016, 22:09.

            Comment


            • Se stie ca uleiul contribuie si el la racirea motorului , undeva pe la 40%.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Reclama la Logan.
                Unii au montat un apometru nou. Dupa 3 zile a venit "cititorul" sa vada consumul. Consum de apa: 99999,8 mc.
                Ala a vrut sa dea ceasul inapoi ca sa vanda masina si a nimerit sistemul care da km inainte. Au mai fost cazuri.
                Hai ca asta-i buna, kilometrajul vs apometrul... de unde le scoateti fratilor?
                IAr aia cu ceasul inapoi si a nimerit inainte e ridicola-adica l-a dat cu sute de mii de kilometri inainte?
                Oricum e de cascadorii rasului ca cineva macar sa fi incercat sa dea km inapoi la un Logan rablagit de taxi )))) Nu cred ca a dat cineva km inapoi la vreun Logan pana acum, nu ar avea sens.

                Originally posted by prometheus View Post
                Se stie ca uleiul contribuie si el la racirea motorului , undeva pe la 40%.
                Cred ca mai degraba ajuta la preluarea caldurii de la componentele in miscare care se incalzesc la temp. mari si o transmite mai departe catre sistemul de racire. Nu are cum el singur uleiul sa raceasca efectiv.
                Last edited by anto84; 1 October 2016, 22:11. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Bai, da' ce teorie a chibritului cu racireaeva, n-ai vazut asa c. Unii se cred ca sunt la scoala cu elevii lor, la ora de romana, cand analizam nste texte pe toate partile si emitem teorii, de nici autorului nu-i trecuserea pin cap trasnaile debitate de profii de romana.
                  Normal ca racirea se face prin disiparea caldurii, uleiul ajuta la asta, nu e agent frigorific uleiul.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Bai, da' ce teorie a chibritului cu racireaeva, n-ai vazut asa c. Unii se cred ca sunt la scoala cu elevii lor, la ora de romana, cand analizam nste texte pe toate partile si emitem teorii, de nici autorului nu-i trecuserea pin cap trasnaile debitate de profii de romana.
                    Normal ca racirea se face prin disiparea caldurii, uleiul ajuta la asta, nu e agent frigorific uleiul.
                    ) Hai c-ai debitat tu perla... dupa tine racirea motorului se face cu agent frigorific?
                    Apropo de limba romana, ai cautat ce inseamna "autosuficienta"?

                    Comment


                    • Da, cu gheata carbonica se face racirea.
                      Autosuficienta- te las sa-mi dai tu definitia din DEX.
                      Numai un profesor slab insista pe ceva de la sine inteles.

                      Pofta mare la pizza aia de 50 de lei.

                      Apropo, antigelul circula si ala ca uleiul, e in contact direct cu blocul motor, dar din exterior. Ce zici, uleiul face acelasi lucru, similar, transferand caldura?
                      Last edited by mr.K; 1 October 2016, 22:23.

                      Comment


                      • eu nu pot intelege o chestie elementara: ce treaba are motorul cu restul masinii??

                        poti sa ai logan cu motor de mercedes, sau mai bine invers ca sa inteleaga si spik sau cum il cheama

                        mercedes echipeaza modelele sale, in speta clasa a si c, cu motor disel de sorginte franceza, in speta 1.5dci 110 cai si mi se pare ca si 1.6dci pe c class

                        bun. sa luam cazu lui A class, a180cdi sau lexus q30 care are acelasi motor de dacie/renault

                        dupa rationamentu tau, masinile astea 2 sunt niste conserve pe 4 roti pt ca au motor de dacie, de ce sa pui un ulei calumea intr-o masina de 40 de mii când mtooru e de dacie. observi ceva aiurea aici? )

                        daca tu esti multumit cu ce recomanda constructoru, f bine, da-i bice in continuare cu dacia oil. dar nu incerca sa ne convingi ca ce zice producatoru e sfant pt ca nu e asa

                        Probamos el nuevo compacto de carácter premium Infiniti Q30 en su versión diésel de acceso. Descubre con nosotros su interior de calidad, su diseño exterior ...


                        ia uite aici ce cotetz cu motor de dacie. ai turna dacia oil in asta? te intreb, asa, de curiozitate
                        Last edited by cristi....; 1 October 2016, 22:47.

                        Comment


                        • Originally posted by anto84 View Post
                          ....Nu cred ca a dat cineva km inapoi la vreun Logan pana acum, nu ar avea sens.

                          ...ajuta la preluarea caldurii de la componentele in miscare.... Nu are cum el singur uleiul sa raceasca efectiv.
                          1. Cand a vazut ca ceasul merge inainte si nu cum si-a dorit, a incercat sa-i dea peste zero, sperand sa ajunga unde voia de fapt.
                          2. Daca ai un taxi logan cu 350.000 pe bord, n-ai sa-l vinzi niciodata cu cat vrei pe el, prin urmare dai kilometrajul indarat.
                          3. Prin preluarea caldurii contribuie la racire? A zis cineva altfel? Doar ca nu s-a mentionat si modul in care o face.

                          Originally posted by anto84 View Post
                          ) Hai c-ai debitat tu perla... dupa tine racirea motorului se face cu agent frigorific?
                          Apropo de limba romana, ai cautat ce inseamna "autosuficienta"?
                          1. Antigelul e agent frigorific?
                          2. Ai cautat in DEX "autosuficienta"? Nu mai cauta ca nu gasesti.



                          Originally posted by mr.K View Post
                          ...
                          Apropo, antigelul circula si ala ca uleiul, e in contact direct cu blocul motor, dar din exterior. Ce zici, uleiul face acelasi lucru, similar, transferand caldura?
                          Antigelul
                          ...ajuta la preluarea caldurii.... Nu are cum el singur antigelul sa raceasca efectiv.

                          Ce distractie

                          Originally posted by cristi.... View Post
                          ...mercedes echipeaza modelele sale, in speta clasa a si c, cu motor disel de sorginte franceza, in speta 1.5dci 110 cai...
                          bun. sa luam cazu lui A class, a180cdi... care are acelasi motor ....
                          daca tu esti multumit cu ce recomanda constructoru...
                          Mercedes recomanda uleiul "mercedes" care poate fi Elf sub o alta denumire. (Am citit pe aici ca si daciaoil ar fi tot elf).

                          De exemplu:
                          Uleiul de motor de origine Mercedes-Benz
                          Cine tie cel mai bine ce proprieti trebuie s aib uleiul perfect pentru autovehiculele noastre? Cercettorii i inginerii notri, care, prin energia lor inovatoare, au expertiz i mult experien, au construit i motoarele noastre. Au conceput i lubrifiantul special pentru vehiculul dumneavoastr: uleiul de motor de origine Mercedes-Benz.
                          Din pacate tapatalk nu arata literele care au diacritice.
                          Last edited by Fanez; 1 October 2016, 23:30. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Si eu eu stiam ca uleiul ajuta la racirea motorului

                            Comment


                            • lichidu de racire se ocupa de partea superioara iar uleiu de cea inferioara a motorului



                              Watch the animated video on how the engine cooling system in an automobile works.
                              Last edited by cristi....; 2 October 2016, 02:01.

                              Comment


                              • La 1,2 capacitatea filtrului este mica și filtrarea redusa în timp, asa ca se recomanda sa schimbi uleiul la 10000 km, și din prisma filtrului nu doar din uzura uleiului utilizat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google